Sobota ve znamení demonstrací: V pohotovosti budou i policisté v civilu

Pražská policie považuje sobotní demonstrace proti islamizaci Evropy za rizikové, proto budou v pohotovosti uniformovaní policisté i muži v civilu. V sobotu čekají hlavní město jak protesty proti islamizaci, migraci či Evropské unii, tak pochody proti rasismu a xenofobii. Shromáždění obou stran jsou součástí mezinárodních akcí, které se uskuteční i v dalších evropských zemích nebo v Austrálii.

„Akcí je nahlášeno několik, připravujeme k nim bezpečnostní opatření. Naším cílem je zajištění klidu a veřejného pořádku,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Z taktických důvodů ale nechtěl sdělit počet policistů, který bude do akcí nasazen.

Demonstrací se v Praze každopádně zúčastní policejní antikonfliktní tým. Další muži pak budou ve spolupráci s dopravním podnikem zajišťovat plynulost provozu, silniční policisté jsou připraveni odklánět dopravu na trasách plánovaných pochodů.

Zřejmě nejmasovější akcí bude demonstrace pořádaná od 15 hodin na Hradčanském náměstí Blokem proti islámu a hnutím Úsvit, která je součástí protestů organizovaných hnutím Pegida zhruba ve dvou desítkách zemí.

Ve spodní části Václavského náměstí se mají o hodinu dříve sejít příznivci hnutí Svoboda a přímá demokracie, které vzniklo odštěpením od Úsvitu. Demonstrovat chtějí proti migraci a radikálnímu islámu a za referendum o vystoupení z EU.

Obdobně zaměřený pochod „Za Evropu bez EU!“, který pořádá krajně pravicová Národní demokracie, má vyjít ve 13 hodin z Vítězného náměstí a o hodinu později dojít na náměstí Loretánské. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Opačný pohled na migraci se chystá vyjádřit iniciativa Ne rasismu na akci „Solidarita bez hranic“. Její účastníci se sejdou ve 13:30 na Malostranském náměstí. Ve stejnou dobu má z Pohořelce na Klárov vyrazit další pochod s podtitulem Za Evropu beze strachu a nenávisti.

U Strakovy akademie se pak má od 16:30 konat shromáždění na podporu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) za to, že se „odhodlal nevést populistickou xenofobní politiku“.