Rok 1992: Ve volebních programech rozpad federace těžko hledat

Praha - Když chce dnes volič znát předvolební programy politických stran, jednoduše si je najde na internetu, ale před 20 lety byly volební programy tak trochu nedostatkové zboží. Lidé se k nim dostali buď v novinách, poštovních schránkách nebo na volebních mítincích. A co vlastně slibovaly strany, které se ucházely o přízeň voličů na jaře 1992? Všechno možné, jen na jednu věc zapomněly - o rozpadu federace v programech volič nenašel ani slovo. A legendární dvojdomek? Podle Jána Čarnogurského poslední naděje pro společný stát.

Tehdejší předseda české vlády Petr Pithart ve speciálu ČT24 politické strany trochu omlouvá. „Na jaře 1992 vůbec nebylo jasné, že by se musel rozpadat stát. Nejspíš proto to programy neřešily,“ tvrdí Pithatr. Nicméně připouští, že strany tehdy slibovaly, že budeme žít ve společném státě, rozpad federace měli v programu jen slovenští nacionalisté. „Ve volebních programech to nebylo a v podstatě to, co se půl roku po volbách stalo, bylo nelegitimní, protože voliči nedali politikům svolení k tomu, aby rozdělili stát,“ vysvětluje Pithart. Tenkrát kandidoval za Občanské hnutí, které totálně propadlo i přesto, že před volbami mělo 60 poslanců ve Federálním shromáždění, 15 poslanců v ČNR a asi 15 ministrů. „Udělali jsme spoustu chyb, tu kampaň jsme dělali nepřesvědčivě a nešlo nám to,“ dodává Pithart. 

27 minut
1992: Rozpad Československa
Zdroj: ČT24

Ani Slováci si podle tehdejšího šéfa slovenské vlády Jána Čarnogurského neuměli ještě představit, že by se federace rozpadla. A tak to ponechali vývoji, kterého se chopil Vladimír Mečiar. Ten ještě před volbami byl sice chaotický a horkokrevný, jak tvrdí Pithart, ale stál za myšlenkou společného státu. Avšak po volbách přišel nový Mečiar… 

Nové reprezentace, Klaus - Mečiar, nebyly schopné dosahovat ani dílčích dohod. „Tak asi dva měsíce po volbách se objevila v Lidových novinách výzva pro Václava Klause s názvem Odvaha k rozhodnutí,“ popisuje tehdejší situaci Čárnogurský. Podle něj to byl vzkaz pro Klause, aby rozhodl o rozdělení republiky. 

Poslední záchrana? Pithartův dvojdomek 

Právě Petr Pithart do česko-slovenských vztahů přispěl dnes už legendární teorií o dvojdomku: „Chci dnes zdůraznit, že je docela dobře možné začít se věcně a klidně dohadovat na typu nějakého volnějšího soužití, než je dnešní stát, na typu, kterému říkám pracovně dvojdomek.“ 

Proč dvojdomek? „Já jsem chtěl, abychom se dohodli, zda chceme spolu žít, a pak se lze domlouvat na variantě soužití,“ vysvětluje dnes své myšlenkové pochody Pithart a dodává: „Já jsem si zoufal z toho, jak každý politik jinak rozumí tomu, co je federace, co je funkční federace, co je konfederace…“ Svá slova dokladuje na tom, že ani sám Mečiar nevěděl, že svrchovanost a suverenita jedno jest. 

Ján Čarnogurský se dnes Pithartovi omlouvá, že tehdy nedokázal docenit jeho myšlenku. „Vize Petra Pitharta byla jediná, která ještě mohla společný stát zachránit, například ve formě konfederace.“ 

Mělo být referendum? 

Oba tehdejší premiéři se shodují v tom, že už bylo pozdě a navíc politici se báli, že by se obyvatelé republik neshodli. Podpisů, které žádaly referendum, bylo prý ke dvěma milionům. Ale to nestačilo, neboť o tom musely rozhodnout ústavní orgány. „Na podzim ale už byly věci natolik rozběhlé, že to nemělo smyl. Navíc strašila představa, že v jedné zemi řeknou 'ano, chceme společný stát' a ve druhé 'ne, nechceme'.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 21 mminutami

Prezident Pavel řešil s šéfem Soudcovské unie digitalizaci nebo rozmístění soudů

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji. Pavel jedná ještě s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Měli by hovořit o současné situaci či chystaných změnách v justici.
15:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Odklad dohody o Dukovanech projekt zpozdí a prodraží

S odkladem podpisu finální dohody ke stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá i harmonogram a jednotlivé fáze projektu. O měsíce se tak zpozdí i samotné zprovoznění nových reaktorů. První z nich by podle aktuálního stavu měl být spuštěný na přelomu let 2036 a 2037, oznámil Petr Závodský, předseda představenstva společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II), která je za jaderný tendr zodpovědná.
před 4 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 4 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 11 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 20 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 20 hhodinami
Načítání...