Řidič sebevrah stráví za mřížemi šest let

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci poslal Rostislava Bednaříka, řidiče-sebevraha, za pokus o vraždu na šest let do vězení. Jednadvacetiletý mladík chtěl loni spáchat sebevraždu. Svým autem záměrně najel do protisměru. Řidič protijedoucího auta byl těžce zraněn, Bednařík jen lehce. Vrchní soud dnešním rozhodnutím ještě o dva roky zvýšil původní trest krajského soudu. Zároveň zvýšil Bednaříkovi zákaz řízení z šesti na deset let. Obhájkyně Irena Demenyová s rozsudkem nesouhlasí a zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.

Odvolací soud tak částečně vyhověl státnímu zástupci, který čtyřleté vězení považoval za mírné a požadoval alespoň sedmiletý až osmiletý trest. „Jde o zvláštní případ, se kterým se senát ještě nesetkal. Jsou tady sice dány podmínky pro mimořádné snížení trestu, ale čtyřletý trest s ohledem na následky jednání obžalovaného je nepřiměřený,“ uvedl předseda senátu Vladimír Rutar. Soudci také v jeho případě označili auto za zbraň.

Mladíkovi původně hrozila sazba deset až patnáct let. Prvoinstanční soud ale vzal v úvahu, že je Bednařík mladý, že nebyl dosud trestán a svého činu litoval.

Horším následkům nehody zabránila dle znalců rychlá reakce druhého řidiče, vojáka z povolání, který strhl volant do strany a zabránil čelnímu střetu. Přesto ale řidič protijedoucího auta utrpěl vážná zranění - otřes mozku, poranění krční páteře, hrudníku a zlomeninu nohy.

Bednařík se o dobrovolný odchod ze života už v minulosti pokusil. V roce 2002 skočil z mostu v Otrokovicích, vážná zranění přežil. Pak se léčil na psychiatrii. Podle odborníků trpí nevyléčitelnou poruchou osobnosti a v budoucnu proto nevylučují další sebevražedné pokusy. „Jeho společenská nebezpečnost je s ohledem na způsob provedení velmi vysoká,“ myslí si státní zástupce Ilja Kubíček. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Opozice blokovala sněmovnu kvůli změně financování médií veřejné služby

Úterní jednání sněmovny se neslo v duchu opoziční kritiky, jež míří na vládou schválenou novelu rušící poplatky za veřejnoprávní média. U řečnického pultu se od čtrnácti hodin v debatě o programu střídali opoziční poslanci, v jejichž i několik desítek minut dlouhých projevech zaznívají například výhrady k nevoli vlády vést o změně financování ČT a ČRo diskusi. Opozice „výstražné“ obstrukce avizovala, vládní kluby si proto prosadily možnost jednat až do noci. Poslanci hned po schválení programu přerušili schůzi do středečního rána, v úterý neprojednali vůbec nic.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Dagmar Havlová odvolala souhlas k užívání jména Václav Havel knihovnou

Dagmar Havlová odvolala souhlas k užívání jména Václav Havel v názvu knihovny. Odůvodnila to tím, že ztratila důvěru v současné vedení a směřování instituce. Nechce také nadále nést odpovědnost za způsob, jakým bylo jméno prvního českého prezidenta používáno. Osobnostní práva k názvu knihovna potřebuje, aby mohla pokračovat ve své činnosti. Správní rada knihovny podle svého předsedy Davida Duška informaci vyhodnocuje.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Policie zadržela hledaného ozbrojeného muže v pražských Strašnicích

Muže, který byl v úterý ráno zaznamenán se střelnou zbraní u učiliště v Čelákovicích u Prahy, zadržely před 14:00 pražské policejní hlídky ve Strašnicích. Policie nyní bude zjišťovat okolnosti případu, další informace zveřejní ve středu. Po pětapadesátiletém muži a jeho voze od rána pátraly hodiny desítky policistů. Pátrání se postupně rozšířilo na Středočeský a Královéhradecký kraj i Prahu. Policejní jednotky také pátraly v Novém Bydžově, kde měl mít hledaný rodinné vazby.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoReportéři ČT odhalují pozadí pátrání po sázkařských podvodech

Abychom našli člověka, kterého policie spojuje s řízením sázkařských podvodů v českém fotbale, museli jsme se vydat do Slovinska. Jeho blízcí na nás zaútočili a musela zasáhnout tamní policie. Jaké bylo zákulisí natáčení skandálu, ve kterém jsou obviněné desítky lidí a jde o velké peníze? Na co se musí novinář připravit? A jde se vůbec připravit na to, co se odehrálo právě při tomto natáčení? O tom mluví v podcastu Barbora Loudová s reportérkou Adélou Paclíkovou.
před 9 hhodinami

Soud zrušil verdikt, kterým poslal Jirouse do vězení za proslov

Soud zrušil verdikt, kterým poslal v roce 1978 na rok a půl do vězení představitele českého undergroundu Ivana Martina Jirouse, zvaného Magora. Za mřížemi skončil kvůli proslovu na vernisáži, během kterého prohlásil, že zanikne Socialistický svaz mládeže. Soudy v úterý rehabilitovaly také dva disidenty – Václava Bendu a Jaroslava Kukala.
před 10 hhodinami

Prezident podal kompetenční žalobu na vládu kvůli účasti na summitu NATO

Ústavní soud obdržel prezidentovu kompetenční žalobu kvůli schválené delegaci na červencový summit NATO v Ankaře, do níž vláda prezidenta nezahrnula. Soud uvedl, že si je vědom naléhavosti věci, o přednostním projednání rozhodne plénum. Prezident Petr Pavel své rozhodnutí zdůvodnil v oficiálním vyjádření, kde mimo jiné uvádí, že rozhodnutí vlády vyloučit prezidenta z delegace na summit považuje za bezprecedentní a mimořádně nešťastný krok a omezení svých ústavních pravomocí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Cestování se zvířaty vyžaduje přípravu. Rizikem je i „dovoz“ nemocí

Téměř polovina majitelů psů a koček bere podle průzkumů své mazlíčky i na dovolenou. Veterináři však varují, že mnozí podceňují přípravu na cestu. V některých zemích mohou zvířata ohrozit nemoci a infekce, které se v tuzemsku běžně nevyskytují. Během letních veder je navíc nutné zajistit mazlíčkům dostatek vody a chránit je před přehřátím.
před 12 hhodinami

Soud v Břeclavi nepravomocně osvobodil muže kvůli smrti chlapce na hřišti

Okresní soud v Břeclavi zprostil viny bývalého vedoucího Servisního střediska Technických služeb Břeclav kvůli smrti chlapce na hřišti. Na dvanáctiletého chlapce spadla v květnu 2024 branka, i přes resuscitaci zemřel. Žalobkyně muže vinila z usmrcení z nedbalosti. Podle soudce nebylo prokázáno, že by obžalovaný čin spáchal, naopak šlo o systémové selhání. Muž, kterému hrozilo až šest let vězení, vinu odmítá. Řekl, že neporušil žádnou pracovní povinnost. Soud rozhodnutí odůvodňuje. Rozhodnutí není pravomocné, žalobkyně si ponechala lhůtu pro možné odvolání.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...