Senát potvrdil změnu zákona o státním zastupitelství kvůli zavedení evropského žalobce

Senát ve středu schválil změnu zákona o státním zastupitelství, která souvisí se vznikem Úřadu evropského veřejného žalobce. Vládní novelu ještě musí stvrdit podpisem prezident Miloš Zeman. Předloha upravuje zejména postavení státních zástupců, kteří budou jmenováni do funkce evropského žalobce a evropských pověřených žalobců, a umožní jim činnosti v trestním řízení.

Evropský úřad se zaměří na vyšetřování činů poškozujících nebo ohrožujících finanční zájmy Unie, tedy zejména podvody s evropskými dotacemi. Vzniknout by měl na přelomu let 2020 a 2021. Bude v něm působit evropský nejvyšší žalobce a jednotliví evropští žalobci z 22 dosud zúčastněných členských států. V jednotlivých zemích povedou trestní řízení evropští pověření žalobci.

Události: Senát vrátil poslancům předlohu proti trafikám, naopak potvrdil změnu zákona o státním zastupitelství (zdroj: ČT24)

Novela dá evropským žalobcům stejná oprávnění a povinnosti, jaké mají „domácí“ státní zástupci. Státní zastupitelství bude muset neprodleně informovat evropský úřad o podezření, že byl spáchán trestný čin, jehož vyšetřování spadá do pravomoci tohoto úřadu. Případné spory o příslušnost k vyšetřování mezi státním zastupitelstvím a Úřadem evropského veřejného žalobce pak bude podle novely rozhodovat Nejvyšší státní zastupitelství.

Schválená předloha předpokládá, že evropští pověření žalobci budou moci souběžně působit i jako běžní státní zástupci.

Babišova vláda už dříve schválila pravidla výběru kandidátů na funkce evropského žalobce a evropských pověřených žalobců – vzejít mají ze státních zástupců. Evropského žalobce bude mít v centrále každá zúčastněná členská země jednoho. Počet evropských pověřených žalobců není dosud znám, určí ho až evropský nejvyšší žalobce. V Česku by jich mohlo působit podle podkladů k novele asi deset.