Opravy D1 poběží až do konce listopadu, řidiči musí počítat s omezením

UDÁLOSTI: Potíže na dálnici D1 (zdroj: ČT24)

Opravy dálnice D1 mezi Prahou a Brnem letos zřejmě potrvají až do konce listopadu, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce dva téměř hotové úseky dokončit ještě v tomto kalendářním roce bez ohledu na povětrnostní podmínky.

„Stavební sezona, vyjma Vysočiny, pro nás končí nejdříve na konci listopadu,“ oznámil mluvčí ŘSD Jan Rýdl. „Pokud jde o Vysočinu, tak tam zvažujeme nějaké zvláštní režimy, abychom mohli pracovat i na začátku prosince.“

Rekonstrukce hlavní silniční tepny Česka má totiž zpoždění, stát ho chce dohnat tím, že příští rok bude pracovat na rekordním počtu osmi úseků, a letos proto nehodlá žádné stavby odkládat. Během příštího roku by podle plánu měly být zprovozněny tři úseky, konkrétně jde o stavby mezi Psáři a Souticemi, Měřínem a Velkým Meziříčím a mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži.

Záměr pracovat bez ohledu na počasí ale současně prodlužuje dobu, po kterou musí řidiči počítat s omezeními. Podzim navíc bývá v opravovaných úsecích problematický, protože se silnějším (poprázdninovým) provozem a horším počasím přibývá nehod.

Hodiny v koloně

V pondělí tak byla dálnice D1 v okolí třicátého kilometru několik hodin úplně neprůjezdná, když kamion zbořil betonová svodidla. Hasiči ho vyprošťovali tři hodiny, a i pak dokázali zprovoznit jenom jeden pruh každým směrem. Tisíce řidičů tak museli vystát deseti až patnáctikilometrové kolony.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka ale za dopravními komplikacemi na D1 nestojí ani tak stavební práce, jako spíš nekázeň účastníků silničního provozu. „Tím nemíním, že by to udělali všichni řidiči, ti slušní ale bohužel stojí v kolonách.“