Odvolací soud uložil Barkové za pojistný podvod podmíněný trest

Praha - Podnikatelka Libuše Barková, známá z kauzy někdejšího premiéra Stanislava Grosse, dostala za pojistný podvod týkající se jejích nemovitostí v jihočeských Buzicích s definitivní platností dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který ženu obžaloby částečně zprostil. V odvolacím jednání tak zmírnil loňský verdikt Městského soudu v Praze, jenž podnikatelce uložil pětiletý nepodmíněný trest. Dnešní rozsudek je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Barková podle obžaloby podvedla pojišťovnu Kooperativa, když od ní na základě nepravdivých údajů žádala vyplacení pojistky na tři nemovitosti v jihočeských Buzicích. Peníze prý inkasovala za stržení střech vichřicí v srpnu 2001 a pak v souvislosti s povodněmi v roce 2002. Pojišťovna podle spisu ženě uhradila škodu přes 7,7 milionu korun. Podle odvolacího senátu se však Barková provinila pouze v případě vichřice, u druhého skutku vrchní soud podnikatelku obžaloby z podvodu zprostil.

Podnikatelka od počátku obvinění odmítá. Proces již dříve označila za spiknutí, v němž figurují i tajné služby. Její bývalý obhájce již dříve naznačil údajné politické souvislosti: Barková prý mohla posloužit k odstranění Grosse z funkce premiéra.