Odpadový zákon už vláda nestihne. Obce a města třídí stále důsledněji

Události ČT: Vláda už nestihne zákon o odpadu. Důsledně třídí více obcí a měst (zdroj: ČT24)

Nový zákon o odpadech je dalším z těch, které už současná vláda v tomto volebním období nestihne prosadit. Mimo jiné měl díky němu platit systém „Zaplať, kolik vyhodíš“. Ministerstvo životního prostředí chce alespoň předlohu připravit pro nový kabinet. Upozorňuje na to, že výhody pro ty, kdo důsledně odpad třídí, můžou obce využít už nyní. Evropská unie k důslednému recyklování rovněž směřuje. Členské země budou jednat o tom, že by se v budoucnu recyklovalo až 70 procent komunálních odpadů.

Třeba obyvatelé Chýně u Prahy už nyní platí za to, kolikrát si nechají odpadky odvézt. Za jedno vyvezení popelnice dají místní 90, respektive 180 korun podle její velikosti. Od roku 2016 tu vyvezení popelnice evidují přes čárový kód. Obec musí častěji vyvážet ty barevné.

„Lidé opravdu platí za to, co vyprodukují. A ti, kteří jsou schopni omezit produkci svého odpadu, nebo dostatečně velké množství vytřídit, platí výrazně méně než ti, kteří odpad netřídí,“ popisuje situaci zastupitel Lukáš Palatinus (Nestr.)

Důsledné třídění odpadu se pomalu a jistě šíří do českých měst a obcí

Radnice shledává takový přístup výrazně spravedlivějším než roční paušál na obyvatele. Ovšem musela uzavřít smlouvu s každým zvlášť. Zastupitelé s potěšením kvitují, že se nenaplnily jejich obavy o nárůstu černých skládek. „Neobjevily se ve větší míře, než tomu bylo před zavedením tohoto systému,“ říká Palatinus.

Jak dlouho se rozkládají odpadky?
Zdroj: Eprehledy.cz

O snazší sběr odpadu se v posledních letech snaží řada menších měst a obcí. Za svůj systém podpory třídění odpadu dostalo třeba Staré Hradiště u Pardubic ekologické ocenění „Odpadový Oskar“. Své obyvatele motivuje radnice ke třídění právě prostřednictvím možnosti ušetřit na odvozu směsného odpadu. Jeho produkce se v obci výrazně snížila, zato papíru, plastů a skla tady vytřídí ročně přes 80 kg na jednoho obyvatele.

Snahy o podporu ekologičtějšího přístupu k odpadům se ale nevyhýbají ani velkým městům. Od roku 2017 mohou obyvatelé více než 200 domů v centru Brna třídit odpad jen kousek od svých bytů. Díky projektu tamní radnice totiž získali žluté a modré popelnice na plast a papír, které mají přímo ve svých domech.

Tlak na důsledné třídění a recyklaci odpadu sílí i z Evropské unie

„Jednotlivé zdroje v našem odpadu jsou prostě příliš cenné na to, aby jen tak shořely nebo skončily v díře v zemi,“ tvrdí první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Podle českého europoslance a místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky jde o krok správným směrem. „Má to obrovské dopady na oblast průmyslu, životního prostředí a naše sociální prostředí,“ soudí.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

Česko recykluje 36 procent komunálních odpadů - méně, než je unijní průměr. Evropská komise chce, aby to do roku 2030 bylo 65 procent. Europoslanci posunuli cíl ještě o pět procent výš. Brusel mluví o takzvaném oběhovém hospodářství.

Je nereálné třídit většinu odpadu?

České ministerstvo životního prostředí ale považuje navržené cíle za ambiciózní. „Dosahovat 65 nebo 70 procent bude velký problém. Co je ale bohužel ještě větším problémem, je skládkování,“ komentuje požadavky ředitel odboru odpadů z ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart.

Odpadový expert hnutí Duha Ivo Kropáček ale upozorňuje, že sice jde o vysoké zvýšení požadavku na procento recyklovaného odpadu, ale třeba město Písek už v současnosti dosahuje šedesátiprocentní míry recyklace. S unijním výhledem by mohlo pod zemí končit jen naprosté minimum odpadu. Kolik odpadu by se mělo opětovně využívat, o tom budou ještě mluvit unijní ministři životního prostředí.

Vydáno pod