Přes 60 procent kamionů překročilo před nehodou na D1 nejvyšší povolenou rychlost

Jihlava - Dvě třetiny kamionů, které projížděly minulý čtvrtek na D1 místem, kde se o deset minut později odehrála hromadná havárie, překročily nejvyšší povolenou rychlost, uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Martina Vápeníková. Kamiony jely víc než osmdesátkou, přestože byla dálnice zasněžená a viditelnost kratší než sto metrů.

ŘSD má na dálnici D1 stabilně umístěné čtyři měřící stanice, které monitorují rychlost projíždějících vozidel. Jedna z těchto stanic sbírá data nedaleko místa čtvrteční hromadné kolize. Naměřené údaje prozradily, že deset minut před nehodou jelo 65 procent nákladních vozidel rychlostí vyšší, než je jejich povolený limit 80 km/h. Hodinu před nehodou takto překročilo rychlost plných 98 procent projíždějících kamionů.

Riskovali i řidiči osobních aut: 79 procent vozidel v rychlém pruhu a 39 procent vozidel v pomalém pruhu jelo v nepříznivém počasí rychlostí nad 110 km/h. Nejvyšší povolená rychlost pro osobní vozy je na dálnici 130 km/h.

„Pokud vezmeme v potaz, jaké byly povětrnostní podmínky a snížená viditelnost v ten moment na dálnici D1, pak se dá říci, že více než polovina řidičů hazardovala nejen se svým životem, ale i se životem všech dalších účastníků silničního provozu,“ dodala Vápeníková.

Při zřejmě největší hromadné nehodě na českých silnicích se minulý čtvrtek zranilo 30 lidí, z toho šest těžce. Škody by se podle policistů mohly vyšplhat do desítek milionů korun.

Z fotografií ŘSD vyplývá, že povrch vozovky byl v blízkosti nehody zasypán sněhem během čtyř minut, kdy se tudy přehnala sněhová bouře. Jako první pak podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky havaroval pravděpodobně kamion, který předjížděl pomalu jedoucí osobní vozidlo a nezvládl situaci. Vinou řidičů, kteří nepřizpůsobili jízdu klimatickým podmínkám, se za další dvě minuty doprava na 102. kilometru dálnice zcela zastavila. V kolonách uvízly tisíce lidí.

Podmínky se na dálnici D1 rapidně zhoršily v průběhu pouhých čtyř minut, kdy vozovku pokryl sníh, a za další dvě minuty již úsekem přestala jezdit auta, protože na 102. kilometru došlo k nehodě.
Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic ČR/www.rsd.cz
Vydáno pod