Ploc neuspěl, archiv jej nemusí vymazat

Praha - Poslanec ČSSD Pavel Ploc neuspěl ve svém sporu s Archivem bezpečnostních složek. Instituce nemusí odstranit z webu záznam o tom, že ho komunistická vojenská kontrarozvědka vedla jako svého důvěrníka, ani se mu omlouvat. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud. Rozhodnutí není pravomocné. Podle rozhodnutí soudce Martina Valehracha má Archiv bezpečnostních složek ze zákona povinnost publikovat archiválie, které vznikly činností komunistické Státní bezpečnosti (StB). „Ploc byl evidován jako důvěrník, což není kategorie vědomé spolupráce,“ dodal soudce s tím, že nejde o protiprávní zásah do osobnostních práv. Soud se věcí zabýval už loni, kdy Plocovu žalobu zamítl.

Bývalý skokan na lyžích však žaloval Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), na jehož stránkách záznam umístěn nebyl. Soud tedy nakonec vůbec neřešil otázku, zda bylo zveřejnění záznamu neoprávněným zásahem do Plocových osobnostních práv. Vrchní soud v Praze ale spor vrátil k novému projednání.

Někdejší světový rekordman v letech na lyžích Ploc označil již dříve způsob zveřejnění svazku za nepřijatelný útok na svou osobu. Tvrdí, že Archiv bezpečnostních složek neměl právo dát o něm na webové stránky záznam, protože nebyl spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky, ale pouze důvěrníkem.

Reportáž Kamily Štichové (zdroj: ČT24)

Dnes uvedl, že archiv spíše poškozuje práva obětí komunistického režimu, než aby odhaloval skutečné organizátory a vykonavatele komunistické zvůle. Dál chce proto poukazovat na jeho „nepřiměřenou činnost“.

Registrační protokoly vojenské kontrarozvědky zveřejnil archiv loni v létě. Vedle Ploce se v registrech objevila také jména poslanců ODS Waltra Bartoše, Tomáše Hasila a Juraje Ranince. Poslance Ploce zná veřejnost především jako majitele stříbrné medaile z olympiády v Calgary, bronzové medaile ze Sarajeva a vítěze deseti závodů světového poháru.

V roce 2006 se stal poslancem za ČSSD. V politice proslul hlavně aférou s pětimilionovým úplatkem, který mu jeho bývalý spolužák nabídl krátce po zvolení do sněmovny výměnou za to, že Ploc přestoupí do Strany zelených. Měl tak údajně podpořit koaliční vládu šéfa ODS Mirka Topolánka při hlasování o důvěře. Ploc byl také jedním ze spoluautorů zamítnutého návrhu zákona, podle kterého měli někteří olympijští medailisté dostávat od státu příspěvek k penzi.

Archiv
Zdroj: ČT24