Protimafiánský útvar rozjel akci uvnitř policie

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) spustili akci mířící do vnitřních struktur policie. Zadrželi několik lidí včetně vysoce postaveného detektiva protikorupčního útvaru. Vedle toho skončil v cele i bývalý policista z hospodářské kriminálky, který má podle zdrojů České televize vazby na tzv. pražské kmotry. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej bez dalších podrobností potvrdil, že jeden z policistů jejího útvaru byl omezen na osobní svobodě.

 „Probíhá realizace trestní věci, kterou dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Vzhledem k tomu, že si vyhradilo poskytování veškerých informací, nebudu věc dále komentovat,“ sdělil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

„V tuto chvíli mohu říct krátce pouze to, že policisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu provádějí úkony trestního řízení, které dozoruje vrchní státní zastupitelství. V této fázi nebudeme ani nemůžeme poskytovat další informace,“ řekla ve středu odpoledne agentuře ČTK šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová. Dodala, že pokud to procesní situace umožní, vydá instituce ve čtvrtek tiskovou zprávu. 

Kdo všechno byl podezřelý

Redaktor České televize Jiří Hynek uvedl, že ÚOOZ dlouhodobě pracoval s tezí, že mezi policisty či státními zástupci jsou lidé, kteří vynášejí informace organizovanému zločinu, lidem z podsvětí či tzv. pražským kmotrům, aby mohli ovlivňovat probíhající kauzy. Zmínil nasazení odposlechů do pražské Kongresové ulice, kde sídlí hospodářské oddělení pražské policie. Právě na některé policisty z tohoto oddělení totiž padalo podezření. Uvedl, že jde například o detektivy, kteří mají na starosti vyšetřování aktuální kauzy Čapího hnízda. 

Mezi ve středu zadrženými osobami byl podle Hynka vysoce postavený detektiv protikorupční policie Radek Holub (vede jedno oddělení), jenž měl být „styčným důstojníkem“ této organizované skupiny. Redaktor ČT zmínil i zadržení bývalého člena hospodářské kriminálky Igora Gáboríka, který po odchodu od policie podnikal. Mluvilo se o něm jako o člověku blízkém tzv. pražským kmotrům, který jim dokáže obstarat informace z pražské policie. Jeho jméno zaznělo i v souvislosti s vyšetřováním korupce v nemocnici Na Homolce. „Jeho zadržení proto není až tak velkým překvapením,“ dodal Hynek s tím, že ještě nejsou známa jména všech zadržených.

Bude akce probíhat celou noc?

V pořadu Události ČT Hynek doplnil, že policejní akce stále ještě neskončila a bude zřejmě probíhat celou noc, včetně domovních prohlídek.  

Redaktor kromě toho rovněž zmínil, že policisté měli podezření na pražskou státní zástupkyni Dagmar Máchovou. Podle něj byla kritizována například za svou roli v kauze Opencard, která nemířila na „hlavy“, ale pouze na úředníky. Zdůraznil, že není potvrzeno, že by byla mezi zadrženými. „Pokud by to tak bylo, bylo by to velmi závažné, protože měla na starosti mnoho významných kauz,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 41 mminutami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 1 hhodinou

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 2 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 3 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 10 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 12 hhodinami
Načítání...