Peněžité tresty v úterý Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvojici mužů, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.
Soud uložil dvěma mužům z prezidentské ochranky za zpronevěru nábojů peněžité tresty
Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes dvacet tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.
Soudkyně Šárka Šantorová v úterý uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi sto tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.
Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku, se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.
Muži vinu odmítají
Oba muži vinu odmítli. „Stále tvrdím, že jsem se ničeho nedopustil. Veškerá munice, kterou jsem nafasoval, byla spotřebována tak, jak měla,“ řekl soudu Tiefenbach. Přibyl dodal, že trestní řízení podle něj započalo kvůli vnitřním rozporům v útvaru. Nadřízení se jim podle něj chtěli pomstít.
Obhájci obžalovaných zkritizovali přípravné řízení, nesouhlasili také s tím, na základě jakých tvrzení byly nařízené odposlechy.
Soudu oba obhájci navrhli, aby jejich klienty osvobodil. Státní zástupce naopak pro oba muže požadoval peněžité tresty 250 tisíc korun.