Praha - O nových opatřeních, která by ve městech a obcích pomohla řešit problémy s nepřizpůsobivými obyvateli, jednala dnes v Praze vicepremiérka Karolína Peake (VV) se starosty, poslanci, akademiky i zástupci ministerstev. Debatovali třeba o trestnosti opakovaných přestupků či pravidlech bydlení, ale i o výkupu kovů ve sběrnách. Jedním z nástrojů proti běžné kriminalitě bude registr, který by měl zabránit tomu, že pachatelé se přesunou do jiného kraje, ve kterém se o jejich předchozí činnosti neví.
Registr přestupků - jedno z opatření proti nepřizpůsobivým
„Z diskuse vyplynulo, že tady není prostor pro mezistranické politické boje,“ uvedla Peake. Podle ní je možné problémy řešit jen díky „vytvoření fronty“ státu, krajů, obcí, policie i dalších složek a jejich součinnosti v prevenci i represích.
Podle předsedy Sdružení pro rozvoj Šluknovska Josefa Zosera dnešní jednání nebylo jen o oblasti na severu Čech, ale o vyloučených lokalitách vůbec. „Nikdo neví, kdy mohou nepokoje, které se zaplať pánbůh na Šluknovsku uklidnily, vypuknout v jiném regionu,“ uvedl Zoser. Dodal, že se od ledna zpřísňuje výplata dávek, což by mohlo u některých lidí vyvolat nespokojenost a dostat je do ulic.
I přestupky budou v registru
„Pracovní schůzka je vládně-poslaneckou iniciativou za účasti starostů Šluknovského výběžku. Diskutovali jsme nad návrhy, které chystají jednotlivá ministerstva či poslanci za přispění starostů ze Šluknovska, bez jejichž praktické zkušenosti bychom nemohli dospět k žádným účinným výsledkům. Je třeba hledat řešení, která pomůžou starostům a občanům dotčených obcí a zároveň nebudou šikanovat většinové obyvatelstvo,“ uvedla vicepremiérka.
Jedním z nástrojů proti běžné kriminalitě bude registr, který by měl zabránit tomu, že pachatelé se přesunou do jiného kraje, ve kterém se o jejich předchozí činnosti neví. „Řetězení drobných krádeží ve výsledku musí vést k tomu, že řekneme, že toto zkrátka není možné,“ dodal poslanec Marek Benda.
Sever Čech bouří od prázdnin
Pozornost politiků, samospráv i úřadů na řešení potíží v ghettech strhly letošní události na Šluknovsku, kde se po několika incidentech vyhrotila napjatá situace hlavně mezi starousedlíky a Romy. Do ulic tamních měst kvůli nepokojům vyrazily policejní posily. Konaly se demonstrace a protestní pochody. Atmosféry se podle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu navíc snažili využít pravicoví extremisté.
Starostové pak přišli s takzvaným šluknovským desaterem, tedy s desítkou návrhů a požadavků. Žádali mimo jiné posílení policejních hlídek, zpřísnění výkupu barevných kovů, zavedení registru přestupků či stanovení počtu osob na určitou bytovou plochu.