Provoz na části D1 zastavila na dva dny plánovaná uzavírka

Začal prodloužený víkend a zároveň první víkend prázdnin. Zdržení hrozí řidičům hlavně na příjezdu do Prahy od severu, protože je dálnice D8 zúžená do jednoho pruhu, kolona se tvořila také na dálnici D1 směrem z Prahy, v podvečer již byl provoz plynulý. Po osmé večerní ale mezi 21. a 34. kilometrem D1 zastavila provoz plánovaná uzavírka, situace bude pokračovat celou neděli a téměř celé pondělí – až do večera.

První červencová sobota je na silnicích v Česku vždy problematická, protože mnoho lidí odjíždí na prázdniny. Letos situaci ještě znásobil fakt, že na víkend navazují ještě dva svátky, a tak kdo neodjel na dovolenou, odjel na prodloužený víkend.

Patrné to bylo především na dálnici D1 mezi Pražským okruhem a sjezdem na českobudějovickou silnici I/3 u Mirošovic. Za touto křižovatkou navíc začíná první úsek, na kterém letos v létě pokračuje modernizace dálnice, a tedy má zúžené jízdní pruhy. Dopoledne se zde vytvořila kolona auta, další byla u Brna před sjezdem na dálnici D2. V podvečer ale již byla D1 průjezdná bez větších zdržení kromě nezbytných zpomalení v rozkopaných úsecích.

Zdržení hrozí i na D8 ve směru do Prahy. To však nesouvisí se začátkem prázdnin, ale hlavně s tím, že je mezi 13. a 2. kilometrem před metropolí uzavřen jeden ze dvou jízdních pruhů kvůli opravě vozovky.

Při hromadné nehodě na D8 se zranili dva lidé

Na 17. kilometru D8 ve směru na Prahu nedaleko Nové Vsi na Mělnicku se dva lidé zranili při hromadné nehodě. Hasiči nemuseli nikoho vyprošťovat, zasahoval ale vrtulník.

Na místě se střetl kamion a minimálně tři osobní auta. Dálnice byla zhruba 1,5 hodiny zcela uzavřena. V 19:30 byl provoz obnoven jedním jízdním pruhem, oznámily mluvčí policie Lucie Nováková, hasičů Vladimíra Kereková a záchranné služby Petra Homolová.

Podle Kerekové nehoda zablokovala celý dálniční pás na Prahu. Policie dopravu odkláněla na 18. kilometru na Novou Ves, zpět na dálnici se mohli řidiči vracet na 9. kilometru u Úžic. 

Rovněž na dálnici D8, ale na 35. kilometru se dopoledne stala tragická nehoda. Zemřel při ní řidič motocyklu. Proč spadl z motorky, policie zatím nesdělila s tím, že okolnosti nehody vyšetřuje.

Loni byla tragická zejména neděle 5. července, kdy zemřelo při nehodách pět lidí. Za prodloužený víkend – který byl však o den kratší než letos – zahynulo deset lidí.

Část D1 se na neděli a pondělí uzavřela

První prázdninový víkend postihla uzavírka dálnice D1. Oproti minulým uzavírkám není jen noční, potrvá celou neděli a v pondělí až do večera. Neprůjezdné jsou oba směry mezi 21. a 34. kilometrem – tedy mezi Mirošovicemi a Ostředkem – od sobotních 20:15 hodin až do pondělních 20 hodin.

Uzavřené zůstávají vlastně dva úseky, na třinácti kilometrech, kudy není možné o víkendu jezdit, je uzavřena ještě dálniční křižovatka Hvězdonice, řidiči se tudy na D1 nedostanou. Objízdná trasa pro osobní auta, respektive vozidla do 12 tun, vede přes Benešov – od Mirošovické křižovatky po silnici I/3, od ostředské po silnici II/110.

Vozidla nad 12 tun musí uzavřenou dálnici objíždět přes Tábor a Pelhřimov, tedy po silnicích I/3 (a dálnici D3), I/19 a I/34. Ve směru na Prahu tedy musí kamiony sjíždět již u Humpolce. Policie tato vozidla začala odklánět v 18:00 hodin. 

Ředitelství silnic a dálnic o uzavírce rozhodlo kvůli demolici mostu nad dálnicí na 24. kilometru. Jeho konstrukce má tři pole, dělníci musí zbourat i spodní stavbu včetně základů obou opěr. Na to podle silničářů potřebují 48 hodin. V úterý pro návraty z prodlouženého víkendu by již měla být dálnice průjezdná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

GIBS zajistila litry tekuté extáze, měl ji i pražský policista

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) při domovních prohlídkách dvou lidí zajistila přes deset litrů takzvané tekuté extáze. Nelegální drogu měl u sebe i pražský policista, který drogu opakovaně užíval. Je stíhán a hrozí mu až dvouleté vězení. Obviněn je i druhý muž, u kterého policie domovní prohlídku udělala. GIBS o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.
před 16 mminutami

Vysoký počet obcí přináší komplikace. Slučování také, namítají samosprávy

Česko dělí své území do nejméně lidnatých administrativních jednotek v Evropě. Celkově se v tuzemsku nachází 6258 obcí (včetně čtyř vojenských újezdů), v nichž žije průměrně 1743 obyvatel, což je nejméně v Evropské unii. Podle studie PAQ Research má většina obcí méně než pět set obyvatel. I ty nejmenší ale mají na starost řadu agend, což může vést k neefektivitě a nízké kvalitě služeb. Podle knihy vědců z Národního institutu SYRI roztříštěnost místní samosprávy naopak může zvyšovat odolnost státu v době krizí.
před 3 hhodinami

VideoOdborníci debatovali v 90' ČT24 o sudetoněmeckém sjezdu v Brně

Sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Brně vyvolává emotivní diskusi v české společnosti. „Ty emoce jsou přiživovány politiky,“ upozorňuje historik z Univerzity Karlovy Petr Koura v pořadu 90' ČT24 moderovaném Nikolou Reindlovou a Danielem Takáčem. Spolu s ním o tématu mluvili Vladimír Handl z Institutu mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd UK a spolupředsedové Česko-německého diskusního fóra, bývalý poslanec německého Spolkového sněmu Jörg Nürnberger a velvyslanec České republiky na Slovensku Rudolf Jindrák.
před 11 hhodinami

Pavel potvrdil, že podá kompetenční žalobu, pokud mu vláda zamezí v účasti na summitu NATO

Historicky první kompetenční žaloba prezidenta na vládu ohledně ústavního výkladu pravomocí je čím dál pravděpodobnější. Petr Pavel potvrdil, že podnět k Ústavnímu soudu podá, pokud mu vláda zamezí v možnosti reprezentovat Česko na červencovém summitu NATO v Ankaře. Vláda bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodovat o složení delegace 8. června. Předseda kabinetu už dva měsíce trvá na tom, že postoj Česka k obranným výdajům má na summitu vysvětlovat on a členové vlády a nikoliv prezident.
před 12 hhodinami

Sudetští Němci s Wintonovými dětmi uctili oběti holocaustu

Zástupci sudetských Němců i dvě z Wintonových dětí ve čtvrtek v Brně společně uctili památku obětí holocaustu. Akce u pátého nástupiště hlavního nádraží, odkud za války odjížděly židovské transporty, zahájila festival Meeting Brno a také sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), který se poprvé koná v Česku. Na místě bylo zhruba pět set lidí, z toho stovka protestujících, uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Podstata transatlantického vztahu se mění, řekl Pavel na Globsecu

Prezident Petr Pavel při čtvrtečním zahájení konference Globsec zmínil tři úzce propojená témata. Silnější evropský pilíř v rámci NATO, bližší spolupráci NATO a EU a strategický význam podpory Ukrajiny v probíhajícím konfliktu s Ruskem. Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) na fóru varoval, že Unie kvůli regulacím ztrácí konkurenceschopnost. Řešením podle něho však není federalizace. Náčelník generálního štábu Karel Řehka řekl, že v případě nedodržení aliančních závazků nebude Česko spolehlivým partnerem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Němečtí poslanci schválili stavbu vysokorychlostní trati Drážďany–Praha

Němečtí poslanci jednomyslně schválili záměr na výstavbu vysokorychlostní trati mezi Drážďany a Prahou včetně takzvaného Krušnohorského tunelu. Německé ministerstvo dopravy předložilo Spolkovému sněmu plány letos v únoru. Uvedlo tehdy, že po schválení nebude nic bránit podpisu smlouvy s Českem.
před 13 hhodinami

VideoHospodářství táhne spotřeba domácností a nově i investice firem, řekl ekonom Marek

K rychlejšímu budoucímu růstu hospodářství jsou potřeba bilionové investice, a to zejména do lidského kapitálu, tedy do vysokých škol, vědy a výzkumu, řekl v Interview ČT24 hlavní ekonom Deloitte David Marek. Dalšími oblastmi jsou pak dostavba dopravní infrastruktury a příprava odolnější energetiky, uvedl v rozhovoru, který vedl Daniel Takáč. Pokud jde o současnost, ekonomický růst stál do loňského roku na spotřebě domácností, ale v posledních čtvrtletích se jeho dalším pilířem staly i investice firem. S rychlejším rozvojem spotřeby domácností lze podle ekonoma počítat nadále, protože bude pokračovat relativně rychlý růst mezd (nyní přes šest procent meziročně), i vzhledem k jejich dřívějšímu silnému reálnému propadu. Nyní jsou podle Marka na úrovni roku 2021. Spotřebu domácností bude podporovat též snižování vysoké míry úspor, jež vznikla při několika minulých krizích. Za největší brzdu pro české hospodářství považuje potíže Německa, až pak dění na Blízkém východě.
před 13 hhodinami
Načítání...