Sebevražedný atentátník, který zabil tři české vojáky, nebyl sám, potvrdilo armádní vyšetřování

Sebevražedný atentátník, který zabil tři české vojáky v Afghánistánu, nebyl sám. Potvrdila to zpráva o šetření incidentu ze začátku srpna. Útok byl podle české armády předem připraven, uvedla mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová. Atentát teď vyšetřuje Vojenská policie.

Čeští vojáci i téměř tři týdny po sebevražedném útoku nevyjíždí na hlídky z bagrámské vojenské základny. Na starosti zatím mají ochranu jejího vnitřního území. Kdy se opět zapojí do ostrahy základny, záleží na rozhodnutí velitele spojenecké mise Johna Nicholsona. 

Armáda od počátku vyšetřování pracovala s variantou, že šlo o předem připravený útok, tuto domněnku potvrzovala i prvotní oficiální zpráva z koaličního velitelství. 

Své vyšetřování už dokončila i komise náčelníka generálního štábu: „Celková zpráva o šetření incidentu je utajovaná. Můžeme potvrdit, že útok sebevražedného atentátníka byl dopředu naplánován a útočník nebyl sám,“ uvedla Cyprisová. Na případu i nadále pracují vojenští policisté, kteří jsou součástí českého kontingentu v Afghánistánu. 

Čeští vojáci vyrazili k atentátníkovi kvůli psímu štěkání

Útok na hlídku složenou z českých, amerických a afghánských vojáků se uskutečnil v neděli 5. srpna. Do jedné z bočních ulic ve městě Čárikár nedaleko spojenecké základny Bagrám vyrazila z obrněného vozu šestičlenná hlídka krátce před půl sedmou místního času. V čele šel americký voják se psem, za ním tři čeští vojáci a na konci skupiny dva afghánští.

Po několika metrech uviděli vpředu mladíka. Pes na na něj začal štěkat. Nepoznal výbušniny, ale štěkal na blížící se osobu. Americký voják zaklekl a zamířil na mladíka útočnou puškou. Trojice Čechů se k němu s připravenými zbraněmi pomalu přibližovala, aby zjistili, proč pes štěká. „V té době se atentátník odpálil,“ konstatoval už dříve ředitel Společného operačního centra ministerstva obrany Štefan Muránský.  

Prostor u spojenecké základny Bagrám, do jejíhož okolí čeští vojáci vyjíždí na hlídky, je hodnocen jako neutrální až inklinující k Talibanu. „Je to prostor, kde místní populace projevuje otevřenou podporu Talibanu, jejich rozmístění, jejich volný průchod a podobně,“ dodal Muranský.  

Zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner uvedl, že čeští vojáci při hlídce nepochybili. Svým hrdinským přístupem prý zachránili další životy. Útok podle něj mohl mít mnohem fatálnější následky. 

Padlé vojáky Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (25) povýšil in memoriam ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) do hodností štábních praporčíků.

Armáda teď chce útočníka i jeho komplice dopadnout, náčelník generálního štábu Aleš Opata už vojákům vydal rozkaz. Armáda k tomu chce využít hlavně ty příslušníky, kteří už v Afghánistánu jsou. Pomáhat jim v tom mají i spojenecké jednotky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 4 mminutami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 19 mminutami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 19 mminutami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 5 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 6 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 9 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 11 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 13 hhodinami
Načítání...