Pardubická nemocnice testovala novorozeně na streptokoka pozdě, hlásí kontrola

7 minut
Prymula: V Pardubicích k pochybení z hlediska práva nedošlo
Zdroj: ČT24

Pardubická nemocnice provedla po červnovém narození děvčete Leontýny pozdě streptokokové testy, nejedná se ale o vážné pochybení. Uvádí to kontrola ministerstva zdravotnictví. Hrubého porušení předpisů se měla naopak dopustit rychnovské nemocnice, která rodičku odmítla. Novorozeně má doživotní následky a rodiče po nemocnici žádají odškodné.

Případ východočeského novorozence se dočkal široké pozornosti loni na podzim. Dívčina matka trpěla v těhotenství streptokokovou infekcí typu B. V létě rodičku ve třiatřicátém týdnu odmítla přijmout rychnovská i hradecká nemocnice, a žena tak porodila v Pardubicích.

Média tehdy uváděla, že dítě zřejmě kvůli pozdnímu podání antibiotik proti nákaze streptokokem utrpělo trvalé poškození zdraví. Dívka totiž prodělala sepsi, krvácení do mozku a postižený je i nervový systém. Rodina pak od Pardubic začala požadovat dvaadvacet milionů korun.

Následná inspekce se zaměřila hned na dvě linie: zda při určování místa porodu nepochybil vlastní zdravotnický systém a jestli v otázce antibiotik nechybovali pardubičtí porodníci. 

Prymula: Byl by třeba znalec

Podle aktuálních informací z ministerské kontroly Pardubická nemocnice opravdu udělala testy na streptokokovou infekci opožděně. „Nedošlo k pochybení z hlediska právních předpisů,“ podotýká současně náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Jediné pochybení, které hypoteticky můžeme nalézt, je, že na základě doporučení České neonatologické společnosti v případě pozitivity na streptokok typu B má být pacient vyšetřen hned po porodu do dvanácti hodin a eventuálně má být nasazeno antibiotikum.“

V Pardubicích došlo ke zpoždění jedné hodiny a 38 minut proti doporučení, podle ministerstva ale nejde o zásadní pochybení; není jasné, zda by dítěti včasné podání antibiotik pomohlo.

Resortní zpráva uvádí, že obdobné septické stavy jsou závažné a úmrtnost při nich dosahuje až 20 procent i v případě včasného podání antibiotika. „Aplikace antibiotika už nevedla k tomu, že by se infekční proces zastavil, a došlo k nevratnému poškození mozku,“ doplňuje Prymula.

Podle kontroly ovšem nejde kauzálně odůvodnit vzniklý následek pouhou prodlevou v podání léku. „V případě soudního sporu k tomuto závěru je nutné vyžádat stanovisko soudního znalce,“ dodal ministerský náměstek.

Veškeré lékařské a ošetřovatelské procedury, které proběhly od přijetí rodičky v nemocnici Pardubice, proběhly v souladu s požadovanými standardy. Jediným pochybením je odchylka oproti doporučenému postupu České neonatologické společnosti.
Roman Prymula
náměstek ministra zdravotnictví

„Jsem rád, že ministerstvo potvrdilo, že naše nemocnice nepochybila. Je to velmi silný a jasný signál nejen k pacientům z našeho kraje, ale i zaměstnancům všech našich zdravotnických zařízení,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD); pardubická nemocnice je největším poskytovatelem akutní zdravotní péče v celé společnosti Nemocnice Pardubického kraje.

Chyba v Rychnově

Výrazné chyby se pak podle ministerstva odehrály při ženině cestě k porodu. Záchranka mířila v noci do Rychnova nad Kněžnou. Podle kontroly záchranáři mluvili se sestrou, která telefonicky volala službu konajícího primáře oddělení. Ten vzkázal, „že to zdržovat nebude“, ať sanitka jede rovnou do Hradce Králové.

Sanita s odmítnutou matkou místo kontaktovala oddělení urgentní medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové s tím, že do porodnice vezou rodičku. Dispečink záchranné služby obratem dostal informaci, že hradecká porodnice nemá kapacity. Cílem se tak nakonec staly Pardubice.

Na postupu Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnice Hradec Králové kontrola pochybení neshledala. Naopak personál porodnice Nemocnice Rychnov nad Kněžnou se podle ní dopustil hrubého porušení tím, že rodičku nevyšetřila ani sestra, ani službu konající lékař a odeslali ji do jiného zdravotnického zařízení.

Podle náměstka Prymuly měli v Rychnově rodičku přijmout, odrodit a zavolat si do Hradce pro převoz s inkubátorem. Argumentaci, že nemocnice není vybavena na podobné předčasné porody, považuje za poněkud zavádějící, neboť porod v identickém týdnu těhotenství se v této porodnici již uskutečnil.

2 minuty
Události: Ministerstvo kontrolovalo Pardubickou nemocnici
Zdroj: ČT24

Královéhradecký kraj nemocnici hájí

Ministerstvo proto podá podnět na Krajský úřad Královéhradeckého kraje a Českou lékařskou komoru, aby se tím zabývaly. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, pod který rychnovský špitál spadá, ovšem výtky odmítá už teď.

„Trváme na tom, že zdravotní stav dítěte rychnovská nemocnice nezavinila,“ prohlásila jeho mluvčí Lucie Chytilová a upozornila, že na rozdíl od jiných zařízení ministerská inspekce v Rychnově nad Kněžnou vůbec nebyla. „O to více je pro nás zarážející, že ministerstvo zdravotnictví dochází k předčasnému závěru o možném pochybení rychnovské nemocnice.“

Zastání nalézá holding i u královéhradeckého hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD), který upozorňuje především na pochybení Pardubic: „Je zvláštní, že kontrola ministerstva nepřijela do Rychnova. Je zvláštní, že nebyly dodrženy standardy neonatologické společnosti, které jsou platné. Situace v Rychnově a situace v Pardubicích nemají příčinnou souvislost.“

Advokát: Resort si odporuje

Dle advokáta rodiny Maria Švehelky si ministerstvo zdravotnictví logicky odporuje. „Pokud jsem měl možnost slyšet pana náměstka Prymulu, tak zároveň řekl, že Pardubická nemocnice postupovala v souladu s právními předpisy, a zároveň že v rozporu s doporučeným postupem neonatologické společnosti neprovedla včas odběry a nenasadila včas antibiotika. Tato dvě tvrzení se logicky zcela vylučují,“ upozorňuje Švehelka.

O rozšíření žaloby na nemocnici v Rychnově ale právní zástupce neuvažuje. K přenosu streptokokové infekce z matky na dítě podle něj totiž došlo až při porodu v Pardubické nemocnici. „Teprve od okamžiku porodu začal běžet čas, kdy mělo být dítě sledováno a měly být prováděny odběry,“ tvrdí advokát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 3 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 4 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 6 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 9 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 9 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 10 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 11 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...