Profil europoslance Jaroslava Bžocha

Do Evropského parlamentu letos kandidoval z druhého místa kandidátní listiny hnutí ANO. Věnuje se především tématům migrace a bezpečnosti. Za nezbytné považuje další kroky v potírání nelegální migrace. Je pro reformu opatření obsažených v Green Dealu – podle jeho názoru by se nástroj měl upravit, aby neohrožoval konkurenceschopnost EU. Vyzdvihuje také potřebu surovinové soběstačnosti. Zrušení práva veta v Evropské unii označil za nepřijatelné.

Před svým zvolením do europarlamentu působil od roku 2017 v Poslanecké sněmovně. Byl místopředsedou zahraničního výboru a výboru pro evropské záležitosti. Ve stínovém kabinetu hnutí ANO figuroval jako stínový ministr zahraničí. Je členem předsednictva hnutí.

Od roku 2007 byl Jaroslav Bžoch členem ODS. V roce 2011 změnil stranickou příslušnost a politickou kariéru akceleroval v hnutí ANO. Poprvé kandidoval v roce 2014 v komunálních volbách, kdy byl jako lídr kandidátky zvolen zastupitelem města Teplice. V roce 2018 se mu ale mandát nepodařilo obhájit. Do funkce zastupitele Teplic se krátce vrátil v roce 2022, než na mandát po necelých třech měsících rezignoval. V roce 2016 také kandidoval do zastupitelstva Ústeckého kraje, z funkce po necelém roce a půl odstoupil.

11 minut
Rozhovor s europoslanci Jaroslavem Bžochem (ANO) a Luďkem Niedermayerem (TOP 09)
Zdroj: ČT24

Narodil se v Teplicích. V roce 2009 dokončil bakalářský obor Podniková ekonomika a management na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Následně mezi lety 2019 a 2021 získal magisterský titul na Metropolitní univerzitě v Praze v oboru Mezinárodní vztahy a evropská studia. V minulosti pracoval v oboru logistiky a v námořní a letecké dopravě. Je mu 40 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pomoc Kyjevu je správná, totéž se očekávalo od spojenců v roce 1938, řekl Pavel

Před Národním památníkem na Vítkově se sešli nejvyšší představitelé státu a armády, aby si připomněli, že před osmdesáti lety skončila druhá světová válka v Evropě. Ceremoniálu se zúčastnil prezident Petr Pavel, předseda Senátu Miloš Vystrčil, premiér Petr Fiala či ministryně obrany Jana Černochová (všichni tři ODS). Výročí konce války si lidé připomínají i na dalších místech v Praze i v celé republice.
09:00Aktualizovánopřed 10 mminutami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy korun na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard korun. Uvedla to vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 1 hhodinou

Chladné počasí zůstane i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
před 4 hhodinami

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
před 4 hhodinami

Novela má podpořit rodinné farmy, ANO protestuje

Usnadnit předávání rodinných farem mezi generacemi či jim ulehčit od složité administrativy. Novela zákona o zemědělství má podle navrhovatelů podpořit hlavně menší sedláky, kteří hospodaří na vlastní půdě už několik pokolení. Navíc by nově zpřesnila podstatu malé rodinné farmy – tedy jak velká je a kdo ji vlastní. Opoziční ANO ale návrh kritizuje jako znevýhodňující větší hospodářství.
před 4 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 5 hhodinami

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
před 13 hhodinami
Načítání...