Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypotéky za 25,5 miliardy korun, což je proti lednu nárůst o třináct procent. Nové úvěry bez refinancování stouply stejným tempem na 21,1 miliardy korun. Úrokové sazby v únoru pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,78 procenta na 4,72 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Objem hypoték v únoru stoupl o třináct procent
V meziročním vyjádření růst objemu poskytnutých hypoték v únoru zvolnil na 62 procent z lednových 72 procent. Počet nových hypoték v únoru dosáhl 5277, což je o 37 procent více než před rokem. „Objem nových hypoték v únoru pokračoval svižným tempem a k jeho oživení nepřispělo pouze obvyklé mírné únorové oživení. Tento nárůst odráží nejen další zvýšení průměrné hypotéky, ale pozorujeme i mírný nárůst počtu nových hypoték,“ uvedl hlavní ekonom asociace Jaromír Šindel.
Objem refinancovaných úvěrů, tedy interně či z jiné instituce, v únoru stoupl meziročně o desetinu na 4,3 miliardy korun. Snížení průměrné sazby potvrzuje klesající trend pod pět procent, kde byla naposledy v červenci loňského roku. Její únorová úroveň je tak o 0,64 bodu níže než před rokem, což snižuje měsíční splátky hypotéky přibližně o 1,7 procenta čistého příjmu žadatele, tedy o 1500 korun.
Meziměsíční pokles průměrné sazby v únoru byl třetí nejsilnější od dubna 2024. „Hypoteční sazby budou pravděpodobně nadále klesat kvůli konkurenčnímu boji, i když současný vývoj tržních úrokových sazeb v české ekonomice a v eurozóně tento proces může brzdit,“ doplnil Šindel. Ačkoliv Česká národní banka v únoru obnovila pokles úrokových sazeb, tržní sazby s delší splatností jsou podle něj v průměru ve stejném rozmezí od podzimu minulého roku. Promítá se do nich nejen vývoj úrokové sazby ČNB, ale i kombinace výhledu na inflaci, ekonomiku a dynamiky měnového kurzu.
Průměrná hypotéka je o osmnáct procent vyšší než před rokem
Průměrná velikost skutečně nově poskytnuté hypotéky v únoru mírně stoupla na čtyři miliony korun, tedy o dvě procenta meziměsíčně. Je tak o osmnáct procent vyšší než před rokem. To odráží kombinaci vyšších cen nemovitostí, růstu mezd a nižších úrokových sazeb.
Kombinace poklesu úrokové sazby a vyšší průměrné výše hypotéky v únoru 2025 ve srovnání s průměrnými hodnotami z roku 2024 zvýšily průměrnou měsíční splátku hypotéky o 1100 korun. Pokles hypotečních sazeb o 0,4 bodu vůči jejich průměrné výši 5,07 procenta v roce 2024 přinesl pro průměrnou velikost hypotéky při jejím obvyklém 26,5letém splácení snížení měsíční splátky o více než 800 korun na 22 100 korun, tedy o 0,9 procenta čistého příjmu žadatele v porovnání s průměrnou splátkou v minulém roce.
„Touha Čechů vlastnit nemovitost neutuchá a po ‚šokovém období‘, kdy se hypoteční sazby vyhouply do výše, které klienty k hypotékám nelákaly a realitní trh v podstatě zamrzl, se na trh vrací takzvaná odložená poptávka,“ komentoval data ředitel skupiny JRD Jan Sadil. To podle něj souvisí s poklesem úrokových sazeb pod pět procent.
Soutěžení mezi bankami může podle konzultanta společnosti 4fin Davida Krůty sazby ještě mírně snížit. „Zásadní pokles ale nečekám. Oživení trhu je spíš postupné než skokové a velká část poptávky stále vyčkává,“ řekl. Hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová upozornila na to, že mnoho klientů čeká nyní refinancování původních hypoték se sazbami okolo dvou procent. „Nyní je ale čeká sazba pro nové období od 4,5 procenta,“ podotkla.