Piráti chtějí vést liberální politický střed a v květnu získat 20 procent, zaznělo na fóru v Táboře

14 minut
Projev Ivana Bartoše na celostátním fóru Pirátů
Zdroj: ČT24

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu (EP) softwarový specialista Marcel Kolaja. Ve stranických primárkách porazil poslance Mikuláše Peksu. Straníci o tom rozhodli na dvoudenním jednání celostátního fóra v Táboře. Před pěti lety strana v evropských volbách získala 4,78 procenta hlasů, teď si za cíl vytkla 20 procent a vítězství. Piráty čeká i programová diskuse, chtějí být nejsilnější společensky liberální a ekonomicky středovou stranou.

„Čekají nás volby o budoucnost Evropy. Volby, které určí, zda se do Evropského parlamentu dostanou exituchtivé populistické či extremistické strany, které skutečně mohou zapříčinit rozklad tak důležitého projektu, jakým bezesporu Evropská unie je. A tomu se s Piráty nejen z České republiky, ale i z celé Evropy chceme odvážně postavit,“ řekl v úvodním projevu šéf strany Ivan Bartoš. Za cíl označil zisk 20 procent hlasů. 

Kandidáti na lídra v debatě před volbou mluvili o snaze vytvářet moderní, liberální a demokratickou EU. Zdůrazňovali také, že nelze stavět proti sobě Unii a Česko, protože i Česko je součástí Evropy.

Tomáš Mrkvička, který připravuje strategii kampaně strany, vysvětlil, že pirátští voliči jsou ve srovnání s ostatními Čechy nadprůměrně proevropští. Na EU oceňují především komfort, který jim Unie přináší, tedy možnost bez omezení cestovat, studovat v zahraničí nebo telefonovat v zahraničí. Piráti proto budou v kampani upozorňovat, že tyto svobody mohou být v ohrožení, pokud by ve volbách výrazně uspěly strany usilující o rozpad Unie. Chtějí tím mobilizovat své voliče, aby přišli k volbám.

Druhým tématem kampaně by měla být rovnost mezi občany různých evropských zemí. „Lidé nechtějí být občany druhé kategorie. Chtějí cítit, že jsou stejní Evropané jako Němci nebo Francouzi,“ uvedl Mrkvička. Podle něj toto téma souvisí mimo jiné s problémem dvojí kvality potravin.

Kandidátku povede Kolaja

Do voleb Piráty povede softwarový specialista Marcel Kolaja. Ten s 253 hlasy porazil ve druhém kole poslance Mikuláše Peksu, kterého podpořilo 196 straníků. Oba postoupili z prvního kola, když získali nadpoloviční většinu hlasů. Každý člen strany měl stejný počet hlasů, jako je kandidátů, tedy šest.

„My bychom chtěli informovat o tom, jakým způsobem je Evropská unie prospěšná pro obyvatele, pro Evropu, pro Českou republiku a s tím chceme přilákat voliče k volebním urnám,“ řekl Kolaja po svém zvolení. Zatím nechtěl předjímat, do jaké frakce EP by se Piráti po volbách zapojili. Vyloučil ale možnost, že by Piráti působili v politické skupině, kde by současně byli nacionalisté.

Marcel Kolaja po zvolení lídrem kandidátky do Evropského parlamentu
Zdroj: Václav Pancer/ČTK

Osmatřicetiletý Kolaja kandidoval do Evropského parlamentu už před pěti lety, tehdy byl na kandidátce Pirátů druhý za předsedou strany Ivanem Bartošem. Profesně se zabývá svobodným softwarem a autorským právem na jednotném digitálním trhu. Jako europoslanec se chce zaměřit na digitální agendu, informační technologie a na ochranu práv spotřebitelů.

Na druhém místě kandidátky bude vedoucí zahraničního odboru Pirátů Markéta Gregorová, třetí bude Peksa a čtvrtý zastupitel v Ústí nad Labem Lukáš Blažej. Na zasedání v Táboře Piráti rozhodnou ještě o obsazení pátého místa kandidátky. O ostatních pozicích se rozhodne později v internetovém hlasování.

Bilancování a změna stanov

V příštím roce chtějí Piráti proniknout do všech krajských zastupitelstev, teď působí ve třech krajích a v Praze. „V roce 2021 chceme vyhrát volby a sestavovat vládu,“ řekl Bartoš za mohutného potlesku shromážděných členů strany. Na základě výsledků některých průzkumů, které řadí Piráty na druhé místo za hnutí ANO, označil svou stranu za lídra opozice.

Piráti chtějí být hlavní stranou liberálního politického středu a Bartoš vyzval k vytipování dalších voličských skupin, které by mohli oslovit. Musí se podle něj zasazovat o svobodnou, vzdělanou a digitálně propojenou společnost. „Jen ta vede k prosperující ekonomice, která umožní kvalitu života,“ řekl Bartoš.

Piráti v sobotu také představí strategii kampaně pro evropské volby a strategii pro povolební postup. Na programu je i zpráva předsedy strany, v níž by se měl Bartoš vyjádřit mimo jiné k výsledkům ročního působení Pirátů ve sněmovně.

V podvečer budou Piráti debatovat o třech návrzích na změnu stanov. Hlasování o nich se uskuteční přes noc a výsledky se očekávají v neděli.

Celostátní fórum Pirátů sice jedná celoročně na internetu, podle stranických stanov se ale musí nejméně jednou za rok sejít i fyzicky. Poslední takové jednání se uskutečnilo loni v lednu v Brně, kde Piráti na další dva roky znovu zvolili svým předsedou Ivana Bartoše.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 2 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 11 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...