Smlouva SOFA: Koalice mluví o úspěchu, opozice o nedůstojnosti

Praha - Podmínky, které si Česko vyjednalo do smlouvy SOFA, hodnotí koaliční politici jako úspěch nebo přijatelný kompromis. Naopak opozice je považuje za nedůstojné. Smlouvu SOFA, která je po hlavní smlouvě o plánovaném americkém radaru na českém území druhým nejdůležitějším dokumentem, podepsala dnes v Londýně ministryně obrany Vlasta Parkanová se svým americkým protějškem Robertem Gatesem. Dokument už schválila vláda. Ještě musí projít parlamentem, kam zamíří obě smlouvy společně. Poslanci by je mohli začít projednávat v prosinci.

Smlouva SOFA upravuje podmínky pobytu amerických vojáků, kteří budou plánovanou americkou radarovou základnu na českém území spravovat. Z dosud zveřejněných podmínek je podle koaličních politiků patrné, že vojenská základna nijak nenaruší českou suverenitu a Česko zároveň dokázalo vyhovět spojencům. „Myslím že jsme vyjednali dohodu, která je důstojná,“ prohlásil vicepremiér Martin Bursík. „Můžeme být hrdi na výsledky vyjednávání,“ myslí si vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. „Myslím, že klíčové je to, že celá ta základna a území, na kterém stojí, zůstává majetkem České republiky,“ připojil se ke kladnému hodnocení podmínek smlouvy místopředseda lidovců David Macek. Text smlouvy zveřejní Parkanová v pondělí.

Podpis smlouvy ostře kritizuje opozice. Vláda se podle ní při vyjednávání s USA nechovala jako suverénní partner a podmínky, které vyjednala, jsou podle ní pro Česko ponižující. „Jako odměnu máme, že můžeme získávat nějaký benzín v Afghánistánu a budeme moci v bojových podmínkách provozovat dvě stará olítaná letadla Herkules. Mně to připadá nedůstojné,“ nechal se slyšet místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Opozici také vadí, že vláda ještě před podpisem celou smlouvu neukázala veřejnosti. „Hlavní problém je nechuť české veřejnosti mít na svém území cizí základny. Tohle se určitě nezmění,“ myslí si místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Vyjednávání o podobě smlouvy SOFA trvalo 16 měsíců. Sporná byla především otázka daní, tedy toho, komu budou osoby na plánované základně odvádět daně z příjmu. Společně s dohodou SOFA podepsala Parkanová s Gatesem Deklaraci o strategické spolupráci. Ta má umožnit širší vojenskou spolupráci Česka se Spojenými státy. „Toto je výsledek více než ročního úsilí vyjednávání mezi ministerstvy obrany ČR a USA, kdy jsme vedli tzv. obranný dialog, jehož vyvrcholením je deklarace o strategické spolupráci ve vojenské oblasti,“ řekl v Událostech náměstek ministryně obrany Martin Barták.

Deklarace má tři části. Spolupráce v oblasti vojensko-politické zahrnuje různé materiálové a modernizační programy, tedy například materiálovou podporu misí a přepravu do misí - což není česká armáda schopna sama zajistit. Česko by také mohlo získat do své výzbroje střední vojenské transportní letouny typu C-130. Na letouny se pojede podívat do USA delegace českých expertů. Druhá část deklarace se týká výměny informací, která by se měla urychlit a zlepšit přístup k nim. Třetí část smlouvy upravuje vojenskoprůmyslovou spolupráci, například aby se navýšil počet vojáků v různých kurzech a české zbrojní firmy měly lepší přístup na americký trh.

Vojáci
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 5 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 6 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 6 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 9 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 10 hhodinami
Načítání...