Osvobození podnikatele a lobbisty Romana Janouška a dalších čtyř lidí v kauze úhrad pro společnost Chambon je pravomocné. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, který zamítl odvolání státního zástupce. Žalobce tvrdí, že pětice podvodně vylákala od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších sedmasedmdesát milionů korun se získat snažila. Všichni obžalovaní vinu od počátku odmítají.
Osvobození Janouška a dalších v kauze kolem společnosti Chambon je pravomocné
Obžaloba tvrdí, že společnost Chambon, ve které většina obžalovaných působila, prováděla v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř a pak i sama vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie.
Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší. Státní zástupce Alexandr Dadam kvůli tomu obžaloval lékařku Soňu Pekovou, doktora Tomáše Kozáka a podnikatele Petra Ullricha a Luboše Paška z podvodu.
Podle předsedy odvolacího senátu Radka Hartmanna ale z důkazů nevyplynulo, že by společnost Chambon před pojišťovnami cokoli zakrývala.
Lobbista Janoušek, který byl akcionářem Chambonu, se podle Dadama nechal ve společnosti formálně zaměstnat jako ekonomicko-právní poradce. Od června 2009 do ledna 2011 si nechal vyplatit 62,5 milionu korun. Byl obžalován z podílnictví, protože si podle žalobce nechal posílat peníze z trestné činnosti.
Právníci obžalovaných už dříve uvedli, že v případu nevznikla žádná škoda. V úterý ve vyjádření k odvolání státního zástupce například řekli, že v trestním řízení nebyl zjištěn záměr někoho poškodit nebo uvést v omyl. Rozsudek pražského městského soudu, který všechny obžalované loni na jaře osvobodil, je podle nich správný. Dadam v odvolání žádal, aby byl případ znovu vrácen soudu prvního stupně.
Janoušek loni v prosinci opustil vězení, kde si odpykal zhruba polovinu z trestu čtyři a půl roku vězení za nehodu způsobenou úmyslně a pod vlivem alkoholu. Soud mu stanovil sedmiletou zkušební dobu. K úternímu soudu nepřišel.