Po 25 letech ožila zahrada, kde se v Praze lámala Berlínská zeď

Praha - Slavnou zahradu dnes pro veřejnost otevřelo německé velvyslanectví v Praze. Právě tam se v létě a na podzim roku 1989 tísnily tisíce východoněmecký občanů s nadějí na cestu na Západ. Přes pražské velvyslanectví jich nakonec do západního Německa emigrovalo víc než 15 tisíc. Na místo činu dnes zavítal i někdejší šéf úřadu spolkového kancléře Rudolf Seiters, který o vycestování uprchlíků vyjednával: „Byl to pořádný milník. V Praze byl vylomen první kámen z Berlínské zdi,“ zavzpomínal, pro něhož byl balkon na velvyslanectví jedním ze symbolů pokojné revoluce na podzim 1989.

Na Malé Straně se dnes vzpomínalo na události před 25 lety. Od června do září 1989 totiž na velvyslanectví někdejšího západního Německa v Lobkovickém paláci našlo útočiště okolo 4 000 lidí z komunistické NDR, kteří se domáhali odchodu do Spolkové republiky. Souhlas východoněmeckých a československých úřadů jim 30. září tlumočil z balkonu velvyslanectví tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher a tato scéna se stala jedním z výrazných milníků v rozpadu komunistického systému ve východní části Německa.

První vlna utečenců z velvyslanectví mohla na počátku října odjet zvláštními vlaky přes území NDR do bavorského Hofu. „Bylo to osobní rozhodnutí (šéfa východoněmeckých komunistů Ericha) Honeckera, že vlaky jako výraz jeho autority pojedou přes NDR. Pak se mu to vrátilo jako bumerang, neboť lidé podél tratě vlakům tleskali,“ zavzpomínal Seiters. 

Poté, co odjela první vlna uprchlíků, zaplnila se západoněmecká ambasáda v Praze dalšími tisíci žadatelů o vycestování na Západ. Mezi nimi byli i manželé Mahlkeovi, kteří dnes přijeli jako hosté dne otevřených dveří. Impulsem pro jejich odchod z NDR byl podle Marion Mahlkeové právě Genscherův projev: „Úplně spontánně jsme si řekli, teď musíme taky vyjet a ještě v noci jsme vyrazili,“ zavzpomínala. Ještě v noci Mahlkeovi vyjeli z východoněmeckého Osterburgu. Na hranicích celníkům řekli, že jedou na svatbu strýčka z Plzně. 

Do přeplněné ambasády se však dostala jen ona s tříletým synem, zatímco manžel musel čekat venku. Čekání nakonec trvalo jen čtyři dny, než se stejným způsobem jako první část východoněmeckých uprchlíků dostali do západního Německa. „Potom, co čeští policisté rozpustili kordon, který vytvořili kolem velvyslanectví, jsme byli přesvědčení, že všechno dobře dopadne,“ doplnil manželku Rolf Mahlke.

Fotograf Antonín Nový, tehdy zpravodaj západní agentury AP: „Tady - na zahradě - už bylo pět tisíc lidí, trávník se proměnil v jednu velkou bažinu a lidi spali i na zemi, poněvadž prostě nebylo kde…“

2 minuty
Zahrada na německé ambasádě v Praze ožila
Zdroj: ČT24

Do Prahy tehdy s rodinou dorazil wartburgem. Tyto vozy spolu s trabanty před 25 lety zaplnily Malou Stranu a staly se jedním ze symbolů exodu z NDR v roce 1989. Na Prahu plnou východoněmeckých aut si dodnes vzpomíná i spisovatel Jaroslav Rudiš. „Byli jsme tehdy v Praze na výletě s gymnáziem, všude byla spousta zaparkovaných trabantů a wartburgů, kterým tu chybělo zrcátko, jinému pneumatiky a dalšímu dveře,“ vybavil si dnes známý literát, který publikuje i v Německu a dnes měl na velvyslanectví čtení. 

V Lobkovickém paláci vystoupil také výtvarník David Černý. Útěk východních Němců v roce 1989 ztvárnil sochou v podobě kráčejícího trabantu, jež se stala dominantou zahrady německé ambasády v české metropoli.

Kvůli událostem v roce 1989 má Lobkovický palác pro Němce velký symbolický význam, který je jedním z důvodů, proč Berlín usiluje o koupi barokní budovy z 18. století, v níž je velvyslanectví v pronájmu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPiráti jednali s prezidentem o bezpečnosti

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek k debatě o bezpečnosti a připravenosti reagovat na krize postupně přijímá české politické špičky. Na Pražský hrad již zamířil předseda opozičních Pirátů Zdeněk Hřib, po něm dorazí šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura a předseda vládních Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Odpoledne přijde šéf ANO Andrej Babiš a poté společně lídři stran koalice SPOLU, tedy ODS Petr Fiala, KDU-ČSL Marek Výborný a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
10:16Aktualizovánopřed 8 mminutami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 10 mminutami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 1 hhodinou

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 5 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 5 hhodinami

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 13 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 16 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...