Prověřování úniku informací z BIS na Hrad v době Zemana rozvědka odložila

Prověřování úniku utajovaných informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad v době Miloše Zemana kontrarozvědka odložila. Pro trestní stíhání nejsou zákonné důvody, jak ČT potvrdil dozorový státní zástupce Jiří Pražák. Věc se týkala Zemanova prohlášení, že ho před lety navštívil důstojník civilní kontrarozvědky, který mu prozradil, že je nejbližší okolí hlavy státu odposloucháváno. Příslušník služby se tím mohl dopustit zločinu ohrožení utajované informace. Prezidenta kvůli tomu také BIS krátce před koncem jeho mandátu vyslýchala.

„Sděluji, že v uvedené trestní věci již příslušný policejní orgán rozhodl o jejím odložení,“ řekl České televizi dozorový státní zástupce Jiří Pražák. Nepodařilo se podle něj zjistit skutečnosti, které by opravňovaly k zahájení trestního stíhání.

Prověřování zahájila kontrarozvědka v reakci na Zemanův rozhovor ze srpna 2021 pro server Blesk.cz. Exprezident během něj obvinil ředitele BIS Michala Koudelku z toho, že nařídil odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí. „Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, tedy i mě,“ uvedl tehdy Zeman.

Informaci o odposleších měl Zemanovi na přelomu let 2017 a 2018 podle serveru Aktuálně.cz přinést plukovník, který v kontrarozvědce odpovídal za zpravodajskou techniku. Důstojník měl exprezidentovi říct, že BIS odposlouchává jeho tři blízké spolupracovníky a že tajná služba prý postupovala nelegálně.

Zemana pak 25. ledna 2023, krátce před koncem jeho mandátu, příslušníci inspekce vyslýchali. Podle informací Deníku N to bylo právě kvůli jeho prohlášení, že ho před lety navštívil důstojník civilní kontrarozvědky, který mu prozradil, že je nejbližší okolí hlavy státu odposloucháváno.

Snaha o abolici

Miloš Zeman chtěl ve funkci prezidenta prověřování v případu úniku informací z BIS zabránit. Vyplývá to z dopisů s jeho rozhodnutími, která po konci Zemanova mandátu zveřejnil server iRozhlas. Zeman adresoval na Úřad vlády listinu, ve které nařizoval, aby se nepokračovalo v trestním řízení a nezahajovalo se trestní stíhání v této věci. Abolici by ale musel podepsat premiér Petr Fiala (ODS), který to odmítl.

Zemanovým tvrzením se zabývala také sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky. Koudelka tehdy před poslanci uvedl, že služba své zákonné povinnosti neporušila a za jeho vedení nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů. V prosinci 2022 pak komise uvedla, že nemá žádné indicie o nezákonném postupu BIS.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 1 hhodinou

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 10 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 10 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 10 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 11 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 14 hhodinami
Načítání...