Povinnost odstranit billboardy z dálnic může vyvolat i arbitráže

Praha - Od dnešního dne za pět let definitivně zmizí billboardy od českých dálnic a silnic první třídy. Lhůtu stanovilo ministerstvo dopravy v zákoně, který dnes začal platit. Majitelé tak budou muset do pěti let odstranit i reklamní plochy, které byly původně pronajaté na neomezeně dlouhou dobu. Celkem se to týká zhruba 2 500 billboardů. Jde ale o byznys, ve kterém se ročně protočí víc než miliarda korun. Majitelé by se tak mohli proti rušení billboardů bránit.

Billboardy podél dálnice D1 chtělo ministerstvo dopravy začít odstraňovat už letos. Ubylo jich ale jen 15 a do konce roku už zřejmě další nezmizí. Příští rok vyprší smlouva opět jenom dalším patnácti. Řada billboardů má totiž smlouvu uzavřenou na delší dobu než pět let. Není proto vyloučeno, že se jejich majitelé nebudou proti rušení bránit.

„Společnosti, které investovaly do výstavby a povolení, budou samozřejmě své investice chránit podle mezinárodních smluv,“ domnívá se mluvčí A.C.E. Media Vladimír Bystrov. Podle ředitele odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Milana Donta zatím žádné reakce v tomto směru nejsou. „Samozřejmě ale očekáváme, že to nastane po těch pěti letech,“ dodal.

Podle bezpečnostních expertů dojde ročně kvůli billboardům až k několika stovkám dopravních nehod. Všechny by se proto do roku 2017 měly posunout od dálnic alespoň na vzdálenost 250 metrů od krajnice.

Nahrávám video
Reportáž Jany Horké a Vandy Kašové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna schválila odklad superdávky

Poslanci zrychleně v prvním čtení schválili návrh na odložení vyplácení superdávky dosavadním příjemcům sociálních podpor o čtvrt roku. Změní se zřejmě také částky životního minima od července místo od května. Sněmovna podpořila v úvodním kole i návrh koalice a ODS na změny pravidel svého jednání s cílem snížit možnost obstrukcí. Opozice ani posedmé neprosadila projednání návrhu na odvolání Tomia Okamury (SPD) z čela sněmovny.
04:47Aktualizovánopřed 37 mminutami

Poslanci z koalice a ODS podpořili omezení obstrukcí

Sněmovna podpořila v úvodním kole změny pravidel svého jednání s cílem snížit možnost obstrukcí. Novela zástupců koaličních ANO, SPD a Motoristů a opoziční ODS zejména omezuje řečníky při navrhování změn programu schůze a dává Sněmovně širší pravomoc v omezení řečnické doby při projednávání předloh. Další opoziční strany vznášejí k úpravám výhrady a chystají pozměňovací návrhy. Novelu jednacího řádu posoudí tři výbory, a to ústavně-právní, mediální a petiční.
před 1 hhodinou

Incidentů na železnici neubývá. Drážní úřad chce zvýšit bezpečnost

Drážní úřad se chystá důsledněji kontrolovat soukromé firmy i zavedené dopravce, kteří školí strojvůdce. Počet incidentů, kdy vlaky projíždějí návěstidla na červenou, považuje stále za příliš vysoký. K nehodám ale často dochází také kvůli bezohlednosti řidičů nebo chodců. Počet nehod na železnici i mrtvých na přejezdech loni oproti předchozímu roku vzrostl.
před 5 hhodinami

Ševčík a Havránek se přeli, jestli rozpočet porušuje zákon

Návrh státního rozpočtu na letošní rok prošel prvním čtením. Opozice kritizovala hlavně schodek ve výši 310 miliard, její zástupci tvrdí, že vláda porušuje zákon o rozpočtové odpovědnosti. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) návrh vychází z reálných základů. „Obcházení zákona je přirozené v tom, že si řeknete hned na začátku, že ho nebudete dodržovat. To je ten případ, který máme dnes, kdy se vláda Andreje Babiše (ANO) v této věci rozhodla, že zákon nebude dodržovat,“ řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou poslanec Jiří Havránek (ODS). „Nemyslím si, že jsme něco porušili. My jsme projednávali vrácený rozpočet. (...) Ten rozpočet nebyl věrohodný, chyběla tam celá řada položek,“ podotkl poslanec Miroslav Ševčík (za SPD).
před 5 hhodinami

Místo drahého kovu bižuterie. Úřad varuje před šperky z asijských e-shopů

Kontroly Puncovního úřadu loni odhalily přes devět tisíc šperků nejasného původu, s neodpovídající ryzostí nebo s jiným druhem kovu, než obchodník uváděl. Největší riziko v současnosti představují nákupy na asijských e-shopech, kde si zákazník objedná šperk z drahého kovu, ale může mu dorazit jen bižuterie, popsala pro ČT předsedkyně Puncovního úřadu Jana Davídková.
před 8 hhodinami

Desítky premiérů i prezidentů. Bezpečnostní konference v Mnichově startuje

Bavorský Mnichov se opevňuje. Tradiční bezpečnostní konference se od pátku do neděle zúčastní zástupci 120 zemí, z toho 60 premiérů a prezidentů, a víc než stovka ministrů zahraničí a obrany. Včetně těch z tuzemska. Napjatá očekávání provází avizované vystoupení amerického ministra zahraničí Marca Rubia a jeho pohled na transatlantické vztahy.
před 8 hhodinami

Praha zavede ombudsmana pro veřejný prostor, rada reagovala na petici k osvětlení

Praha zavede funkci ombudsmana, který bude řešit stížnosti obyvatel na veřejný prostor. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé po dlouhé diskusi o petici proti postupu města při výměně veřejného osvětlení. Magistrát také nechá aktualizovat koncepci veřejného osvětlení, k čemuž vznikne pracovní skupina, ve které zasednou zástupci města a jeho organizací a odborníci z relevantních oborů. Výměna osvětlení bude pokračovat s využitím svítidel s o něco teplejším světlem, zdaleka však ne takovým, jaký petenti požadovali.
před 17 hhodinami

Odborný ústav vyšetřuje manévr portugalského letadla u Křivoklátu

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚOZPLN) vyšetřuje jako vážný incident lednový manévr letadla portugalského dopravce, při kterém se letoun poblíž Křivoklátu ve velké rychlosti dostal nízko nad zem. Pilot Airbusu A320neo na lince z Lisabonu do Prahy srážce s terénem zabránil, napsala Mladá fronta DNES (MF Dnes).
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...