Rozpočet pro věznice stačí jen na deset měsíců, hrozí nepokoje

Praha - Návrh rozpočtu ministerstva spravedlnosti na příští rok pro vězeňství stačí zhruba jen na deset měsíců provozu vězeňských zařízení. Nelze vyloučit radikalizaci vězňů ani hromadné nepokoje, řekl na dnešním jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost náměstek ministra Jan Kubata. Existuje ale podle něho politická vůle vlády záležitost s nedostatkem peněz v prvních měsících příštího roku vyřešit. S nedostatkem peněz se bude potýkat také ministerstvo zahraničí - příští rok mu bude chybět 161 milionů na příspěvky mezinárodním organizacím.

Někde jsou věznice plné na 160 procent

Zatímco letos činí schválený rozpočet na vězeňství osm miliard korun, příští rok to má být o půl miliardy méně. Platy příslušníků vězeňské služby mají klesnout o desetinu. V souvislosti se schváleným navýšením jejich počtu bude ale stejně podle Kubaty 8,3 milionu korun chybět. „Napětí vzrůstá na obou dvou stranách mříží,“ řekl s jistou mírou nadsázky na dotaz poslanců Kubata.

Podle ředitele Vězeňské služby Jiřího Treglera je dramatičtější situace na straně vězňů. Některá oddělení věznic jsou podle něho naplněna až na 160 procent. Právě kvůli přeplněnosti věznic hrozí nejprve nárůst stížností, potom i nepokoje, uvedl Tregler.

Vězeňská služba dostává málo peněz řadu let, shodovali se poslanci výboru. Poukazovali na to, že nikdy neuspěli s návrhem její rozpočet zvýšit. Také letos doporučili hlasy poslanců koalice sněmovně návrh rozpočtu ministerstva spravedlnosti na vězeňství pro příští rok schválit beze změn.

Zástupci ministerstva spravedlnosti zdůrazňovali, že chápou snahu vlády o úspory a budou se také snažit šetřit. Zmiňovali se třeba o centrálních nákupech pro věznice a o snižování počtu civilních zaměstnanců. Doufají také, že soudy začnou více využívat tresty domácího vězení, které je levnější.

Česko možná odejde z některých mezinárodních organizací - nemá peníze na příspěvky

I další resort bude mít kvůli nedostatku financí problémy. Ministerstvu zahraničí (MZV) bude chybět příští rok 161 milionů korun na příspěvky mezinárodním organizacím, jichž je Česká republika členem. Na dnešním jednání sněmovního zahraničního výboru to řekl generální sekretář ministerstva Jaromír Plíšek. Výbor doporučil sněmovně schválit rozpočet ministerstva ve výši 5,6 miliardy korun beze změn. Letos úřad hospodaří podle schváleného rozpočtu s 6,3 miliardami korun.

Na příspěvcích organizacím ministerstvo zaplatí podle údajů z výboru asi 1,25 miliardy korun. „Chybí 161 milionů korun proti předvídatelné realitě. Zaplatit to budeme muset,“ uvedl Plíšek. Ministerstvo podle něho prověřuje smlouvy a hledá, které poplatky Česko hradí zbytečně, případně ze kterých organizací by mohlo odejít. Plíšek si velké úspory neslibuje, navíc se neprojeví příští rok.

Na investice bude mít ministerstvo podle Plíška celkem 150 milionů korun, z toho asi 80 milionů na stavební investice. „Nedá se to označit za rozmařilé rozhazování,“ podotkl Plíšek a upozornil, že úřad má majetek za 13 miliard korun. Na platy půjde 640 milionů korun. Podle Plíška bude zrušeno 330 pracovních míst, odejde 250 zaměstnanců. Kvůli úsporám Česko už letos rozhodlo o zrušení některých velvyslanectví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoReportéři ČT zmapovali problémy s přijímačkami na střední školy

Komplikace provázející přijímací řízení na střední školy se v minulosti týkaly kvality samotných přijímacích zkoušek i nedostatečné kapacity žádaných škol. Stát sliboval nápravu. Pochybnosti měly rozptýlit mimo jiné zkoušky nanečisto organizované Cermatem, který má přijímací řízení na starosti. Reportéři ČT získali zatím neveřejné údaje o jejich letošních výsledcích. Zejména testy z matematiky měly podle dat velmi špatné výsledky a děti spíše vystrašily, než aby jim s přípravou pomohly. Barbora Loudová se v reportáži zaměřila mimo jiné na to, co všechno v systému přijímacího řízení nefunguje a proč stát nedokáže zajistit spravedlivé a bezchybné testování.
před 50 mminutami

VideoO Oscara usilují i tvůrci česko-dánského dokumentu Pan Nikdo proti Putinovi

Dvojice českých producentů v úterý odlétá do Los Angeles, kde se budou udílet ceny Oscar. Nominaci na zlatou sošku totiž získal česko-dánský dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Od premiéry na festivalu Sundance už posbíral po světě řadu trofejí, naposledy ho ocenila britská filmová akademie. Oscarovou kampaň vedou Češi s Dány intenzivně už od září. Podpořili ji i oba státní filmové fondy. Tvůrci jsou tak už půl roku stále na cestách, aby film dostali k co nejvíce členům americké akademie. V polovině února se účastnili oběda pro nominované na Oscara, který se konal v Beverly Hills. Film tak mohli představit i hollywoodské elitě. Na akci se potkali a mluvili třeba s hercem Leonardem DiCapriem nebo Ethanem Hawkem. Nominovaný dokument představili také režisérovi Stevenu Spielbergovi. O tom, zda film cenu získá, se rozhodne v noci z 15. na 16. března.
před 1 hhodinou

Počet vysokoškolských oborů v angličtině roste, Čechů na ně ale chodí minimum

Počet univerzitních oborů v angličtině v Česku roste, potvrdilo ČT dvanáct oslovených vysokých škol. Například Univerzita Karlova už jich má celkem 321. Za rostoucím počtem anglických programů je podle univerzit vysoký počet výměnných studentů, kterým univerzity musí zajistit předměty v angličtině. Z dílčích kurzů se jim pak vyplatí sestavit celé studijní obory. Vzhledem k tomu, že jsou ze zákona placené, Čechů na nich studuje minimum. Školy z takto získaných peněz ale doplňují své rozpočty.
před 2 hhodinami

Ředitel KRNAP Robin Böhnisch po dohodě s ministrem životního prostředí končí

Ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Robin Böhnisch končí. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) ho odvolal, stalo se tak po vzájemné dohodě, uvedli zástupci Správy KRNAP a ministerstva. Böhnisch byl šéfem Správy KRNAP od ledna 2018.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoBolavým kusem VZP je IT, říká její odvolaný šéf Kabátek

Dvě kauzy spojené s IT zakázkami, kterými Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v posledních letech prošla, byly jedním z témat Interview ČT24 se Zdeňkem Kabátkem, kterého správní rada v únoru odvolala po třinácti letech z funkce ředitele VZP. „Postavil jsem se k tomu čelem. Podnikli jsme veškeré kroky pro to, abychom nastavili procesy, které vyloučí opakování,“ vyjádřil se ke zmíněným kauzám a dodal, že důvody svého odvolání nezná. V rozhovoru s Barborou Kroužkovou rozebíral změny, které ve fungování pojišťovny provádí jeho nástupce Ivan Duškov, i ty, o které se snažil on. „Je nutné měnit zdravotnictví, měnit ho i v rámci těch úhradových mechanismů,“ komentoval Kabátek aktuální téma ve VZP, která chce mimo jiné cílit na kvalitu poskytovaných služeb. Její definice je dle exšéfa největší tuzemské pojišťovny velmi komplikovaná.
před 12 hhodinami

VideoPrezident Petr Pavel je ve funkci přesně tři roky

Prezident Petr Pavel zastává funkci prezidenta přesně tři roky, další dva má před sebou. V den jeho inaugurace 9. března 2023 na Pražský hrad dorazily stovky lidí, on v proslovu mluvil ke svým příznivcům, ale i těm, kteří ho nevolili – hovořil o spojování společnosti. K jeho dosavadnímu působení je kritičtější vláda, která ho považuje za opoziční hlavu státu. Opozice si to však nemyslí a rovněž k němu má některé výhrady.
před 12 hhodinami

Bezúročné půjčky místo dotací. Červený oznámil změny v Nové zelené úsporám

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) v pondělí představil novinky v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Zásadní ohlášenou změnou je, že stát již většinově nebude energeticky úsporné přestavby dotovat, pouze zajistí zájemcům bezúročný úvěr. Na státní dotace budou mít nově nárok jen nízkopříjmové domácnosti. Brífink se konal po skončení Rady pro využití výnosů z dražeb emisních povolenek.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Týden přinese přeháňky, teploty ale zůstanou jarní

Česko čeká oblačný týden, místy zaprší. Teploty ale i nadále zůstanou jarní, přes den se budou pohybovat nad deseti stupni. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...