Bezmála 600 milionů korun už zaplatila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za péči o ukrajinské uprchlíky v období od března do konce června. Pojistné za ně platí stát až 150 dní po získání víza. Po uplynutí této lhůty musejí běženci nahlásit pojišťovně, jak budou zálohy hradit dál. Neplacením pojistného vzniká dluh, který může skončit i soudní exekucí. K takovým krokům však VZP zatím nemusela přistoupit.
Pojistné platí stát za uprchlíky 150 dní po získání víza, potom mají nahlašovací povinnost
Všeobecná zdravotní pojišťovna zaregistrovala od začátku války na Ukrajině skoro 350 tisíc uprchlíků, 123 tisíc z nich jsou děti. Asi 52 tisíc uprchlíků již pracuje, jejich pojistné tak hradí zaměstnavatel. Zhruba 44 tisíc Ukrajinců je pojištěno také u dalších zdravotních pojišťoven.
Zdravotní péče o uprchlíky z Ukrajiny tak VZP stála do konce června asi 593,9 milionu korun. Čerpalo ji 104 600 lidí, většina za méně než pět tisíc korun. Více než milion stála u šestnácti z nich, zaznělo na tiskové konferenci po jednání správní rady pojišťovny.
Částka může být ještě vyšší i za již ukončené měsíce. „Může být, že část té péče ještě není zdravotnickými zařízeními zaevidována a přihlášena k úhradě,“ řekl předseda správní rady VZP a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL).
Philipp dodal, že péče čerpaná válečnými utečenci z Ukrajiny zatím stála méně peněz, než pojišťovna předpokládala. Na konci června VZP odhadovala částku 3,9 miliardy korun, na pojistném od státu odhadovala zisk asi čtyři miliardy.
Lhůta 150 dní, poté povinnost kontaktovat pojišťovnu
Po uplynutí lhůty 150 dní vzniká uprchlíkům povinnost kontaktovat pojišťovnu a nahlásit, kdo za ně pojistné dál platí. Výjimku tvoří studenti, lidé nad pětašedesát let a matky s dítětem do sedmi let nebo více dětmi do patnácti let.
Výjimku má u VZP do konce srpna zhruba 123 tisíc lidí, pojišťovnu kontaktovalo osmatřicet procent z nich. Ti, kteří přestanou dál spadat do kategorie státních pojištěnců, tedy i studenti a lidé zůstávající doma s dětmi, musí platit měsíční pojistné 2187 korun.
„Může nastat situace, kdy zjistíme, že jsou dlužníky VZP, případně ostatních pojišťoven, a pak samozřejmě nastávají všechny kroky, které nastávají u každého jiného běžného pojištěnce VZP, to znamená: měkké vymáhání, daňová exekuce, případně soudní exekuce,“ upozornil ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
K takovým krokům ale největší česká pojišťovna dosud nepřistoupila. Uprchlíky zatím na oznamovací povinnost upozorňuje například esemeskou, vyřídit mohou vše pomocí online formuláře.
Každý měsíc budou přibývat další pojištěnci, kterým stanovená lhůta uplyne. Do konce roku tak musí zdravotní pojišťovnu kontaktovat asi 215 tisíc utečenců. Stát ani zdravotní pojišťovny ale přesně neví, kolik uprchlíků na území Česka pobývá, kolik odešlo do jiných zemí nebo zpět na Ukrajinu.
Víza jich dostalo přes 420 tisíc, odhady zůstávajících jsou mezi 200 a 300 tisíci. „Chceme využít lhůtu 150 dní, kdy musí pojišťovnu kontaktovat, abychom si data očistili o ty, kteří už Česko opustili. Budeme je zpřesňovat,“ uvedl Philipp.