Příběh konfidenta, který se profízloval až ke kulce

Nad berlínským Reichstagem toho dne zavlála rudá vlajka, titulek v pražských novinách Der Neue Tag hlásal „Der Führer ist gefallen“ a málokdo ještě pochyboval, že stejně jako Hitler padne i celá Třetí říše. Přesto došlo 2. května v Policejní věznici v Terezíně k největší hromadné vraždě v jejích dějinách. V Malé pevnosti bylo na rozkaz Karla Hermanna Franka zastřeleno 51 českých vlastenců, povětšinou členů mládežnické odbojové organizace Předvoj a ilegální KSČ. A spolu s nimi i ten, kdo na ně německé policii donášel informace.

Muž, který zradil sám sebe

Komunistický funkcionář a absolvent Leninské školy v Moskvě Jaroslav Fiala byl svými soudruhy považován za odhodlaného odbojáře. Ještě před válkou organizoval zakázanou demonstraci horníků v Mostě, mezi vojáky československé armády šířil protimilitaristickou propagandu, staral se o vysílání dobrovolníků do španělských interbrigád. V květnu 1942 byl kladenským gestapem předvolán k výslechu. Zřejmě byl krutě mučen. Svému známému měl po výslechu sdělit, že „podruhé by ho tam už živého nedostali“.

Před gestapem se od té doby skrýval, například ve staré štole v dole v Beřovicích nebo v hájovně v Říčanech u Prahy. Po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha byly umocněny represe proti Čechům a proti odboji zvlášť. Druhé ilegální ústředí KSČ bylo rozprášeno a postupně začalo vznikat ústředí třetí, tentokrát s přísnější konspirací, kterou se nacistům dlouho nedařilo prolomit. Do jeho nejužšího vedení se přes svého přítele Josefa Moláka prosadil i Jaroslav Fiala. „Je to nejzkušenější člověk. Je na něj spolehnutí. Díky svým znalostem nás nejednou varoval a vždycky správně,“ prohlásil dle svědectví o Fialovi Molák.

Jenže po svém opětovném zatčení v Pardubicích v únoru roku 1943 se Fiala gestapu ke svým ilegálním funkcím přiznal a změnil stranu. Stal se jedním z nejnebezpečnějších konfidentů německé tajné státní policie. Především pro své bývalé soudruhy, kteří o jeho spolupráci s nacisty nevěděli. Fiala se například Molákovi nabídl, že obstará nové pasy českým parašutistům, kteří se do země dostali přes Polsko ze Sovětského svazu. Gestapo tak získalo nejen jejich falešná jména, ale i fotografie. Legitimace, které Fiala obstaral, nechalo vyrobit samo gestapo.

Ostatně, na likvidaci svého „přítele ze severu“ Josefa Moláka má Fiala zřejmě přímý podíl, údajně prozradil jeho berounský azyl. Pro gestapo byl Fiala jedním z nejcennějších a nejvýznamnějších konfidentů. Přestože byl odboj mnohokrát blízko jeho odhalení, tajná policie jej nakonec vždy dokázala ochránit. O jeho práci se osobně zajímal i K. H. Frank. Počet komunistických odbojářů, kteří Fialovým přispěním přišli o život, není možné přesně určit, v každém případě jsou jich přinejmenším desítky, stovky dalších byly zatčeny. Jsou mezi nimi i odbojáři popravení 2. května 1945 v Malé pevnosti v Terezíně.

Malou pevností v Terezíně za pět let její existence prošlo asi 27 000 mužů a 5000 žen, z 90 procent se jednalo o české politické vězně z organizací Obrana národa, Politické ústředí (PÚ), Petiční výbor Věrni zůstaneme (PVVZ), Ústřední vedení odboje domácího (ÚVOD) či jiných odbojových a partyzánských skupin. Přímo v Terezíně bylo gestapem popraveno asi 300 vězňů, nejčastěji bez soudního řízení podle tzv. Sonderbehandlung čili dle zvláštního zacházení. Přes dva tisíce dalších podlehlo mučení dozorců, hladu, vyčerpání či nemoci. Malá pevnost měla průchozí charakter, mnoho vězňů bylo odesláno k soudu do jiných věznic či kárnic nebo do koncentračních táborů, odkud se povětšinou nevrátili.

Věznici velel vyučený autonatěrač, SS-Hauptsturmführer Heinrich Jöckel, řečený Pinďa. Nedostatečné vzdělání a kvalifikaci kompenzoval drsnými metodami, jeho úřední postupy byly často na vyšších místech v Říši posvěceny až dodatečně. Vězni byli brutálně mučeni a vražděni, ubytovací, stravovací i hygienické podmínky v Malé pevnosti byly zoufalé, na jaře 1945 se zmítala v epidemii skvrnitého tyfu. Jöckel byl odsouzen a popraven 26. října 1946 v Litoměřicích.

XYZ

V souladu s plánem „spálené země“, který nacistické Německo uplatňovalo v rámci ústupu z východní fronty a ničení všech kompromitujících záznamů, byl na samém konci války vypracován seznam obzvlášť nežádoucích a nebezpečných československých vězňů. K jejich jménům byla připsána poznámka XYZ. Jednalo se o rozkaz zlikvidovat tyto lidi bez jakéhokoliv byť formálního soudního řízení.

V druhý květnový den dorazili do Policejní věznice v Terezíně úředníci gestapa se seznamem 70 vězňů, které počali postupně vyvolávat z cel. Byli mezi nimi členové ilegální KSČ nebo mládežnické organizace Předvoj, některé z nich německá tajná policie zatkla právě díky Jaroslavu Fialovi. Dotyční se domnívali, že budou propuštěni na svobodu, předchozí den totiž brány věznice opustila skupina vězňů s tuberkulózou. Střelba z popraviště však prozradila účel výběru, asi dvacet vězňů při dalším vyvolávání nereagovalo na přečtení svých jmen a zachránilo si tak život. Tři dny po této masové vraždě dozorci příslušníci SS věznici opustili.

Během největší hromadné vraždy v dějinách Malé pevnosti bylo popraveno 51 odbojářů. A s nimi ještě jeden muž. Jaroslav Fiala. Osudným se mu stal strach nacistů z informací, jimiž disponoval, i pokus zachránit si vlastní kůži. V únoru 1945 totiž zradil podruhé, tentokrát nacisty, když si obstarával alibi pro dobu po skončení války. „Pokusil se přejít na stranu odboje, varoval odbojáře před jinými konfidenty, nicméně gestapo tuto jeho dvojí hru prohlédlo,“ říká historik Tomáš Jakl.

Nakonec ho tak potkal stejný osud jako jeho oběti. „Představa, že byl zastřelen spolu s těmi, které zrazoval, připomíná pověstnou ironii osudu, ve svých důsledcích nanejvýš spravedlivou,“ uzavírá novinář a spisovatel Dušan Tomášek ve své knize Konfidenti životní příběh nekorunovaného krále českých udavačů.

Malá pevnost v Terezíně
Zdroj: ČTK

Zvěrstva i po válce

Po osvobození byla Malá pevnost dále užívána jako vězení, čeští dozorci zde drželi „státně nespolehlivé jedince“, obvykle Němce. Od května 1945 do srpna téhož roku zde bylo internováno asi 2600 lidí, z nichž 216 zemřelo. Dozorci s vězni zacházeli způsobem srovnatelným s metodami gestapa. Čeští lékaři Karel Raška a František Patočka věznici označili za „koncentrační tábor po německém způsobu“. Jejich dopis Úřadu předsednictva vlády zapříčinil výměnu vedení tábora a výrazné zlepšení poměrů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ředitel KRNAP Robin Böhnisch po dohodě s ministrem životního prostředí končí

Ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Robin Böhnisch končí. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) ho odvolal, stalo se tak po vzájemné dohodě, uvedli zástupci Správy KRNAP a ministerstva. Böhnisch byl šéfem Správy KRNAP od ledna 2018.
19:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoBolavým kusem VZP je IT, říká její odvolaný šéf Kabátek

Dvě kauzy spojené s IT zakázkami, kterými Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v posledních letech prošla, byly jedním z témat Interview ČT24 se Zdeňkem Kabátkem, kterého správní rada v únoru odvolala po třinácti letech z funkce ředitele VZP. „Postavil jsem se k tomu čelem. Podnikli jsme veškeré kroky pro to, abychom nastavili procesy, které vyloučí opakování,“ vyjádřil se ke zmíněným kauzám a dodal, že důvody svého odvolání nezná. V rozhovoru s Barborou Kroužkovou rozebíral změny, které ve fungování pojišťovny provádí jeho nástupce Ivan Duškov, i ty, o které se snažil on. „Je nutné měnit zdravotnictví, měnit ho i v rámci těch úhradových mechanismů,“ komentoval Kabátek aktuální téma ve VZP, která chce mimo jiné cílit na kvalitu poskytovaných služeb. Její definice je dle exšéfa největší tuzemské pojišťovny velmi komplikovaná.
před 2 hhodinami

VideoPrezident Petr Pavel je ve funkci přesně tři roky

Prezident Petr Pavel zastává funkci prezidenta přesně tři roky, další dva má před sebou. V den jeho inaugurace 9. března 2023 na Pražský hrad dorazily stovky lidí, on v proslovu mluvil ke svým příznivcům, ale i těm, kteří ho nevolili – hovořil o spojování společnosti. K jeho dosavadnímu působení je kritičtější vláda, která ho považuje za opoziční hlavu státu. Opozice si to však nemyslí a rovněž k němu má některé výhrady.
před 2 hhodinami

Bezúročné půjčky místo dotací. Červený oznámil změny v Nové zelené úsporám

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) v pondělí představil novinky v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Zásadní ohlášenou změnou je, že stát již většinově nebude energeticky úsporné přestavby dotovat, pouze zajistí zájemcům bezúročný úvěr. Na státní dotace budou mít nově nárok jen nízkopříjmové domácnosti. Brífink se konal po skončení Rady pro využití výnosů z dražeb emisních povolenek.
14:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Týden přinese přeháňky, teploty ale zůstanou jarní

Česko čeká oblačný týden, místy zaprší. Teploty ale i nadále zůstanou jarní, přes den se budou pohybovat nad deseti stupni. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Praze přistály další dva lety z Blízkého východu

Do Prahy se krátce před pondělní sedmou hodinou ranní vrátil zatím poslední repatriační let z válkou zasaženého Blízkého východu, letoun ze saúdskoarabského Rijádu dopravil 180 Čechů. V noci také přistála i pravidelná linka z Dubaje se 189 cestujícími, uvedla mluvčí letecké společnosti Smartwings Vladimíra Dufková. Podle ministerstva zahraničních věcí se deseti repatriačními vládními lety vrátilo do Česka více než 1500 lidí. V pondělí večer je v plánu další let do Egypta.
08:19Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Důchodový věk se na 65 letech zastropuje později, řekl Juchelka

Důchodový věk se na 65 letech nezastropuje od příštího roku, ale až v další vlně penzijních změn společně s úpravou důchodů náročných profesí, oznámil ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Vláda na pondělním jednání schválila návrh na ukončení penzijního spoření bez sankcí pro důchodce. Odvolala ředitele Digitální informační agentury Petra Kuchaře, kterého nahradí Bohdan Urban. Kabinet také odmítl opoziční návrh zákazu mobilů ve školách.
03:24Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Policisté rozšířili obvinění Jiřikovského o provoz darknetového tržiště

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) rozšířili obvinění Tomáše Jiřikovského, který figuruje v bitcoinové kauze. Kromě legalizace výnosů z trestné činnosti je nově stíhán i za provozování darknetového tržiště Nucleus Market. Jeho jednání je posuzováno jako zločin neoprávněné výroby a jiného nakládání s omamnými nebo psychotropními látkami, uvedl v pondělí na webu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci vrchní žalobce Radim Dragoun.
12:36Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...