Základní školy se postupně otevírají a rodiče se mohou rozhodnout, jestli do nich své potomky pošlou, nebo ne. Volbu ale zatím nemají ti, jejichž děti chodí do speciálních škol. Učí se s nimi on-line, nemají ale asistenty ani potřebné pomůcky. Speciální školy by se mohly otevřít v červnu.
Školy pro žáky s handicapem zůstávají zavřené. Rodičům dochází dech
Do střední školy v Českém Těšíně chodí obvykle 18 žáků, teď jich dochází jen pět, někteří z nich se připravují na závěrečné zkoušky. Podle ředitelky Slezské diakonie Zuzany Filipkové by ale o běžnou výuku stály i ostatní.
„Všichni by chtěli jít do školy. Ten čas doma je pro ně velmi složitý. Zahájili jsme ale taky distanční vzdělávání, on-line jsme posílali spoustu materiálů, naši učitelé třeba zpívali,“ uvedla Filipková.
Domácí vzdělávání je ale velmi náročné i pro rodiče dětí s handicapem. Renata Folwarczna dohlíží doma nejen na nevidomou Pavlínu. „Musíte zvládnout domácnost, musíte zvládnout jiné děti. Mám k učení i prvňáčka, mám k učení ke kontrole i sedmou třídu. Máme jenom jeden mobil, jeden počítač. Tak to musím naplánovat,“ popsala.
Speciální školy se otevřou nejspíš na začátku června
Podle komory soukromých speciálních škol jsou postižení dětí často kombinovaná. A případná nákaza by pro ně mohla být nebezpečná. Rodiče to ale chtějí posoudit sami, ti z Třince proto kontaktovali ministerstvo školství.
„Maminky se snaží, chodí do práce, někdy ani zaměstnavatelé nevědí, co mají za trápení doma. A co mají udělat teď?“ řekla vedoucí spolku Nikdy nejsi sám Renata Czaderová. I když by se školy mohly otevřít v červnu, vrátily by se děti do školy kvůli letním prázdninám nejvýš na měsíc. „Ano, jsou stacionáře, jsou asistenční služby, ale to není systémové řešení,“ dodala Czaderová.
Ministerstvo školství a epidemiologové ale poukazují na obtížně naplnitelné hygienické standardy. „Podívejme se na to, že riziko přenosu vůči zaměstnancům škol je o něco vyšší. A proto si zatím necháváme čas na to, co udělají ty klasické první stupně. Čas bychom si nechali na začátek června,“ říká epidemiolog Rastislav Maďar.