První bitva skončila a show must go on

Praha - Kampaň před druhým kolem je v plném proudu, štáby připravují strategii pro předvolební duely. Miloš Zeman vsází na televizní debaty a Karel Schwarzenberg chce i nadále chodit mezi lidi a organizovat koncerty. Pro oba kandidáty bude nyní klíčové, aby získali voliče těch neúspěšných. Otázkou ale je, zda si právě oni vůbec vyberou, koho podpoří, a jestli k urnám nakonec dorazí. A co si o sobě vzájemně myslí? Oba na sobě oceňují smysl pro humor a jeden druhého si na Hradě představit dokáže, i když Zeman by měl vůči Schwarzenbergovi jisté výhrady.

Pro oba kandidáty je situace hodně složitá – podařilo se jim přesvědčit svoje vlastní příznivce a teď je musejí opět zmobilizovat a ještě navíc přilákat voliče těch, kteří neuspěli. A s tím už jim začaly pomáhat politické strany - ODS vzkázala, aby podporovatelé Přemysla Sobotky dali hlas Karlu Schwarzenbergovi. Jan Fischer váhá a s doporučením přispěchala také ČSSD. Ta překousla nedávnou nevraživost k Miloši Zemanovi a dnes vyzývá k jeho podpoře. A budou to právě hlasy levicových voličů, které podle komentátorů to druhé kolo rozhodnou. 

Nyní se tedy hraje o hlasy Jana Fischera a Jiřího Dienstbiera. Každého z nich podpořilo přes 800 tisíc lidí, dohromady tedy armáda jeden milion 600 tisíc hlasů. Dá se tak předpokládat, že právě tyto hlasy rozhodnou. Nelze ale opomenout ani ty, které získal Vladimír Franz. 

Boj o Hrad – kolo druhé: Kdo je kdo? 

Oba kandidáti se ve vrcholné politice víceméně míjeli. Až do roku 2010, kdy zamířili do sněmovních voleb v čele svých nových stran. Schwarzenbergova TOP 09 uspěla, Zemanova Strana práv občanů se do dolní komory těsně nedostala. Teď, po třech letech se tito muži střetávají znovu. 

K jednomu neodmyslitelně patří cigareta, druhý je známý milovník dýmek. Ale to není jediný rozdíl mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem. Zatímco Zeman spoléhá na svoji zemitost a levicovou rétoriku, Schwarzenberg sází na intelektuální prostředí a mladé lidi a také na sadu motýlků. 

První byl na vrcholu v 90. letech, druhý reprezentuje současnou vládu

Schwarzenberg: "On reprezentuje minulost, naší minulost posledních deseti až patnácti let. Doufám, že se mi podaří během těch pěti let naši zemi uvést do stavu, kdy můžeme opravdu říct, že heslo na prezidentské vlajce 'Pravda vítězí' odpovídá skutečnosti." 

Zeman: „Chtěl bych panu Schwarzenbergovi říct, že jeho skutečně pokládám za muže současnosti. Za muže, který jako ministr, a dokonce nejen jako ministr, ale i jako druhý muž vlády a poslanec, hlasoval pro zvýšení daní na potraviny a léky, pro důchodovou reformu, pro církevní restituce. Ano, pan Schwarzenberg je mužem současnosti.“

Miloš Zeman byl díky opoziční smlouvě, uzavřené s Václavem Klausem, na vrcholu kariéry do roku 2002. Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta v roce 2003 se stáhl na chalupu na Vysočině. Rok poté naopak začal vzestup Karla Schwarzenberga. O tři roky později už byl Schwarzenberg ve vládě jako ministr zahraničí. Před posledními parlamentními volbami se Miloš Zeman pokusil vrátit do vrcholné politiky s vlastní stranou. A na novou stranu vsadil i Karel Schwarzenberg - s tím rozdílem, že chtěl svou politickou pozici upevnit. 

Miloš Zeman byl na konci 60. let členem KSČ, po rozpadu Občanského fóra se na čas přiklonil k Občanskému hnutí, největší stopu ale zanechal jako člen a předseda ČSSD. Dnes je čestným předsedou strany, která má jeho jméno i v názvu, Strana práv občanů ZEMANOVCI. Karel Schwarzenberg býval členem ODA, dnes je předsedou TOP 09. Do Senátu navíc jednou kandidoval za US-DEU a ministrem zahraničí se poprvé stal jako nominant Strany zelených. 

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg
Zdroj: ČT24

A ještě krátké osobní profily: Oba pánové se rozvedli a znovu oženili. Karel Schwarzenberg ovšem podruhé se stejnou dámou. Oba také mají dceru a syna. A ještě jedna shoda. V pořadí Schwarzenberg, Zeman jsou nejstaršími kandidáty z původní devítky. Prvnímu jmenovanému je 75, druhému 68 let. 

Tři otázky České televize

Jaká je nejlepší a nejhorší vlastnost vašeho soupeře?

  • Zeman: „Tak má smysl pro humor a je prvním místopředsedou vlády, která není úspěšná, což je jeho vlastnost nejhorší.“ 
  • Schwarzenberg: „Jeho smysl pro humor je velice dobrá vlastnost a velká politická zkušenost… Dovede udělat velmi nešťastný výrok.“ 

Dokážete si ho představit jako prezidenta? 

  • Schwarzenberg: „Samozřejmě. Mám velmi pestrou fantazii.“
  • Zeman: „Byl by prezident s určitými vyhraněnými názory… s pravicovými názory.“

Jmenujte tři rozdíly mezi vámi a soupeřem? 

  • Zeman: „Máme odlišný názor na církevní restituce, patrně i na majetková přiznání, na důchodovou reformu, patrně i na daně.“
  • Schwarzenberg: „V zásadě vycházíme z úplně jiných východisek ve svém myšlení… a řídíme se taky v politice úplně jinými principy.“ 

A kolik kampaň stála a co bude dál? 

Billboardy, letáky, placky - za propagaci utratili oba kandidáti miliony. Konečný účet prvního kola? Výdaje na kampaň versus získané hlasy ukazují, že Karel Schwarzenberg za jednoho voliče v přepočtu zaplatil 18 korun, jedna obálka v urně pro Miloše Zemana stála 8 korun. 

Podle kandidátskými týmy zveřejněných statistik Zeman utratil za kampaň dvakrát míň než Schwarzenberg - přiznává částku 10 milionů. Přestože může investovat ještě jednou tolik, v příštích 14 dnech už chce pokladnu otvírat jenom minimálně. „Nevidím důvod, za co by se měly ty peníze utrácet. Z toho prostého důvodu, že televizní debaty jsou zadarmo. Možná ještě dáme nějaký inzerát, možná vylepíme nějaký nový billboard,“ tvrdí Zeman. 

Tým Karla Schwarzenberga do kampaně zatím investoval celkem 22 milionů korun. V kandidátské pokladně mu na propagaci zbylo ještě 5 milionů - a právě do této částky se chce vejít i s kampaní pro druhé kolo. „Nevím, kolik to bude stát. Nějaký peníze se ušetřily a uvidíme, co to bude stát,“ komentoval přípravy Schwarzenberg. 

Za peníze od dárců, které dvěma prezidentským finalistům na účtech zůstanou i po skončení druhého kola, už žádné billboardy nebudou. Stejně jako zůstatky ostatních - méně úspěšných kandidátů - půjdou na dobročinné účely.

25 minut
Povolební den a kampaň kandidátů pohledem Událostí
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obchodníci se učí legislativu k prodeji kratomu

Už měsíc platí nařízení vlády, které povoluje prodej kratomu pouze ve speciálních obchodech s licencí. Aktuálně ji má padesát prodejen. Odborníci v pátek vysvětlovali novou legislativu k prodeji kratomu vietnamským podnikatelům. Za prodej kratomu bez licence hrozí prodejcům milionové sankce. Bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) navrhuje, aby se na tuto látku a jí podobné navíc zavedla spotřební daň. To bude řešit nová vláda. „Nebudu se bránit diskusi,“ říká místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. Téma dalších látek se bude ale řešit i ve sněmovně, kde vznikl nový podvýbor pro léčebné konopí a přírodní látky.
před 1 hhodinou

Jedna z poškozených lokomotiv po nehodě na Českobudějovicku skončí nejspíš ve šrotu

Poškozené vlaky po železniční nehodě u Zlivi na Českobudějovicku z 20. listopadu jsou po komisní prohlídce. Podle prvních závěrů půjde zničená zastaralá lokomotiva rychlíku pravděpodobně do šrotu, tento typ stroje má už i tak z trati do dvou let zmizet. O opravě RegioPanteru, který byl v provozu teprve tři roky, České dráhy teprve rozhodnou. Škody se podle odhadu komisařů pohybují kolem 65 milionů korun. Vyšetřování nehody stále pokračuje. Několik zdrojů teď naznačuje, že se vyšetřovatelé zabývají verzí, podle které za nehodou nebylo jen lidské selhání.
před 2 hhodinami

Fiala: Ukrajina letos získala skrze muniční iniciativu 1,8 milionu kusů munice

Ukrajina letos dostala prostřednictvím české muniční iniciativy 1,8 milionu kusů velkorážové munice, cíl pro letošek tak byl splněn, napsal vpodvečer na síti X končící premiér Petr Fiala (ODS). Loni Ukrajina díky iniciativě dostala 1,5 milionu kusů velkorážové munice. Tuzemskou muniční iniciativu oceňuje jak Ukrajina, tak i spojenci Česka v EU a NATO.
19:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kamion, z něhož se vysypaly klády na dálnici, byl přetížený o 13 tun

Nákladní vozidlo s kulatinami, které zapříčinilo čtvrteční tragickou nehodu na dálnici D56 u Ostravy, bylo přetížené. Náklad byl těžší zhruba o 13 tun, uvedla v pátek policie. Šedesátiletý muž, který při nehodě utrpěl vážná zranění, v nemocnici zemřel. Policie proto nyní případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti.
10:53Aktualizovánopřed 4 hhodinami

EU hodlá od července zavést clo tři eura na malé balíky

Všechny balíky v hodnotě nižší než 150 eur (zhruba 3600 korun) přicházející do Evropské unie budou od července podléhat clu ve výši tří eur (zhruba 73 korun). Dohodli se na tom v pátek podle agentur ministři financí EU na jednání v Bruselu. Doposud byly takovéto balíky od cla osvobozeny. Česko na schůzce zastupoval odcházející ministr Zbyněk Stanjura (ODS).
14:11Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Rakousko prodlouží o půl roku kontroly na hranicích

Rakousko o šest měsíců prodlouží stávající kontroly na pomezí s Českem, Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem. Postupně ale v rámci nového konceptu ostrahy hranic rozšíří kontroly do hloubky pohraničí, prohlásil podle agentury APA tamní ministr vnitra Gerhard Karner. Naposledy prodloužilo Rakousko hraniční kontroly v říjnu, a to o dva měsíce do 15. prosince.
12:20Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Chudobu způsobují hlavně drahé nájmy, ukazuje analýza a hledá řešení

Hlavní příčinou chudoby v Česku nejsou nízké příjmy, ale drahé a nedostupné bydlení. Zatímco podíl lidí žijících v nájmu v posledních letech roste, počet rodin i mladých, kteří si mohou dovolit vlastní bydlení, klesá. Nájemné se ale zvyšuje výrazně rychleji než výdělky, vyplývá z analýzy Platformy pro sociální bydlení a dalších organizací. Navrhují řadu opatření, jak krizi zmírnit už v nadcházejícím volebním období.
před 11 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů debatovali o klimatických cílech EU

Evropský parlament oznámil odsunutí platnosti emisních povolenek ETS 2 na rok 2028. Nový klimatický cíl je pak do roku 2040 snížit emise o devadesát procent oproti roku 1990. Z pěti procent se ale členské státy budou moci vykoupit takzvanými uhlíkovými kredity. Podle poslankyně Bereniky Peštové (ANO) jsou cíle EU příliš ambiciózní, některé protichůdné a nesplnitelné. „Evropa v současné době svými nesmyslnými cíli páchá sebevraždu, ve smyslu sebevraždy průmyslové,“ uvedla Peštová v Událostech, komentářích. Poslankyně Gabriela Svárovská (Zelení, klub Pirátů) v debatě moderované Martinem Řezníčkem uvedla, že investice do zelené transformace je důležité provádět tak, aby směřovaly k perspektivním odvětvím a dekarbonizaci.
před 12 hhodinami
Načítání...