Nelegální dovoz a prodej cigaret a alkoholu je na vzestupu, u lihovin registrují celníci nárůst oproti loňskému roku o třetinu, cigarety se pašují až o 190 procent více.
Pašování cigaret a alkoholu je v Česku na vzestupu
Při kontrolách na silnicích nebo v provozovnách letos celníci zajistili téměř 21 tisíc litrů neznačených a nezdaněných lihovin, což je proti loňsku nárůst o 32 procent. U cigaret je to ještě markantnější, a to až o 190 procent. Celníci při kontrolách zajistili téměř 9,5 milionu kusů.
Češi pašují kartony cigaret různými způsoby – například z Polska si jich vozí více, než mohou, schovávají je třeba pomocí dvojitého dna v kufru. V jednom případě celníci našli sedmdesát tisíc kusů. Pro cigarety ale někteří jedinci jezdí na koloběžce nebo chodí pěšky.
K nalezení kontrabandu celníci využívají speciální vycvičené psy. Když pes označí místo u dodávky a je podezření na dvojité dno nebo stěnu, k odhalení pašovaného zboží pomohou skenery. Podobným způsobem se pátrá i po nelegálně dováženém alkoholu.
Nejčastějším vozidlem pašeráků byla letos auta s registračními značkami Litvy a Itálie. V osmnácti případech litevských značek našli celníci celkem 4723 litrů alkoholu, většina z nich mířila do Německa.
Nelegální alkohol nacházejí celníci i v českých provozovnách. Zkontrolovali jich víc než osm tisíc a ve 427 našli téměř třináct tisíc litrů lihovin.
Limity dovozu se liší
Cestující do České republiky si pro vlastní spotřebu mohou přivézt alkohol nebo tabákové výrobky pouze v omezeném množství. Ze států Evropské unie je povoleno na osobu dovézt maximálně deset litrů lihovin, piva a vína kolem hektolitru. Cigaret pak osm set kusů.
Ze zemí mimo Evropskou unii jsou limity přísnější. Povolený je pouze litr tvrdšího alkoholu a šestnáct litrů piva nebo čtyři litry vína. Počet převážených cigaret nesmí přesáhnout dvě stě kusů. Státy mají i vlastní limity na vývoz zboží.
Vyšší spotřební daň u lihovin zatím přinesla méně peněz
Ceny lihovin a cigaret pro koncové zákazníky ovlivňuje mimo jiné také spotřební daň. Letos v Česku stoupla u lihovin o deset procent a bude stoupat až do roku 2026. V příštím roce to bude o dalších deset procent, v následujícím o pět. Zatím je ale výběr u lihovin o sto milionů korun nižší než loni touto dobou. Výrobci žádají, aby odvody již nerostly. Někteří koaliční politici by teď plány neměnili, jiní mluví o debatě a možném přehodnocení.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) poznamenal, že daňový plán na tři zdaňovací období je schválen. „V takovém okamžiku má stát počkat a vyhodnotit účinek opatření po celém období,“ míní. Naopak místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Michael Kohajda pochybuje, zda „jsme již nedosáhli nějakého limitu při nastavování sazeb a zda další zvyšování pouze nepovede k tomu, že občané budou nakupovat v zahraničí“.
U tabákových výrobků letos naopak výběr vzrostl. Roli podle ministerstva hraje navýšení sazby i nově zdaněné výrobky – třeba elektronické cigarety. I tady má zdanění v dalších letech růst. Analytici zmiňují, že pokud daně zboží zdraží, mohou lidé víc nakupovat v cizině.
„Ostatně to vidíme u tabákových výrobků velmi silně, ta spotřeba uniká zejména do Polska, kde jsou tabákové výrobky výrazně levnější,“ popisuje hlavní ekonom DRFG Martin Slaný. Pokud jsou daně příliš vysoké, může začít množství vybraných peněz podle ekonomů klesat – třeba i kvůli únikům do šedé ekonomiky.