Senátoři odmítli zákaz pobytu za vybrané přestupky

Praha - Senát odmítl dát obcím právo uložit zákaz pobytu za vybrané opakované přestupky. Podle kritiků by to byl protiústavní zásah do svobody pohybu a problém přestupkové recidivy by jen odsunul do jiných obcí. Dnešní senátní veto může ještě přehlasovat sněmovna, které se poslanecká novela přestupkového zákona vrátí k novému posouzení.

„Je naprosto nepřípustné, aby o narušení ústavní svobody rozhodovaly správní úřady,“ prohlásil předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD). Podle něj může zákaz pobytu nařídit pouze soud. Připomenul, že o protiústavnosti novely je přesvědčen také ombudsman a bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský.

Řápková získala podporu třeba u Čunka

Poslankyně ODS a bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková ale namítla, že již nyní mohou správní úřady omezit svobodu pohybu. Připomněla, že výtržníkům mohou zakázat až na rok návštěvu sportovních nebo kulturních akcí. Dosud mohou ukládat pouze pokuty, které jsou ale nevymahatelné v případě pachatelů bez příjmů kromě sociálních dávek. Podle poslankyně v žádném případě novela nepovede k vysidlování. Řápková podotkla, že zákaz pobytu bude možné uložit i jen pro některé části obce. „Rozhodně se nejedná o populistické gesto. Návrh vychází ze zkušeností obecních policií a starostů,“ prohlásila poslankyně.

Podporu získala například u senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který proslul jako vsetínský starosta vystěhováním nepřizpůsobivých obyvatel z centra města. Podle něho novela nabízí alespoň nějaké řešení. Senátor ODS Karel Šebek podotkl, že obce mohly zakazovat pobyt podle prvorepublikového práva. „Postrkem se dodají do své domovské obce tuláci a osoby práce se štítící, kteří padají veřejné dobročinnosti na obtíž,“ citoval senátor z příručky Základy správy obecní.

Hlasů proti novele bylo ale více

Hlasů proti novele, která podle kritiků řeší pouze následky, nikoli příčiny, bylo ale více. Podle předsedkyně senátorů TOP 09 a STAN Soni Paukrtové by novela umožnila obcím chránit pouze svoji lokalitu. „Přemístění problému jinam není řešení. Řešením je lepší práce policie, státního zastupitelství,“ přidal se předseda senátorů ČSSD Petr Vícha.

isifa
Zdroj: ISIFA

Senátor ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera doporučil za nezaplacenou pokutu zabavovat majetek jako ve Francii nebo v Rakousku. Vylíčil to na příkladu prostitutek. „Skoro všechny mají mobil a skoro všechny mají tanga, jestli nejsou zrovna na ostro. Takže jim zaberou ta tanga, zaberou jim kožíšek, který jim pasák koupil,“ uvedl Kubera.

Novela počítá s tím, že by úřady mohly ukládat až tříměsíční zákaz pobytu právě za prostituci, za konzumaci alkoholu nebo žebrání v místech, na kterých to zakazují obecní vyhlášky. Zákazy by mohly být uloženy jen lidem, kteří v obci nemají trvalý pobyt. Podle Řápkové se poloviny přestupků opakovaně dopouštějí lidé, kteří v místě přestupku nežijí.

Sněmovna v březnu novelu schválila hlasy 94 ze 179 přítomných poslanců. Pro opětovné prosazení novely by bylo třeba 101 hlasů. Pokud poslanci novelu prosadí, oponenti předlohy už slíbili navrhnout Ústavnímu soudu její zrušení. Ústavní stížnost chce iniciovat předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD). Podpořit ji chce také senátor STAN Jan Horník, který byl pro přijetí novely. Chce ale, aby rozhodl Ústavní soud, a ne politici, zda je navrhované řešení v souladu s ústavou.