O nedůvěře by se mohlo hlasovat příští týden, ČSSD má potřebné podpisy

Praha - Opoziční ČSSD chce po dnešním jednání poslaneckého klubu předložit žádost o hlasování o nedůvěře vládě premiéra Petra Nečase. Podařilo se jim sehnat 55 podpisů poslanců, které jsou pro hlasování o nedůvěře vládě zapotřebí. Chtějí podat návrh tak, aby hlasování proběhlo příští týden. Svůj krok zdůvodňují sociální demokraté především rozpočtovými škrty i praktikami ve Věcech veřejných. Koalice má ovšem pohodlnou převahu, aby pokus přežila.

Pod návrh na vyslovení nedůvěry vládě se podepsali všichni poslanci za ČSSD, kterých je padesát pět. K vyvolání hlasování o nedůvěře jich stačí padesát. Sociální demokraté ale žádost zatím nepodali. Jednací řád sněmovny uvádí, že předseda sněmovny schůzi k hlasování o nedůvěře svolá „neprodleně“ po podání návrhu alespoň padesáti poslanci. Není tedy stále jasné, který den se hlasování uskuteční.

Další snahu o svržení Nečasovy vlády v opozici vyvolal návrh na 42 miliard rozpočtových úspor. Vedle omezování sociálních dávek nebo pomalejšího růstu důchodů má opoziční ČSSD dva hlavní důvody k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. „Tato vláda neumí dělat nic jiného než plošně zvyšovat daně a zvyšovat daň z přidané hodnoty,“ tvrdí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Karolína Peake, vicepremiérka, místopředsedkyně VV:

„Před několika týdny sociální demokracie vyzývala Věci veřejné, aby společně s ní hlasovaly pro nedůvěru. Takže jednou nás mají za partnery, jednou za důvod ke svržení vlády.“

Proti růstu DPH - tedy daně, jejíž růst se dotkne všech při každém nákupu - vystupovaly v rámci koalice také Věci veřejné. Nejmenší vládní strana ale avizovala, že toto téma si chce vyříkat v rámci kabinetu a o její hlasy se Petr Nečas bát nemusí. „Samozřejmě, že VV jako součást koaliční vlády vládu podpoří dále v jejím setrvání,“ ujistila vicepremiérka Karolína Peake.mKoalice považuje další tento krok sociální demokracie pouze za součást předvolební kampaně. Pokud zůstane koalice jednotná, vláda hlasování o nedůvěře bez problému odolá.

Zatím jediný úspěšný pokus o svržení vlády proběhl v březnu 2009. Sociální demokracie, vedené tehdy Jiřím Paroubkem, k tomu napomohli dva poslanci ODS - Tlustý a Schwippel, a také dvě bývalé poslankyně Strany zelených - Jakubková a Zubová.

Z devíti pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl jen jeden

V historii samostatné České republiky došlo už k devíti pokusům o vyslovení nedůvěry vládě. Uspěl ale jen jeden. Nedůvěru vyslovila sněmovna 24. března 2009 vládě Mirka Topolánka (ODS). K opozici se tehdy připojili i čtyři poslanci z koaličního tábora, díky nim získala potřebných 101 hlasů.

Poprvé navrhla vyslovení nedůvěry vládě ODS 26. září 2003. Pro návrh směřující proti kabinetu Vladimíra Špidly (ČSSD) hlasovalo 98 poslanců, což na jeho úspěch nestačilo. Další hlasování přežila vláda Stanislava Grosse 1. dubna 2005.

Následující čtyři pokusy směřovaly proti vládě Mirka Topolánka, položil ji však až ten pátý - již zmíněný - v březnu 2009. Současný Nečasův kabinet už přestál dva pokusy o vyslovení nedůvěry. 21. prosince 2010 mu nedůvěru vyslovilo 80 poslanců z řad KSČM a ČSSD. 26. dubna 2011 sice proti vládě hlasovali i tři poslanci za Věci veřejné, avšak ani to jí vaz nezlomilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šéf NATO přijel na návštěvu Česka

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v Praze setkal s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem. Předmětem jednání by měly být české alianční závazky a armáda. Prezident Petr Pavel ve středu označil schůzku za logickou. Šéf NATO podle něj před summitem většinou kontaktuje země, u kterých by mohl nastat nějaký problém. Rutte podle prezidenta samozřejmě vnímá, že Česko je spíše pod hranicí výdajů na obranu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu (HDP).
před 10 mminutami

ŽivěSkládá se obrázek vlády, která selhává v tom nejzákladnějším, míní Výborný

Předseda Starostů Vít Rakušan kritizoval vládu kvůli návrhu změny financování veřejnoprávních médií. Opozice nemá nápady ani osobnosti, škodí Česku a není možné s ní diskutovat, prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet by dle šéfa opoziční ODS Martina Kupky neměl přijímat chaotická a nepromyšlená opatření ve vztahu k hrozící inflaci a zajištění bezpečnosti. Kabinet a jeho kroky v dolní komoře kritizují i další zástupci opozice. Ta svolala mimořádnou schůzi k debatě o cenách pohonných hmot, budoucnosti veřejnoprávních médií, bezpečnosti a evropským dotacím. Očekává se, že jednání skončí bez výsledku.
04:15Aktualizovánopřed 11 mminutami

Rusko zveřejnilo seznam firem, které má za potenciální cíle. Dvě jsou z Česka

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo seznam zahraničních firem, které se podle něj podílejí na výrobě dronů pro Ukrajinu. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv je označil za potenciální cíle pro ruské ozbrojené síly. Na seznamu figurují i dvě firmy z Česka. Policie je s nimi v kontaktu. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) předvolal ruského velvyslance, aby vyjádření Moskvy české straně vysvětlil.
16:08Aktualizovánopřed 52 mminutami

Slovenská policie předala Čechům Američanku zadrženou kvůli útoku v Pardubicích

Američanka zadržená na Slovensku v souvislosti s požárem haly pardubické zbrojovky byla ve čtvrtek předána do Česka, uvedla Policie ČR na sociálních sítích. ČT již dříve potvrdil mluvčí okresního soudu v Pardubicích Karel Gobernac, že se tak stane. Žena před dvěma dny s vydáním souhlasila. Krajský soud v Bratislavě ji nejprve poslal po jejím zadržení na Slovensku do předběžné vazby. Pardubický soud pak zřejmě bude rozhodovat o uvalení vazby v Česku, dosud v případu poslal do vazby pět lidí.
10:59Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nejvyšší ceny paliv v pátek mírně klesnou

Maximální ceny paliv, které určuje stát, v pátek mírně klesnou. Nejvyšší povolená cena nafty se oproti čtvrtku sníží o 14 haléřů na 43,36 koruny za litr. Benzin bude možné prodávat za 41,36 koruny za litr, tedy o 23 haléřů levněji. Vyplývá to z cenového věstníku ministerstva financí. Jde o zatím nejnižší ceny od začátku fungování cenového stropu. Průměrná cena pohonných hmot v Česku také v mezitýdenním srovnání ve čtvrtek poprvé od počátku bojů na Blízkém východě klesla.
11:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na summit NATO mají jet podle vládního usnesení Babiš, Macinka a Zůna

Armádní letadlo mířící na červencový summit Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře vyčlenila vláda pro premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministry zahraničí Petra Macinku (Motoristé) a obrany Jaromíra Zůnu (za SPD). Vyplývá to z přílohy usnesení o letecké přepravě ústavních činitelů, které kabinet schválil v pondělí. O vedení delegace usiluje prezident Petr Pavel. Babiš v pondělí řekl, je nelogické, aby prezident jel spolu s vládní delegací. Podle Pavla by mohl jet on i Babiš, sejde se s ním příští týden.
před 6 hhodinami

O víkendu bude až dvacet stupňů, poté se ochladí

O víkendu bude v Česku pokračovat počasí s denními teplotami až kolem dvaceti stupňů Celsia. V neděli začne od západu pršet a poté se ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 9 hhodinami

VideoGenerace si někdy přestávají rozumět, říkají k proměnám češtiny jayzykovědci

Odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd (ÚJČ) už přes osmdesát let zkoumají vývoj slovní zásoby českého jazyka. Třeba to, jak do češtiny pronikají cizí slova nebo jak mluvu mladých ovlivňuje internet. Vývoj a proměna jazyka je podle nich naprosto přirozená. „V poválečném období měl vliv na češtinu ruský jazyk, v současné době určitě jazykem číslo jedna, který má vliv na češtinu, je angličtina,“ přibližuje Michaela Lišková z oddělení současné lexikologie a lexikografie ÚJČ. Problém je podle jazykovědců v tom, že někdy si generace mezi sebou přestávají rozumět.
před 10 hhodinami
Načítání...