Piráti podpoří na místo předsedy sněmovny Vondráčka z ANO

Piráti podpoří na funkci předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), rozhodl v neděli jejich poslanecký klub. Předseda ODS Petr Fiala by měl být prvním místopředsedou sněmovny.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše tak strana uznává výsledky voleb, ve kterých zvítězilo hnutí ANO. Klub hlasoval jednotně, což je důkazem, že už funguje dobře, míní. 

Pirátským kandidátem na místopředsedu Sněmovny bude první místopředseda strany Vojtěch Pikal. „Nepředpokládáme, že jako třetí nejsilnější strana bychom měli problém tohoto kandidáta prosadit,“ dodal Bartoš. Klub se podle něj shodl na tom, že je Pikal nejkompetentnější na tuto pozici.

Strana by chtěla mít své poslance v pěti výborech, v třech z nich by chtěla předsednické křeslo. Jedním z nich je bezpečnostní výbor, který by chtěl řídit právě Bartoš.

Podpořit vládu pod vedením ANO nelze

Menšinovou vládu ANO, ani kdyby v ní částečně byli odborníci, strana nadále odmítá podpořit. „Stanovisko je stále stejné, musím to neustále opakovat, řídíme se naší strategií, která byla součástí naší kampaně, a tam je jasně řečeno, že nepodpoříme ani tichou podporou vládu, kde by bylo dominantní postavení hnutí ANO,“ zdůraznil Bartoš. 

Piráti skončili ve sněmovních volbách třetí za ANO a ODS, v dolní parlamentní komoře mají 22 zástupců. Předseda Sněmovny má po dvou neúspěšných pokusech o složení vlády možnost jmenovat premiéra.