Protikrizová opatření ve zdravotnictví nemají ještě podporu opozice

Praha - Ministerstvo zdravotnictví zatím stále nemá podporu opozice pro protikrizová opatření, která mají přispět k tomu, aby se zdravotnictví v důsledku ekonomické krize nepotýkalo s až dvanáctimiliardovým propadem příjmů. Naopak hrozí, že se opozici podaří prosadit zrušení regulačních poplatků, takže by zdravotnictví mohlo chybět až 20 miliard korun.

Ve středu se má protikrizovými opatřeními opakovaně zabývat vláda. Jednání zahájila minulý týden a přerušila je s úkolem pro ministryni Danielu Filipiovou (ODS), aby získala podporu opozice. Ve sněmovně by pak opatření mohla být schválena hned v prvním čtení - tedy by mohla platit už od 1. července. Filipiová uvedla, že požádala ČSSD, aby nominovala kandidáta pro vyjednávání. Na odpověď čeká.

Protikrizová opatření

  • navýšení platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané
  • přesun části peněz zdravotních pojišťoven z provozních fondů a fondů prevence na zdravotní péči
  • zpřesnění kontrolních pravomocí pojišťoven při výběru a vymáhání pojistného
  • zvýšení dohledu státu nad plněním povinností zdravotních pojišťoven
  • změny v oblasti lékové politiky

„Díky těmto opatřením jsme schopni garantovat platební schopnost všech zdravotních pojišťoven letos a příští rok, dostatek prostředků na zdravotní péči podle původních pojistných plánů,“ řekla Filipiová.

Zvýšení plateb státu by letos mělo přinést navíc 2,5 miliardy a v příštím roce pět miliard korun. Pojišťovny by měly z úspor ze svých fondů dát na péči navíc 2,5 miliardy korun. Zpřesněním kontrolních pravomocí při výběru a vymáhání pojistného má přijít do systému další půlmiliarda.

„České zdravotnictví není bezprostředně ohroženo krizí, pokud se nic neudělá, do půl roku se do ní může zdravotnictví dostat,“ varoval první náměstek ministryně Marek Šnajdr. Jako zásadní nebezpečí pro finanční stabilitu systému označil snahy o zrušení regulačních poplatků. „Předpokládaný přínos z regulačních poplatků do zdravotního systému činí nezanedbatelných 7,5 miliardy. Nikdo z těch, kteří navrhují zrušení poplatků, neřekl, kde tyto peníze pro zdravotnictví získá,“ řekl.

Vydáno pod