Pecina prý nemusel vracet Lessyho do funkce, říká posudek

Praha – Ministr vnitra v demisi Martin Pecina trvá na tom, že postupoval správně, když vrátil do funkce policejního prezidenta Petra Lessyho. Řekl to na setkání s poslanci bezpečnostního výboru. Znovu se při tom odvolal na posudky Ústavu státu a práva. Podle Lidových novin však byl horlivější, než musel – ze zmiňovaného posudku prý totiž automaticky nevyplývalo, že by se Lessy musel vrátit do funkce policejního prezidenta. Někteří členové výboru Pecinu vyzvali, aby rozhodnutí, kdo bude sbor skutečně řídit, nechal až svému nástupci.

Místo grilování se ministr dočkal souhlasu s vrácením Lessyho k policii. Spíš než minulost ale poslance zajímala budoucnost - co s dvěma policejními šéfy Martin Pecina udělá. „Takto zásadní otázku už by měl řešit ministr vnitra, který už bude mít mandát od této sněmovny,“ myslí si například místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru Richard Dolejš (ČSSD). A rozhodně není sám, po takovém kroku volají i další členové výboru. „Věřte mi, že bych jakékoli rozhodnutí rád nechal svému nástupci, ale obávám se, že to nemůže být déle, než můžu nechat pana Lessyho na dovolené,“ bránil se ale Pecina. Poslanci teď budou zkoumat dokumenty, které s Lessyho kauzou souvisí. Mimo jiné posudek Ústavu státu a práva Akademie věd.

Nahrávám video
Pecina vysvětloval návrat Lessyho bezpečnostnímu výboru
Zdroj: ČT24

Lessyho odvolal z funkce loni v srpnu exministr vnitra Jan Kubice po obvinění z pomluvy a zneužití pravomoci. Jenomže později jeho stíhání zastavil pražský městský soud – podle ministra vnitra Peciny je tak nutné na Lessyho pohlížet jako na nevinného. Ministr se přitom odvolával i na posudek Ústavu státu a práva, podle kterého musí Lessyho vrátit do funkce policejního prezi

ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd Jan Bárta:

„Nevyplynula pro něj žádná povinnost, ale je to pro něj dostatečný důvod k tomu - a já s tím osobně souhlasím, aby se znova podíval na rozhodnutí, která udělal jeho předchůdce.“

denta. Lidové noviny však citují ze zmiňovaného posudku, který vypracoval ředitel ústavu Jan Bárta: „Pro ministerstvo vnitra ani pro Policii ČR z rozhodnutí trestního soudu nevyplynou žádné důsledky, zejména ne povinnost přezkoumávat správní rozhodnutí nebo vůbec něco přezkoumávat.“ Bárta podle Lidových novin odpovídal na obecnou otázku, zda soudní rozhodnutí ukládá povinnosti znovu rozhodnout o téže věci. 

„Tam je pouze konstatování, že by s ním měl ministr zahájit kázeňské řízení – nicméně ta úvaha, zda tedy pana Lessyho vrátit, ta byla skutečně jen na ministru vnitra Martinu Pecinovi,“ uvedl ve Studiu 6 redaktor Lidových novin Martin Shabu.  

Do případu navíc ještě může zasáhnout nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. S rozhodnutím městského soudu o zastavení Lessyho stíhání se totiž nesmířilo Městské státní zastupitelství v Praze, které podalo nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi podnět k podání dovolání. Zeman má lhůtu zhruba do konce prosince, Pecina ale nečekal na to, zda Zeman skutečně dovolání podá.

Pecina prý chce skrze Lessyho prosadit personální změny

Postup Martina Peciny vyvolal kritiku u části policejních odborů i šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky: „Tato vláda nemá důvěru Poslanecké sněmovny a navíc je v demisi. Já jsem přesvědčen, že vláda v této situaci by neměla přijímat nějaká důležitá rozhodnutí, včetně těch personálních.“ Také podle prezidenta Miloše Zemana by policejní dvojvládí měl řešit až nový ministr vnitra.

Nelíbí se ani Martinu Červíčkovi, který byl do funkce policejního prezidenta jmenován po Lessym. Po Červíčkovi chtěl ministr Pecina, aby z funkce dobrovolně odešel – ten to ale odmítá. Červíček poukázal na to, že v poslední době ministr vnitra zasahoval i do personálního rozhodování uvnitř policie, v personálních otázkách ale ministrovi ustoupit odmítá. 

Podobně to vidí i předseda Nezávislého odborového svazu PČR Milan Štěpánek, podle kterého je  návrat Lessyho do funkce promyšlený tah ministra s cílem provést změny na klíčových postech v policii - zejména na protikorupčním útvaru. Připravené k tomu má mít dva policisty, kteří teď působí na ministerstvu. 

Teď má tedy Česko policejní prezidenta dva: Pecina poslal Lessyho na dovolenou a nechal policii řídit Červíčka. Zároveň zahájil další správní řízení, které má vyřešit, kdo zůstane ve funkci prezidenta. Jenže to zřejmě nebude rychlý proces. Řízení se může protáhnout na několik měsíců a pak se zase může vyměnit osoba ministra vnitra – v té době už totiž může vládnout nová vláda.

Odpoledne bude situaci kolem policejních prezidentů ministr vnitra vysvětlovat ve sněmovně poslancům z výboru pro bezpečnost. Ten už si od něj vyžádal doklady týkající se odvolání a návratu bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho a jmenování Martina Červíčka šéfem policie.

Nahrávám video
Redaktor LN Martin Shabu ke kauze Pecina
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Tejc kvůli výsledkům auditu k bitcoinové kauze podá trestní oznámení

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) představili svá zjištění k bitcoinové kauze. Tejc zároveň oznámil výsledky auditu, který po svém nástupu na ministerstvo zadal. Resort podle něj před přijetím bitcoinového daru neudělal předběžnou kontrolu. Chyby navíc podle ministra vznikly i při prodeji kryptoměny. Kvůli výsledkům auditu podá ministr spravedlnosti trestní oznámení. Exministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) odmítla, že by za jejího působení došlo k trestnému činu.
05:27Aktualizovánopřed 9 mminutami

V přerovském podniku Meopta hořelo, škoda je padesát milionů korun

Při požáru rozvodny v přerovském podniku Meopta vznikla škoda padesát milionů korun. Hasiči jej ve čtvrtek likvidovali až do večera, zásah trval pět hodin. Nikdo nebyl zraněn a nebyla nutná ani evakuace, uvedli hasiči. Meopta vyrábí optické produkty pro průmyslové, vojenské a spotřební použití. Příčinou požáru byla podle policie závada na elektroinstalaci.
08:22Aktualizovánopřed 11 mminutami

Zemřel Jan Potměšil. Hrál létajícího ševce či ve filmu Bony a klid

Ve věku šedesáti let zemřel ve čtvrtek herec Jan Potměšil. Ztvárnil řadu filmových a televizních rolí, byl také tváří dobročinných iniciativ a je spojen s děním během sametové revoluce. Potměšil byl od začátku devadesátých let upoután na invalidní vozík, v posledních třech letech se potýkal s vážnými zdravotními problémy.
07:13Aktualizovánopřed 17 mminutami

ŽivěPoslanci by mohli ve druhém čtení posuzovat snadnější výměnu státních úředníků

Sněmovna by v pátek mohla poslat do závěrečného schvalování návrh zákona o státních zaměstnancích, který má podle tvůrců mimo jiné usnadnit výměnu státních úředníků. Ve druhém čtení je také další koaliční předloha, která reaguje na zrušení státních příspěvků k penzijnímu spoření starobních důchodců.
před 39 mminutami

VideoZaměstnavatelé chtějí rozšířit benefity o další možnosti péče o duševní zdraví

Častější pocity vyhoření, a to už v nejmladším produktivním věku. To je téma nejen pro psychology, ale také zaměstnavatele. Ti chtějí rozšířit zdravotní benefity i o další možnosti péče o duševní zdraví. Příští týden se proto sejdou s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Podle vedoucího psychologa z Národního ústavu duševního zdraví Marka Preisse bývají první příznaky vyhoření tělesné nebo psychické. Podle ředitele společnosti STADA ČR Martina Šlégra 71 procent Čechů říká, že někdy zažilo pocit vyhoření.
před 2 hhodinami

Nový most v Praze má pomoci MHD, motoristům zůstane uzavřen

Po dvanácti letech má Praha nový most přes Vltavu. Pro pravidelný provoz tramvají a autobusů začne Dvorecký most sloužit od soboty 18. dubna, kdy se řada linek vydá do nových tras a nabídne lepší propojení obou břehů Vltavy. Přístupný bude pro cyklisty i chodce. Pro individuální automobilovou i motocyklovou dopravu zůstane uzavřen.
před 2 hhodinami

Obětí nehod v Česku i v EU ubývá. K naplnění cílů to ale nestačí

Za posledních šest let klesl počet obětí dopravních nehod v Česku téměř o čtvrtinu. Zatímco v roce 2019 na silnicích zemřelo 547 lidí, loni to bylo 421. Tuzemsko se v tomto ohledu zlepšuje rychleji než unijní průměr, vyplývá ze zprávy Evropské komise. EU si už v roce 2018 stanovila cíl snížit do roku 2030 počet úmrtí a vážných zranění na silnicích o padesát procent. Ačkoliv se však celkový počet obětí nehod snižuje, stanovenému cíli tempo poklesu neodpovídá.
před 3 hhodinami

Po deseti hodinách debat přerušila sněmovna opozicí vyvolanou mimořádnou schůzi

Sněmovna ve čtvrtek po deseti hodinách debat přerušila mimořádné jednání, které vyvolala opozice mimo jiné kvůli růstu cen pohonných hmot či změně financování veřejnoprávních médií. Rozpravu ovládli zástupci vládní koalice ANO, SPD a Motoristů, kteří ji využili ke kritice svých odpůrců, předchozího kabinetu a k pozitivnímu vylíčení svých dosavadních nebo chystaných kroků. Promluvit mohli pouze představitelé s přednostním řečnickým právem, na všechny se ale během vymezené doby nedostalo.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...