Senát chce korespondenční volby pro Čechy v cizině

Praha - Češi v cizině by mohli poslance a senátory volit korespondenční formou hlasování. Navrhl to dnes Senát v novele volebního zákona, kterou připravila senátní komise pro krajany. Předlohu, která by měla začít platit už od letošního července, nyní dostane k projednání sněmovna. "Korespondenční způsob hlasování funguje bezproblémově v řadě evropských zemí. Jedná se o vstřícné gesto směrem k našim krajanům," uvedl předseda komise Marcel Chládek (ČSSD). Ze senátorských frakcí normu v podstatě nepodpořili jen komunisté.

Cílem novely je usnadnit účast ve volbách pro Čechy, kteří v zahraničí dlouhodobě žijí, nebo tam pracují. Ti nyní mohou volit pouze poslance, přičemž kvůli tomu musí dojet na vyslanectví. To komplikuje využití volebního práva krajanům hlavně v rozlehlých zemích, například v USA, Kanadě, Rusku nebo v Austrálii.

Předloni ze zhruba 8000 zahraničních Čechů, kteří se zapsali do voličských seznamů, přišlo na zastupitelské úřady volit poslance přes 6700 lidí, před šesti lety necelé 4000 lidí. Kvůli senátním volbám musejí Češi ze zahraničí přijet do Česka. Nově by poštou mohli hlasovat pouze v prvním kole senátních voleb, protože jejich korespondenční účast v senátním finále, které se koná jen týden po kole prvním, by se nepodařilo technicky zajistit.

Novela počítá s tím, že by se už v případě voleb do sněmovny nelosoval volební kraj, do kterého by Češi v zahraničí náleželi. Jejich hlasy by se buď započítávaly do příslušného volebního kraje nebo volebního obvodu v závislosti na domovské obci. Pokud by volič neměl v Česku trvalý pobyt, mělo by se jím stát pro volební účely Brno, kde je sídlo matriky pro zahraniční Čechy.