Dubnový sjezd KSČM by nemusel vyslovit definitivní stanovisko strany k podpoře vlády Andreje Babiše (ANO). Kandidát na předsedu komunistů Josef Skála řekl, že spěch není na místě, protože jednání ANO a ČSSD, jejichž vládu by mohla KSČM tolerovat, není zdaleka u konce. Až bude případná dohoda o kabinetu hotová, rozhodnutí o podpoře by podle Skály nemělo udělat jen vedení strany, ale ke kabinetu by se měly vyslovit jednotlivé komunistické organizace.
Postoj KSČM k vládě by nemělo rozhodnout jen vedení, řekl Skála
Sjezd by se podle kandidáta na předsedu komunistů a současného místopředsedy strany Skály mohl 21. dubna po zvolení nových lídrů strany přerušit a pokračovat například po podzimních komunálních volbách. Zároveň uvedl, že jednání o toleranci kabinetu ANO je nesmírně riskantní, protože se jedná o subjekt napravo od ČSSD. V Evropě přitom dopadli tragicky i komunisté, kteří zkusili jít do vlády se sociálnědemokratickými stranami.
„Jinými variantami jsou ale předčasné volby, pokud všichni budou trucovat a pan Babiš nesestaví vládu, případně Babiš vstoupí do holportu s někým z těch dinosaurů loupeže tisíciletí,“ uvedl Skála. Taková koalice by podle něj zhatila Babišovy sliby, že se vypořádá s privatizačními zločiny a politikou posledních 25 let.
Komunisté se prý nesmí stát „užitečnými idioty“
Komunisté podle Skály musí být opatrní, aby se nestali „užitečnými idioty“, jejichž návrhy si osvojí vítěz voleb a bude je prezentovat jako své úspěchy. S konečným verdiktem ohledně vlády by nikam nespěchal.
„ČSSD chce vnitrostranické referendum, my se také musíme zeptat strany, co si myslí. Netvrdím, že to musí být referendum, ale minimálně se musíme zeptat všech územních orgánů strany a dát jim čas na základě nějakého písemného dokumentu, který má být základem vzájemných vztahů s vítězem voleb,“ uvedl.
V KSČM se po obratu ANO v otázce zvolení Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů objevily hlasy, zda lze Babišovi a jeho hnutí důvěřovat, že budou držet dohody. KSČM nesouhlasila ani s vyhoštěním tří ruských diplomatů, ke kterému sáhl menšinový kabinet ANO v demisi kvůli otravě bývalého agenta Sergeje Skripala v Británii.
Skála: Tolerance neznamená permanentní podporu
Vzniknout by proto měla písemná dohoda, která by vytyčila základní mantinely, co vláda tolerovaná komunisty smí a nesmí dělat. Doplnit by ji měl podle Skálových představ určitý konzultační mechanismus.
„Než by se vláda rozhodla, že chce jít v nějaké zásadní otázce určitým směrem, bylo by slušné, kdyby se nás zeptala na názor, my bychom se vyjádřili. A někde by byla stanovena hranice, do jaké míry by měla respektovat a zohlednit náš názor,“ uvedl. Tolerance neznamená permanentní podporu vlády, nešlo by ani o žádnou opoziční smlouvu, dodal.
Komunisté podle něj nejednají o vládě kvůli postům pro své funkcionáře. Pokud by však jednání o toleranci vlády dospěla k závěru, měla by KSČM jasně říci, kde stojí o své zastoupení a proč. „Nemusí to být jen členové strany, ale i odborníci, ve které máme důvěru,“ uvedl.
Dohlížet by podle něj měli například na to, aby se neopakovaly problémy ve státních podnicích, ale případně se i vracet ke starším problematickým případům a řešit je.
Skála je příznivcem myšlenky, aby sjezd KSČM byl přerušen. Nové vedení by podle něj mělo dostat konkrétní úkoly, například aktualizaci programu strany a přípravu střednědobého scénáře práce. „Sjezd by se mohl sejít znovu po komunálních volbách a tyto návrhy posoudit,“ uvedl.
Probrat už v dubnu na sjezdu meritorně vztah ke vládě nepovažuje za reálné. „To by se uspěchalo, nebylo by to opřeno o diskusi v regionech,“ sdělil.
Sjezd se odehraje 21. dubna v Nymburku, kdy se podle dosavadních nominací Skála utká o post předsedy vedle Vojtěcha Filipa s europoslankyní Kateřinou Konečnou a poslanci Leo Luzarem a Zdeňkem Ondráčkem. Současný předseda Filip po debaklu v říjnových sněmovních volbách nabídl svoji funkci k dispozici, v posledních měsících pak vyjednává o toleranci vlády hnutí ANO premiéra v demisi Andreje Babiše.