Soud potvrdil Spyrovi podmínku za pokus o podvod

Praha - Pražský vrchní soud dnes uložil polskému lobbistovi Jacku Spyrovi tříletý podmíněný trest vězení s pětiletým odkladem za to, že se pokusil od miliardáře a majitele společnosti Agrofert Andreje Babiše podvodem získat deset milionů korun. Potvrdil tak lednový verdikt Městského soudu v Praze. Spyra vinu od počátku odmítal.

Spyra v roce 2007 přesvědčoval Babiše, že polská prokuratura připravuje jeho trestní stíhání kvůli korupci při privatizaci Unipetrolu. Tvrdil mu, že může zajistit zastavení stíhání, a požadoval po něm deset milionů pro blíže neurčené polské církevní a státní představitele. Majitel Agrofertu měl peníze zaplatit ve dvou splátkách, policie však ještě před předáním Spyru zadržela.

Babiš v Polsku stíhán nebyl. Lobbista si chtěl podle soudu peníze nechat pro sebe, což by se prokázalo, kdyby policie předčasně nezasáhla. Důkazem však zůstaly nahrávky policistů, na kterých Spyra podnikateli Tomášovi Kejlovi říká, že „mu to žerou“. Původně čelil pětiletému až desetiletému vězení. Prvoinstanční soud však rozhodl o mimořádném snížení trestu. Spyra podle něj totiž nemohl Babišovi opravdu způsobit škodu, protože mu miliardář nikdy nevěřil. Spyrovi zároveň pomohlo, že ještě nebyl trestán a že se údajný trestný čin stal již před delší dobou.

Polský lobbista u hlavního líčení tvrdil, že se s Babišem scházel, protože se na počátku roku 2007 dohodli na spolupráci. Spyra řekl, že při svých návštěvách v Polsku opravdu obdržel informace o tom, že se chystá kriminalizace Babiše. Peníze, které po Babišovi žádal, prý nebyly pro něj.

Okolnosti privatizace Unipetrolu a podezření z korupce vyšetřovali čeští i polští kriminalisté. V Česku dění rozvířila zejména nahrávka skryté kamery, na které si někdejší šéf kabinetu bývalých sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel údajně řekl o pětimilionový úplatek. Pražský městský soud Doleželovi loni v prosinci v kauze „pět na stole v českých“ udělil dvouletý podmíněný trest, který koncem března nabyl právní moci.