S přístřešky i hořáky je nutné dodržovat pravidla, říkají experti po požáru v Mostě

9 minut
Studio ČT24: Projektant bezpečnosti staveb Josef Král
Zdroj: ČT24

Přístřešky u restaurací vznikají živelně a dost často jde o nepovolené stavby, prohlásil v ČT24 projektant bezpečnosti staveb Josef Král v souvislosti s požárem restaurace v Mostě, při němž zemřelo šest lidí a dalších osm je zraněných. Podle prvotních informací požár zřejmě vznikl převržením plynového ohřívače. Předseda sekce Plyn Českého sdružení pro technická zařízení Jiří Buchta zmínil, že plynové hořáky mají návod od výrobce a předepsané podmínky umístění.

„Je vidět, že konstrukce pergoly byla dřevěná či spíše ocelová a dřevěná. Obvodové stěny byly zakryté plastovým materiálem kvůli povětrnosti. Pokud dojde ke vzniku požáru, je šíření velmi rychlé,“ uvedl Král.

Takový přístřešek využívá řada restaurací. „Je potřeba si uvědomit, že i když je to lehká konstrukce, která má otevřené obvodové stěny a zastřešení, tak i tak jde o objekt, který podléhá stavebnímu řízení, povolení stavby,“ podotkl s tím, že ale tyto přístřešky často vznikají živelně.

„Začne to jako obyčejná terasa, nezastřešená, pak se restaurace zastřeší, pak se opláští, pak se instalují zdroje tepla, plynové zářiče, které byly i v této restauraci. Dost často nejsou vůbec povoleny, neprojdou povolovacím procesem podle stavebního zákona, jehož součástí je samozřejmě i vyjádření hasičského záchranného sboru ke zpracování projektové dokumentace k požárně-bezpečnostnímu řešení,“ uvedl s tím, že pergola je pak černou stavbou a nemusí splňovat základní požadavky požární bezpečnosti.

2 minuty
Události: Příčiny požáru
Zdroj: ČT24

Platí závazný návod výrobce

Zmínil, že plynové zářiče, které byly i v restauraci v Mostu, obecně mají své podmínky provozu a předepsané požadavky na umístění. „Řada těchto zářičů nemá dovoleno umístění v uzavřených prostorách, musí být umístěny buď venku, jen na terasách, které nejsou zastřešené, uzavřené nebo uzavření prostoru je částečné,“ vysvětlil s tím, že musí být umístěny na pevný rovný podklad a musí být zajištěný dostatečný přísun vzduchu.

„Je nutné si uvědomit, že hořák má několik set stupňů Celsia. Požadavky výrobce je třeba respektovat," zdůraznil. Zmínil, že povinností každého provozovatele je zajišťovat podmínky požární bezpečnosti. „Pokud byl objekt navržen dle předpisů, tak tam musely být minimálně dva únikové východy. Z fotografií, které byly vidět na internetu, tam dva východy z pergoly byly,“ podotkl.

Předseda sekce Plyn Českého sdružení pro technická zařízení Jiří Buchta rovněž podotkl, že v případě provozu ohřívačů platí závazný návod výrobce. „Ohřívače by měly být v dobře větraném prostoru, protože vyžadují přívod vzduchu pro spalování a současně se tam tvoří zplodiny,“ dodal.

U propanbutanových lahví platí, že pokud jsou v uzavřeném prostoru, mají mít tepelnou pojistku. „Bohužel to v naší legislativě předepsáno není. Takže pak je riziko, když dojde k požáru, láhev uhasit, protože je tam deset litrů propan-butanu, ale v plynné fázi je to 2600 litrů, pokud se tato plynná fáze dostane do prostoru,“ vysvětlil.

Zmínil, že nejčastější chybou při manipulaci je položení či otočení dnem vzhůru. „Lahev musí být vždy ve vzpřímené poloze. Nesmí se otočit do ležaté nebo svislé, protože dochází k úniku kapalné fáze – je to nejnebezpečnější stav při použití propan-butanu,“ podotkl.

Případný únik plynu z lahve mohou podle Buchty zjistit lidé jednoduše za pomoci roztoku jaru s vodou. „Postříkáte místa spoje – u tlakové lahve je to ventil, připojení regulátoru a místo připojení hadice k zařízení – a pokud se tam netvoří bublinky, tak se má za to, že zařízení je těsné.“ Měřit únik plynu jde také detektorem plynu, kterými jsou vybaveni pracovníci či montéři. Pokud lahev dostatečně netěsní, lidé ji mají vyřadit z provozu a obrátit se na odborníka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 1 hhodinou

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 2 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 3 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 4 hhodinami

Hmotnost kamionů bude od července kontrolovat Inspekce silniční dopravy

Od července bude hmotnost a technický stav nákladních aut kontrolovat Inspekce silniční dopravy. Podle stávající praxe může vůz zastavit a navést na kontrolní vážení pouze policista. Ke kamenolomu v obci na Pardubicku se s náměstkem ředitelky Centra služeb pro silniční dopravu Pavlem Bergmanem vydal štáb České televize, aby ukázal, jak kontrolní vážení kamionu probíhá a jak vysoká pokuta hrozí při porušení pravidel.
před 7 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 8 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 9 hhodinami

Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.
před 12 hhodinami
Načítání...