Náčelník generálního štábu nemá poprvé od roku 2015 poradce pro aktivní zálohy. Nové velení ozbrojených sil tuto pozici zrušilo. Místo přitom celou dobu zastával bývalý voják Ludvík Cimburek, který zároveň spolupracoval i se zbrojní skupinou Czechoslovak Group.
Pomocník generála měl vazbu na zbrojaře. Armáda nyní jeho místo zrušila
Když se loni v červnu stal Karel Řehka náčelníkem generálního štábu, jednou z věcí, na něž se zaměřil, bylo zpřesnění mantinelů pro vztahy mezi důstojníky a zástupci soukromých zbrojních firem či jejich lobbisty. I proto se podle zjištění Reportérů ČT přímo na generálním štábu zpřísnila řada opatření tak, aby tam byl o pohybu pracovníků soukromých společností přicházejících na jednání větší přehled.
A v takové situaci proběhla v resortu i nová systemizace tabulkových míst. Během ní zanikla pozice poradce náčelníka generálního štábu pro oblast Aktivních záloh Armády ČR, jak zjistili Reportéři ČT na přelomu ledna a února. Místo existovalo od srpna roku 2015 a hned od začátku na něm působil bývalý voják Ludvík Cimburek.
„Ke změně došlo s účinností k 1. lednu 2023, jelikož byla součástí širší systematizace. Tato pozice přestane existovat – stejně jako neexistovala před rokem 2015,“ odpovědělo tiskové oddělení generálního štábu na dotaz Reportérů ČT.
Cimburek spolupracoval s výrobcem hodinek
Jako poradce náčelníka generálního štábu přitom Cimburek několik let souběžně spolupracoval i se zbrojní skupinou Czechoslovak Group (CSG), největším a nejdůležitějším soukromým dodavatelem české armády. Konkrétně s novoměstským výrobcem hodinek Elton hodinářská, který je součástí Czechoslovak Group od roku 2016. „Byl (Cimburek) naším externím obchodním zástupcem,“ tvrdí nyní Adéla Dittmannová, mluvčí podniku Elton, s tím, že spolupráce už skončila. Kdy přesně, to neřekla.
- Skupina Czechoslovak Group (CSG) je většinovým majitelem Elton hodinářské, výrobce hodinek Prim, od jara roku 2016.
- „Silné zázemí holdingu (Czechoslovak Group), který má aktuálně téměř pět tisíc zaměstnanců, přináší novoměstskému výrobci hodinek nové možnosti růstu a vývoje,“ popsal tehdy transakci Andrej Čírtek, mluvčí CSG.
- V rámci skupiny působí Elton hodinářská v divizi Business Projects, o níž se na webu CSG píše: „Zahrnuje společnosti, jež přímo nezapadají do žádného z hlavních oborů podnikání CSG, přesto mají silný potenciál či představují zajímavou obchodní příležitost.“
- Předsedou dozorčí rady Elton hodinářské je Michal Strnad, majitel CSG.
Nicméně když ještě v roce 2019 o „dvojjediném“ angažmá Ludvíka Cimburka a jeho možném střetu zájmu psal týdeník Euro, tehdejší poradce náčelníka generálního štábu a spolupracovník zbrojařů prohlásil: „Nepracuji v holdingu Czechoslovak Group. Historicky mám smlouvu o zprostředkování s firmou Elton hodinářská, což v praxi znamená, že občas někomu zprostředkuji koupi českých hodinek. Nevidím v tom střet zájmů.“ Nyní na dotaz Reportérů ČT zaslaný na telefon i e-mail nereagoval.
Webu iDNES.cz sdělil, že pozici poradce náčelníka generálního štábu, která byla zrušena k 1. lednu 2023, bude zastávat do konce února. Tiskové oddělení to vysvětluje tím, že Cimburek byl civilním zaměstnancem armády, a nyní mu tak běží standardní dvouměsíční výpovědní lhůta.
A na přímý dotaz, jestli nový management generálního štábu vnímal jako problematické to, že Cimburek byl spojen i se skupinou Czechoslovak Group, vedení armády odpovědělo vyhýbavě: „Změna (zrušení jeho místa) se udála z důvodu změny systemizace.“
Ludvík Cimburek, bývalý příslušník prostějovské 601. skupiny speciálních sil, éru poradce spojil s náčelníky generálního štábu Josefem Bečvářem a Alešem Opatou. K Opatovi měl Cimburek dlouhodobě blízko.
V biografii Sám nejsi nic, kterou sepsal Opatův mediální poradce Ivan Hamšík, mají i společnou fotku z roku 1998 pořízenou ve Spojených státech. Opata k ní nadiktoval tento popisek: „S kolegou Cimbou se na základně v Texasu připravujeme do kurzů. Já u námořní pěchoty, on u jednotek Ranger.“