Památku mrtvého studenta uctili Zeman i Sobotka, chtějí ho vyznamenat

Žďár nad Sázavou – Beze slov uctil prezident Miloš Zeman památku šestnáctiletého chlapce, který v úterý zemřel při útoku nožem v obchodní škole ve Žďáru nad Sázavou. Později jeho památce věnoval alej, kterou vysadili hejtmani v Novém Veselí. Prezident také naznačil, že by mohl ubodaného chlapce i zasahujícího policistu, který utrpěl zranění, příští rok ocenit státním vyznamenáním. To podpořil premiér Bohuslav Sobotka, který dnes také přijel na místo tragédie. Sobotka současně zdůraznil, že bude po ministrech chtít, aby mu řekli, co selhalo, že k útoku ve škole mohlo dojít.

Prezidentova návštěva na Střední škole obchodu a služeb ve Žďáru nad Sázavou byla mimořádně stručná. Miloš Zeman se zastavil na dvou pietních místech připomínajících studenta, který zahynul při úterním útoku. Nehovořil s novináři, ale ani se zástupci školy a vzápětí pokračoval na plánované setkání s hejtmany v Novém Veselí. Vysadili společně novou dubovou alej, o které prezident řekl, že bude připomínat památku mrtvého chlapce – podle Zemanova rozhodnutí tedy jde o alej Petra Vejvody. „Chtěli jsme se původně sejít v radostnější atmosféře. Poklonil jsem se dnes památce studenta, který zahynul, když bránil svou spolužačku. Proto bych vás rád požádal, abychom tuto alej zasvětili jeho památce,“ řekl prezident, jehož jméno měla alej původně nést.

Ještě před návštěvou Žďáru prezident naznačil, že by mohl chlapce a také policejního vyjednavače – který zajistil propuštění dívky držené původně jako rukojmí a který rovněž utrpěl zranění – příští rok vyznamená. „Seznam vyznamenaných v tomto roce je už uzavřen, ale naprosto nevylučuji, že to bude v příštím roce,“ uvedl Miloš Zeman.

Prezident Zeman o vyznamenání:

„Nejde jen o ten argument, že je letošní seznam uzavřený, ale hlavně nechci narušovat ty smutné události spojené s přípravu pohřbu. Myslím, že příští rok ta bolest alespoň částečně u členů rodiny odezní.“

Miloš Zeman zapálil na pietním místě svíčku
Zdroj: ČT24

Sobotka chce od ministrů vědět, co selhalo

Již ráno navštívil Žďár nad Sázavou také předseda vlády Bohuslav Sobotka. Poklonil se památce mrtvého studenta a školu si prohlédl. Zdůraznil, že si nemyslí, že by byla špatně zabezpečená, chyba je podle něj na straně státu. Požádal proto ministry, aby mu řekli, v čem přesně. „Domnívám se, že muselo dojít k nějaké chybě, a budu chtít po ministrech, aby na konci listopadu předložili konkrétní návrhy, jak budeme dále postupovat zejména z hlediska ochranné léčby lidí, kteří jsou vážně psychicky nemocní, a to do té míry, že ohrožují své okolí,“ řekl Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka spolu se žďárskou starostkou Dagmar Zvěřinovou a vysočinským hejtmanem Jiřím Běhounkem přišel ke škole ráno, poklonil se památce oběti vražedného útoku a zapálil svíčku. „Byl to statečný člověk, protože nebyl lhostejný,“ podotkl Sobotka. Uvítal by, kdyby byl chlapec za svoji statečnost oceněn.

Bohuslav Sobotka na pietním místě
Zdroj: ČT24

V obchodní škole ve Žďáru nad Sázavou v úterý zaútočila na studenty šestadvacetiletá žena, která se léčila s paranoidní schizofrenií. Z ústavní ochranné léčby přitom byla propuštěna do léčby ambulantní. Při útoku nožem poranila dvě dívky. Chlapce, který chtěl první napadenou ochránit, žena zabila. Útočnice později policistům vypověděla, že bylo jejím cílem, aby ji zásahová jednotka zastřelila. Její příslušník však ženu nakonec paralyzoval taserem. V současnosti je ve vazbě, policie ji obvinila z vraždy a braní rukojmí, hrozí jí výjimečný trest, pokud se však neukáže, že byla nepříčetná. Žena v minulosti obdobně útočila také ve škole v Havířově, skončila proto v ústavní ochranné léčbě. Okolnosti jejího propuštění se staly terčem ostré kritiky. Odborníci však odmítají, že by její propuštění bylo jednoznačnou chybou.