Platy státních zástupců budou o 10 procent nižší než soudců

Praha - Platy státních zástupců se zřejmě budou od příštího roku odvíjet od soudcovských mezd. Jejich platová základna by se tak již nestanovila jako násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Počítá s tím vládní novela, kterou dnes v prvním čtení podpořila sněmovna. Předlohu před dalším schvalováním posoudí sněmovní rozpočtový výbor, má na to z rozhodnutí poslanců 30 dnů. Státním zástupcům by ve výsledku měly platy stoupnout.

Žalobci by na základě novely měli dostávat 90 procent platu soudců, což je podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) „historicky tradiční desetiprocentní rozdíl“. „Přiměřeně vyjadřuje rozdíl v ústavním postavení a v odpovědnosti v rámci soudního řízení,“ podotkl ministr.

Pro státní zástupce by měl návrh znamenat zvýšení jejich mezd a zároveň snížení rozdílu mezi jejich platy a platy soudců. Koeficient pro výpočet jejich platové základny sice dříve stanovil jejich mzdy tak, aby brali devadesátiprocentní částku určenou soudcům, tento poměr však změnilo loňské rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS). Nález ve vztahu k soudcům zrušil úsporná opatření stanovená na rok 2010 pro představitele státní moci, soudce a státní zástupce.

Z rozhodnutí ÚS pak vycházelo ministerstvo spravedlnosti i pro další roky. Stanovilo soudcům výpočet platů tak, aby na ně úsporná opatření dopadala mírněji. Podle úřadu by tak státní zástupci dostávali v letech 2012 až 2014 pouze zhruba 82 procent soudcovských mezd.

Mzdy soudců se řídí zákonem o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu. Vypočítávají se pomocí koeficientu z platové základny, která od roku 2007 činí 56 847 korun. Například soudce okresního soudu s deseti lety praxe tak dostává přibližně 65 000 korun, soudce krajského soudu s 20 lety praxe zhruba 87 000 korun a soudce vrchního soudu s 25 lety praxe téměř 100 000 korun. Koeficienty se pak zvyšují funkcionářům soudů.