Šnajdr kritizoval Hegerovo řešení situace ve zdravotnictví

Praha – Předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny a poslanec Marek Šnajdr (ODS) kritizoval řešení, které v pátek navrhl odcházejícím lékařům ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Ministr nabídl zdravotnickému personálu dvě miliardy korun na zvýšení platů, peníze chce najít tak, že budou zrušeny tisíce akutních lůžek v nemocnicích. Podle Šnajdra ale Heger slibuje peníze, které zatím nemá. Řekl to dnes v debatě televize Prima. Plánované rušení lůžek kritizoval i další host debaty, poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

„Až když zajistíme zdroje, můžeme slibovat peníze,“ uvedl Šnajdr. „Vydávat zdroje, které nemáme, a vázat zdroje, které teprve možná vzniknou, to je princip, který bychom měli malinko potlačovat,“ dodal. Podle něj by také vláda neměla ustupovat těm, kteří „nejvíc křičí“. Takový princip Šnajdr označil za nemorální a nezodpovědný. Podle Ratha by ale například nemocnicím ve Středočeském kraji stačilo navýšení úhrad od pojišťoven o pět procent: „Pak bychom byli schopni požadavky lékařů i sester uspokojit.“ Šnajdr ale toto zvýšení odmítl.

S Rathem se ale shodli na tom, že problém je i v tom, že nemocnice mají konkrétní vyhrazený počet lůžek na jednotlivá oddělení. Podle Ratha by měla být lůžka variabilní. „Jeden rok potřebuje nemocnice více lůžek například na chirurgii, další rok na ortopedii,“ poznamenal. Řešením by podle Šnajdra i Ratha mohl být takzvaný univerzální lůžkový fond, který by stanovil pouze počet lůžek na celou nemocnici. Jejich rozdělení by si pak určilo samo zdravotnické zařízení.

Šnajdr s Rathem se poté v debatě střetli kvůli přerozdělování peněz ze zdravotních pojišťoven. Rath uvedl, že většinu nedostávají nemocnice, které by je akutně potřebovaly, ale převážně zahraniční farmaceutické firmy. Za hlavního viníka označil bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) a Šnajdra, který byl jeho náměstkem. Podle Šnajdra ale naopak v uplynulých pěti letech nejrychleji rostlo financování zdravotní záchranné služby a nemocnic. „Úhrada nemocnic stoupla o 51 procent. Zatímco výdaje na léky v roce 2006 činily 20,3 procenta výdajů zdravotních pojišťoven, v roce 2010 pak činily 16,3 procenta,“ uvedl s odvoláním na oficiální statistiky ministerstva zdravotnictví. Rath namítl, že si poslanec údaje „zfalšoval“.

Děkujeme, odcházíme
Zdroj: ČT24
Vydáno pod