Přidáno dostanou i lékaři soukromých nemocnic

Praha – Soukromé nemocnice se připojí ke státnímu zdravotnictví a navýší platy svým lékařům. Zvýšení finančního ohodnocení bude odpovídat částce pěti až osmi tisíc měsíčně. Ředitelé soukromých nemocnic argumentují tím, že své zaměstnance musejí zaplatit minimálně stejně dobře jako kraje nebo stát. I oni tak přistupují na pravidla dohody mezi lékařskými odbory a ministerstvem zdravotnictví.

„Nemocnice Mělník se rozhodla, že bude respektovat dohodu mezi LOK a ministerstvem zdravotnictví a všechny prostředky, které přijdou cestou podepsaného memoranda, rozdělí mezi lékaře,“ informoval Českou televizi ředitel soukromé nemocnice v Mělníce Tomáš Jedlička. Miliony, které zdravotní pojišťovny nad rámec pošlou nemocnicím, přitom mohli jejich soukromí majitelé využít na jiné účely; k akci „Děkujeme, odcházíme“ se navíc téměř žádný z lékařů soukromých klinik nepřipojil.

Kvůli zvýšení platů ve veřejných nemocnicích si ale prý majitelé nemohli zmrazení platů dovolit. „Potřebujeme kvalitní a motivovaný personál, který musíme zaplatit minimálně stejně dobře jako v okolních nemocnicích,“ vysvětlila pohnutky privátních nemocnic mluvčí Holdingu Agel Hana Szotkowská.

2 minuty
Reportáž Petra Vaška
Zdroj: ČT24

„Pokud skutečně zdravotní pojišťovny pošlou nějaké peníze navíc pro lékaře, tak my je určitě neukradneme,“ dodal majitel nemocnice v Mariánských Lázních a onkologického centra Na Pleši Roman Šmucler.

Přidáme víc těm schopnějším, říkají soukromníci

Soukromé nemocnice ale hodlají finanční obnos rozdělovat podle vlastního klíče a na platech chtějí přidat především těm nejlepším lékařům. „Ty peníze budeme rozdávat ne podle data narození toho lékaře, ale podle toho, jak kdo pracuje,“ uvedl Šmucler.

Česká lékařská komora s takovým plánem nesouhlasí, ministerstvo je ale s přístupem soukromníků v zásadě spokojeno. „Kdyby soukromé nemocnice s platy nehnuly, tak by jim lékaři odešli. Možná ne hned, ale časem. Do půl roku, do roka by nastal velký pohyb,“ vyjádřil své uspokojení se zvyšováním platů v soukromých nemocnicích ministr Leoš Heger.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem. Posléze připojil, že letadlo přepravilo do Prahy také tři další bývalé vězně venezuelského režimu.
včeraAktualizovánopřed 49 mminutami

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
před 3 hhodinami

České sbírky na pomoc Ukrajině loni vybraly přes 770 milionů korun

Humanitární organizace a neziskové platformy v Česku vybraly vloni na pomoc Ukrajině přes 770,6 milionu korun. Největší objem peněz získala iniciativa Dárek pro Putina s částkou téměř 385 milionů korun, výrazný růst zaznamenal také Člověk v tísni, který vybral 204 milionů korun od více než třiceti tisíc dárců. Další desítky milionů korun vybraly například organizace Post Bellum, Team 4 Ukraine nebo platforma Donio.
před 3 hhodinami

Ceny Neuron dostali Kubala Havrdová, Jiří Grygar a mladé talenty

Během slavnostního galavečera v Planetáriu Praha ocenila nadace Neuron sedm nadějných vědkyň a vědců působících v Česku, předala cenu za propojení vědy s byznysem, cenu za rozvíjení lásky k vědě, kterou obdržel astrofyzik Jiří Grygar, a hlavní Cenu Neuron pro lékařku a vědkyni Evu Kubala Havrdovou za záchranu lidských životů a také poprvé udělila ocenění Rising Star pro zcela výjimečný talent.
před 3 hhodinami

Budu silou navíc, řekl Turek o roli zmocněnce. Svárovská pochybuje o smyslu funkce

Čestný prezident Motoristů Filip Turek doufá, že v roli vládního zmocněnce pro klimatickou politiku na resortu životního prostředí bude „silou navíc“. „Připadá mi jako zásadní se takto věnovat Green Dealu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Podle členky sněmovního výboru pro životní prostředí a spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské (klub Pirátů) Turek nebude moci funkci efektivně vykonávat.
před 4 hhodinami

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračoval kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka. Pavel kritiku odmítl

Prezident Petr Pavel nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu, reagoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v Otázkách Václava Moravce na zprávu, že Pavel měl při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik středních bojových letadel. Podle Macinky se zachoval „jako slon v porcelánu“. Prezident odmítl kritiku, podle něj ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což označil za příležitost pro českého výrobce. Šéf sněmovny Tomio Okamura (SPD) také podotknul, že prezidentovo vyjádření upravila ukrajinská média a později převzala ta česká.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Lídr musí mít tah na branku a neohlížet se, zdůraznil nový předseda ODS Kupka

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 hovořil o změnách ve straně, její budoucnosti a své roli jako lídra. „ODS musí lidem nabízet praktická a kompetentní řešení pro jejich každodenní život,“ uvedl. Moderátor Daniel Takáč se zeptal, zda se Kupka cítí být lídrem a neobává se třeba nového hnutí hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby. „Lídr nemá obavy. Má tah na branku a snahu vytáhnout stranu co nejvýš. Nemůže se pořád ohlížet, to by byl slabý lídr,“ reagoval.
před 9 hhodinami
Načítání...