Ředitel Nemocnice Na Homolce končí, po dohodě s ministrem Vojtěchem rezignoval

3 minuty
Události: Ředitel Nemocnice Na Homolce končí
Zdroj: ČT24

Ředitel Nemocnice Na Homolce Ivan Oliva končí ve funkci. Dohodl se na tom s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Ve čtvrtek uvedl deník Právo, že hloubková kontrola ministerstva zdravotnictví v nemocnici odhalila neplatné smlouvy za více než 400 milionů korun.

„My jsme se sešli nad těmi závěry veřejnosprávní kontroly, kterou provedlo ministerstvo zdravotnictví v Nemocnici Na Homolce, která se týkala nákupu veřejných zakázek a podobně. On se rozhodl, že ukončí své působení, rezignoval a tím to je pro mě v tuto chvíli uzavřené,“ řekl ministr Vojtěch České televizi.

Oliva setkání s hlavou resortu označil za velmi korektní. „Zároveň musím potvrdit, že jsme se věcně absolutně neshodli. Velmi mě mrzí, že jsme hovořili o kontrole bez finálního protokolu, jelikož naše námitky, které jsme poslali na ministerstvo, ještě nebyly žádným způsobem komentovány,“ prohlásil odcházející ředitel nemocnice.

12 minut
S panem ředitelem se neshodujeme, říká ministr. Je to tak, potvrzuje to Oliva
Zdroj: ČT24

Rovněž ho mrzí, že protokol o kontrole, který nebyl finální, pronikl ve čtvrtek do médií. Deník Právo uvedl, že jsou smlouvy za více než 400 milionů podle auditu neplatné, protože nebyly  zveřejněné v registru smluv, čímž nemocnice porušila zákon. Kontroloři našli chyby i u veřejných zakázek, které byly zadané neprůhledně a zmatečně.

Protože Olivova rezignace platí k pátku 27. 7., hodlá ministr Vojtěch  pověřit dočasný vedením nemocnice profesora Josefa Vymazala, který jako lékař Na Homolce působí. „Je to ale skutečně dočasné jmenování, obratem vypíšeme výběrové řízení, a sice v pondělí,“ řekl Vojtěch. Má za to, že do konce prázdnin může výběrové řízení proběhnout a nový ředitel by mohl nastoupit do čela nemocnice začátkem září.

Nejedná se přitom o první problémy nemocnice Na Homolce. Kvůli údajně zmanipulovaným zakázkám čelí v současnosti obžalobě její bývalý ředitel Vladimír Dbalý.

Nákupy přes dceřinou společnost

Vojtěch vedení nemocnice kritizoval již dříve. V lednu snížil managementu odměny na polovinu, protože nemocnice neukončila nákupy zdravotnického materiálu přes dceřinou firmu, díky které v minulosti nemusela vypisovat veřejné zakázky. Na problém upozorňovali Piráti, vedení nemocnice pochybení odmítalo.

Ministr tehdy uvedl, že pokud nebude náprava do konce března, zváží personální změny. Ředitel nemocnice Oliva na začátku roku řekl, že objednávky Holte Medical jsou na základě smlouvy uzavřené v roce 2016 a nové smlouvy nemocnice již neuzavírá.

Nemocnice podle něj dál nákupy léků a přístrojů zajišťovala sama a od března měla převzít od Holte Medical i zbytek nákupů na základě výjimky. Tento postup kritizovaly Nejvyšší kontrolní úřad a ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo loni v listopadu informovalo, že nemocnice přijala opatření k nápravě, všechny dceřiné společnosti měla zrušit do poloviny letošního roku. Nákup léků a zdravotnických prostředků prostřednictvím dceřiné společnosti bez výběrových řízení nemocnici umožňovala výjimka v zákoně o zadávání veřejných zakázek. Ministerstvo ji kritizovalo i při svých kontrolách.

Ministr Adam Vojtěch v minulosti odvolal také ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou nebo ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka. Vrbovskou nahradil od května František Novák, i toho ale ministr v červenci odvolal v souvislosti se staršími zakázkami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cenu Paměti národa získaly osobnosti z Česka, Slovenska i Ukrajiny

Cenu Paměti národa získalo pět osobností z Česka, Slovenska a Ukrajiny, které čelily politickému tlaku a postavili se komunismu. Letošními laureáty tak jsou Milena Sedláčková a Jaroslav Vrbenský z Česka, Fedor Gál a Emil Sedlačko ze Slovenska a Nadija Kalinčenkovová z Ukrajiny. Šestnáctý ročník Cen Paměti národa se konal v Národním divadle.
21:14Aktualizovánopřed 13 mminutami

Česko si připomnělo 17. listopad, davy vyrazily na Národní třídu

Po celém Česku si lidé připomínali sametovou revoluci, která ukončila čtyři dekády komunistické diktatury a přivedla zemi k demokracii. Před 36 lety ji odstartovalo brutální potlačení pietního průvodu k uctění památky Jana Opletala, zavražděného nacisty v roce 1939. Na zaplněné Národní třídě v Praze zazpíval v 17:11 píseň Modlitba pro Martu, jeden ze symbolů revoluce, herec a zpěvák Jan Cina. Zněla i v dalších městech. Řada organizací připravila pietní akce, debaty, přednášky, průvody či koncerty.
06:51Aktualizovánopřed 28 mminutami

Student Lagner po 17. listopadu pomáhal organizovat stávku

Hybnou silou událostí roku 1989 byli studenti. Ti jsou spojováni nejen s brutálním zásahem proti nim na Národní třídě, ale i s následujícím děním. Tehdy třiadvacetiletý student DAMU Pavel Lagner patřil mezi ty, kteří začali ihned organizovat stávku. Sedmnáctého listopadu se totiž rozhodl, že nebude dále „kolaborovat“ s režimem a na vysokou školu už za komunismu nepůjde.
před 2 hhodinami

„Česko není na prodej.“ Demonstrace mířila proti vzniku vlády ANO, SPD a Motoristů

Na pražském Staroměstském náměstí se v pondělí sešli lidé na demonstraci spolku Milion chvilek proti vzniku vlády ANO, SPD a Motoristů. Krátce po začátku protestu prostor výrazně naplnili. Mnozí demonstrující drželi vlajky České republiky, Evropské unie, Ukrajiny i Severoatlantické aliance. Pořadatelé na akci nazvané Česko není na prodej protestovali proti vznikající vládě, která podle nich stojí na mafiánském principu.
15:44Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Statisíce lidí hovořily jedním hlasem, vzpomíná britský historik na listopad 1989

Vidět statisíce lidí hovořit jedním hlasem bylo něco mimořádného, uvedl v rozhovoru pro Českou televizi slavný britský historik Timothy Garton Ash, který do Československa dorazil několik dnů po 17. listopadu 1989. Za „fantastickou chvíli“ označil moment na pražském Václavském náměstí, kdy všichni demonstranti vytáhli z kapes klíče a začali s nimi cinkat.
před 5 hhodinami

Sametoví pamětníci umístili ukrajinské vlajky u Okamurova domu, šéf sněmovny to kritizuje

Na plot domu předsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury (SPD) rozvěsila skupina Sametoví pamětníci ukrajinské vlajky. Ty jsou také namalované či nasprejované i na chodnících, schodech, sloupech či koších. Událost vyšetřuje policie, potvrdil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Okamura po svém nedávném zvolení do čela sněmovny nechal odstranit vlajku Ukrajiny ze sněmovní budovy. Okamura čin Sametových pamětníků kritizoval.
před 5 hhodinami

Pavel: Pokud Babiš nevyřeší střet zájmů, ANO by mělo nabídnout jiného kandidáta

Pokud by šéf hnutí ANO Andrej Babiš nebyl schopen uspokojivě vyřešit svůj střet zájmů, pak bych se jeho jmenováním podílel na vzniku protiprávního stavu, řekl na Národní třídě Radiožurnálu prezident Petr Pavel. V takovém případě by podle něj bylo dobré, aby hnutí nabídlo jiného kandidáta. Pokud by Babiš v okamžiku jmenování premiérem vlastnil Agrofert, ocitl by se ve střetu zájmů. Místopředseda ANO Karel Havlíček sdělil, že Babiš je jediným kandidátem.
10:19Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Svoboda bez odpovědnosti nedává smysl, řekl Pavel na Národní třídě

Sametovou revoluci si připomínají i politici, kteří již od rána přicházeli na Národní třídu. Prezident Petr Pavel na místě zdůraznil, že svoboda bez odpovědnosti nedává smysl. Zášť a zloba podle něho bohužel nepominuly ani 36 let po listopadu 1989. Na Národní třídu dorazily třeba i špičky hnutí ANO v čele se šéfem hnutí Andrejem Babišem, premiér v demisi Petr Fiala (ODS) či zástupci STAN, KDU-ČSL, Pirátů nebo Motoristů.
10:56Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...