Polovina dětí z ústavů v dospělosti poruší zákon

Praha - Zveřejněná vládní analýza odhalila šokující fakt: z více než poloviny dětí, které nevyrůstají v rodině se stanou zločinci. Odborníci totiž prostudovali osudy asi osmnácti tisíc dětí, které prošly nějakým sociálním zařízením. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas má do konce roku navrhnout řešení.

„Podobné analýzy jsou v zahraničí k dispozici už dávno, ta česká je svého druhu první, v níž vláda otevřeně uznala negativní důsledky ústavní výchovy na děti,“ upozornila ředitelka Institutu náhradní rodinné péče Natama Petra Vrtbovská. Jádrem problémů je podle odborníků roztříštěnost systému péče o ohrožené děti mezi několik resortů a kraje. Řešit by ji měl jeden resort, nejlépe ministerstvo práce a sociálních věcí. Kromě něj má ale v současnosti toto odvětví na starosti také ministerstvo školství, zdravotnictví, spravedlnosti a vnitra. Podle Petra Bittnera z Ligy lidských práv mezi sebou jednotlivá ministerstva navíc nekomunikují a ani spolu příliš nekonzultují koncepční změny.

„Přestože máme instituce, přestože máme celou řadu zákonů, přestože máme fungující mediační a probační službu, přestože v této oblasti působí celá řada neziskových a charitativních organizací, systém nefunguje tak, jak bychom si přáli,“ potvrzuje ministr vnitra Ivan Langer. V nejbližších čtyřech letech půjdou na prevenci kriminality stovky milionů korun. Kolik ale bude potřeba pro to, aby ze státních sociálních ústavů nevycházeli noví kriminálníci, nikdo nedokáže odhadnout. Podle ministerstva vnitra je jistý fakt, že celých 51 procent z dětí, které nevyrůstají v rodinách, dříve či později skončí v rukou trestního aparátu. A to se počítají jen ty, které nakonec policie chytí.

„Chceme, aby děti byly vychovávány především v náhradních rodinách,“ říká předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Podle lidoveckého místopředsedy vlády také musejí být výhodnější pravidla pro rodinnou péči a změnou musejí projít i ústavy, které dnes dají dětem úplně všechno, jen ne základní návyky pro samostatný život. S tím souhlasí i Vrtbovská: „Dobrá, fungující rodina je pro dítě jediným prostředím, ve kterém může prospívat.“

Vláda od jednotlivých krajů očekává, že přijdou s nápady, jak kriminalitě nejen mladistvých předcházet. Na nejbližší čtyři roky pro ně připravila 400 milionů na podporu různých projektů. Ty si ale kraje musejí vymyslet samy. „Škála těch projektů je široká. Od malých dětí až po dospěláky,“ informoval Ivan Langer. Poslanec Jeroným Tejc o dostatečné výši připravené částky pochybuje: „Projekt, který představil Ivan Langer, je poměrně ambiciózní. Je otázkou, zda na něj bude stačit 100 milionů korun ročně.“ Peníze na prevenci kriminality má na starosti ministerstvo vnitra, kde o ně může každý starosta požádat.

V ústavech vyrůstá v Česku přibližně 20 tisíc dětí, což je mnohem vyšší cifra, než v ostatních zemích EU. Situaci opakovaně kritizoval ombudsman i různé zahraniční instituce. Nejvíce dětí, přes 10 tisíc, žije v ústavech sociální péče, téměř 7500 jich je v dětských domovech a ve výchovných a diagnostických ústavech. Zhruba 70 procent dětí z dětských domovů se do ústavu dostane ze sociálních důvodů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání hlasů v blanenském okrsku

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání volebních hlasů v jednom z blanenských okrsků při říjnových sněmovních volbách. Nebylo prokázáno, že by šlo o úmysl. Trestní oznámení podal Nejvyšší správní soud (NSS), který na základě volební stížnosti Pirátů přepočítal hlasy v blanenském okrsku 28. Piráti jich mají po přepočtu o 20 více, ANO o 21 méně. Výsledek voleb to neovlivnilo, soud tedy nezasáhl. Existovalo ale podezření, že nešlo jen o početní omyl, ale o úmysl.
13:43Aktualizovánopřed 14 mminutami

Resort zdravotnictví podal trestní oznámení na FN Olomouc kvůli defibrilátorům

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že podalo trestní oznámení kvůli operacím pacientů s přístroji na kontrolu srdečního rytmu, takzvaných kardioverterů-defibrilátorů, ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO). Důkazy podle resortu ukazují na neobvykle vysoké počty výkonů a vznikla podezření na obcházení kritérií pro voperování těchto přístrojů. Policie případ prověřuje kvůli podezření z podvodu a těžkého ublížení na zdraví, vyšetřování se týká stovek pacientů.
15:19Aktualizovánopřed 16 mminutami

Prezident podepíše zákon o rozpočtu v pátek, řekl Babiš po jednání na Hradě

Premiér Andrej Babiš v úterý odpoledne jednal na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem o návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Prezident ho podepíše v pátek, řekl premiér. Hrad posléze informaci potvrdil. Pavel se s Babišem rámcově shodli na jmenování nových vedoucích zastupitelských úřadů a misí. Diskutovali o spolupráci Hradu s ministerstvem zahraničních věcí. Prezident také na zhruba hodinové schůzce vznesl připomínky k zákonu o státních zaměstnancích.
04:01Aktualizovánopřed 41 mminutami

První analýza neukazuje na radikální růst marží u čerpacích stanic, uvedl resort financí

První analýza údajů od prodejců pohonných hmot neukazuje, že by čerpací stanice po začátku konfliktu v Íránu radikálně měnily své marže. Uvedlo to v úterý ministerstvo financí, které údaje o maržích od pondělí monitoruje. Podrobnější data bude mít úřad ve čtvrtek.
17:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rozdělování financí mezi kraje je nespravedlivé, volají hejtmani

„Já si myslím, že každý občan si zaslouží, aby žil v kraji, který je spravedlivě financovaný (...). V tomto my teď nežijeme a myslím si, že je potřeba to narovnat,“ domnívá se hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podobně na situaci nahlíží i lídr Pardubického kraje Martin Netolický (nestr.) a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Předseda Rady Asociace krajů a šéf Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) má v tomto směru ambici představit vládě dohodu, kterou podpoří minimálně třináct ze čtrnácti krajů.
před 2 hhodinami

Jiří Grygar slaví 90 let. Desítky let popularizuje vědu a chrání ji před pavědou

Astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar je věřícím skeptikem, který bojuje proti pavědeckému tmářství, často oponuje kupříkladu paranormálním jevům či astrologii. Autor mnoha knih, oblíbený řečník a někdejší náruživý cyklista nechal generacím diváků nahlížet na hvězdy v televizních Oknech vesmíru dokořán. V úterý slaví devadesáté narozeniny.
před 2 hhodinami

Soud přiznal dědičce rodu Walderode nárok na některé pozemky na Jablonecku

Nejvyšší soud (NS) potvrdil, že dědička rodu Walderode Johanna Kammerlanderová má nárok na některé požadované pozemky na Jablonecku. Odmítl dovolání Státního pozemkového úřadu a obce Jenišovice. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Restitučními nároky rodiny se zabývá také soud v Semilech, který nedávno rozhodl, že Kammerlanderové náleží mobiliář státního zámku Hrubý Rohozec v Turnově.
před 3 hhodinami

Ministerstvo rozdělilo odbor pro sankce, kybernetický prostor a odolnost

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) rozdělilo na dvě části odbor pro sankce, kybernetický prostor a odolnost. Oddělení kybernetické diplomacie nyní nově působí pod odborem bezpečnostní politiky a oddělení sankční politiky pod odborem společné zahraniční a bezpečnostní politiky, uvedl v úterý mluvčí Černínského paláce Adam Čörgő. Seznam Zprávy ve stejný den napsaly, že odbor, který se věnoval sankcím, od března zanikl a úředníci se svou agendou byli přeřazeni jinam.
před 4 hhodinami
Načítání...