Američané uvalili sankce na švýcarského právníka Fabia Delca, viní jej z pomoci vlivným Rusům obejít sankce. O muži, který je blízký ruskému vůdci Vladimiru Putinovi, se před lety mluvilo i v České republice – v souvislosti se sponzory dnes již zaniklé Strany práv občanů, takzvaných Zemanovců. Reportéři ČT mluvili s Petarem Petkovem Stanchevem, který v celém případu Fabia Delca hraje důležitou roli. Reportáž natočili Adéla Paclíková a Václav Crhonek.
Reportéři ČT: USA uvalily sankce na advokáta spojeného se sponzory Zemanovců
Švýcarského právníka Fabia Delca zařadily Spojené státy na sankční seznam kvůli tomu, že podle nich pomáhal vlivným Rusům obcházet sankce, jak upozornily Seznam Zprávy. V Česku se jeho jméno objevilo také. Hned v několika případech jde o okolí sponzorů Strany práv občanů známé jako Zemanovci.
Reportéři ČT pátrali, co mají sponzorující firmy společného s právníkem Delcem. Našli muže, který s ním působil ve švýcarské firmě. Tato postava hraje v celém případu důležitou roli. Petar Petkov Stanchev podniká v Česku a zároveň byl sám sponzorem Zemanovců.
Kdo je Fabio Delco?
Fabio Delco je švýcarský právník, který se živí tím, že zakládá složité korporátní struktury tak, aby uspokojil své klienty. Třeba tak, že skryje vlastnickou strukturu. Není díky tomu možné zjistit, která firma komu patří, vysvětlují redaktoři Reportérů ČT.
Jméno Fabia Delca se už dříve objevilo v různých kauzách – a to i v Česku, byť šlo o okrajovou roli. Šlo například o kauzu pražského dopravního podniku nebo prodeje solárních projektů spojených s firmou Amun.Re a polostátního ČEZu, informovala analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Nejvíce ale o fungování Fabia Delca odhalila kauza Panama Papers. Únik víc než 11 milionů dokumentů panamské právní kanceláře Mossack Fonseca v roce 2016 ukázal obchody, mimo jiné řady světových politiků, v daňových rájích.
„Panama Papers odhalily, že pan Delco byl zapleten do struktur, které vedou do Ruska, kde původ finančních prostředků pochází z Ruska,“ uvedl bývalý vyšetřovatel finanční kriminality Kamil Kouba.
Delcovo jméno se objevuje ve spojitosti se Sergejem Rolduginem. To je známý violoncellista a kmotr Putinovy dcery. Kauza Panama Papers ukázala, že do zahraničních firem spojených s Rolduginem natekly stovky milionů dolarů. V transakcích figuroval právě Fabio Delco. Podle zahraničních novinářů si Roldugin takové peníze nemohl vydělat a světová média spekulovala, jestli mohlo jít o finance prezidenta Putina.
Netransparentní sponzoring
Jméno švýcarského advokáta figuruje i u českých firem, které sponzorovaly Stranu práv občanů. Na jeden z případů Reportéři upozornili již před lety – jde o sponzory, kteří se objevují kolem holdingu Adamovských strojíren a železáren.
Z okolí Adamovských strojíren a železáren přicházely peníze Straně práv občanů dlouhodobě. Jen jejich šéf Martin Svoboda tam od roku 2012 poslal minimálně milion čtyři sta tisíc korun. A jejich dceřiná firma Benepro mezi lety 2014 a 2017 dalších 700 tisíc. A samotné Adamovské strojírny a železárny v roce 2015 poskytly stotisícový dar.
Majitel holdingu Martin Svoboda podporu strany popřel, přihlásil se jen k podpoře Miloše Zemana. Později sponzoring přiznal, ale dle jeho slov peníze pocházejí jen z osobních finančních prostředků.
Druhým případem podezřelého sponzora je firma podnikatele Michala Pechana – v účetnictví strany SPOZ se objevily dary od lidí, kteří působí v jeho firmách a podnicích. Dohromady naposílali stovky tisíc korun.
Michal Pechan vlastnil i jinou firmu – jmenuje se Steganato – a Pechanovým společníkem v ní byl Norwalk Holding, tedy firma zastoupená Fabiem Delcem. Firma nemá webové stránky ani nezveřejňuje účetní závěrky. Pechan jen uvedl, že Fabia Delca nezná a nespolupracoval s ním. Samotný advokát tvrdí, že o české politice nic neví a se Zemanovci nemá nic společného.
Role Petara Stancheva
Za firmy Warren Partners Venture AG a Norwalk holding ale nevystupoval jenom Delco – známé je i angažmá ostravského advokáta Daniela Tomíčka. Podepisoval za ně listiny. Na otázky, jaká byla v celé struktuře jeho role, neodpověděl.
V obchodním rejstříku je totiž hned několik listin, kde advokát Tomíček vystupuje jako zplnomocněnec firem Norwalk Holding i Warren Partners Venture AG. V rejstříku druhé firmy se objevuje i jméno Petara Petkova Stancheva.
V Česku Stanchev působí v několika firmách. Mezi nimi i ve společnosti Aplis Online, která v roce 2019 Zemanovcům darovala dvakrát sto tisíc korun.
Je to tedy právě on, kdo mohl vysvětlit, jak funguje systém okolo švýcarského advokáta. V žádném sídle uvedených firem jej ovšem Reportéři ČT nezastihli, museli jej kontaktovat pouze přes telefon. Na jejich otázky bohužel neodpověděl.
Média v minulosti informovala o různých podezřeních při financování SPOZ, která pak část peněz posílala i na podporu kampaně Miloše Zemana. Na její netransparentnost poukazoval i Úřad pro dohled nad financováním politických stran a hnutí, ačkoliv podle nich k porušení zákona nedošlo. Teď na právníka, který působil ve firmách, z jejichž okolí chodily peníze právě Straně práv občanů, uvalily Spojené státy sankce za pomoc vlivným Rusům. Otázky nad sponzoringem bývalého prezidenta i jeho strany, tak visí dál.