Protikorupční policie má nového šéfa

Praha - Novým ředitelem Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) má být současný šéf ústecké pobočky protikorupční jednotky Jiří Veselý. S odvoláním na dva dobře informované zdroje z policie a ministerstva vnitra to napsalo dnešní Právo. Dosavadní šéf protikorupční policie Libor Vrba na svou funkci rezignoval ve středu po tvrdé kritice ze strany nového policejního prezidenta Petra Lessyho. Vrba oficiálně zůstává ve funkci do konce března, po své středeční rezignaci čerpá dovolenou a útvar dočasně vede jeho náměstek Zdeněk Tomica.

O Vrbově nástupci se údajně jednalo už den po jeho rezignaci. „Je to tak na 90 procent,“ uvedl k možnému nástupu Veselého do funkce zdroj deníku Právo. Mluvčí policejního prezídia Pavla Kopecká se k možnému nástupci Vrby odmítla vyjádřit.

Veselý působí u ústecké jednotky protikorupční policie zhruba pět let, předtím pracoval v tamní pobočce policejní inspekce, která vyšetřuje trestné činy policistů. Veselému však může přitížit fakt, že je spjat s Ústeckým krajem, tedy působištěm Patrika Oulického z ODS a Petra Bendy z ČSSD. Ty neformální šéf Věcí Veřejných (VV) Vít Bárta označil za kmotry. Možných vazeb na „kmotrovské“ prostředí se bojí především na ministerstvu vnitra, které vede předseda VV Radek John.

Kromě Veselého se v souvislosti se šéfem protikorupční policie mluvilo také o bývalém náměstkovi protikorupční jednotky Tomáši Martincovi, který po neshodách s Vrbou odešel na krajské ředitelství policie na Vysočině. Martinec by ale mohl zaujmout uvolněné místo náměstka policejního prezidenta pro kriminálku.

O odvolání Vrby se v poslední době spekulovalo už po prosincové schůzce vládní koalice na Hradě, kde prezident Václav Klaus uhlazoval rozpory mezi ODS a Věcmi veřejnými v souvislosti s údajně korupční kauzou na ministerstvu životního prostředí. Podle médií se Vrba totiž prý účastnil schůzky s premiérem Petrem Nečasem o vyšetřování této kauzy.

Policie ČR
Zdroj: ČT24