Nové toyoty české armády za miliardu musí na opravy motorů

Je to rok, co k českým vojákům začala přijíždět nová terénní vozidla Toyota Hilux. Zakázka za 1,07 miliardy korun se však komplikuje. Jak zjistili Reportéři ČT, kvůli vadným součástkám jsou automobily svolávány do servisů.

Hlavním problémem jsou nyní vadné vstřikovače v naftových motorech vozidel. Jak si Reportéři ČT ověřili u několika vojáků, závada se začne obvykle projevovat po šesti tisících najetých kilometrech. Ministerstvo obrany jejich slova potvrzuje, potíže se vstřikovači jsou prý jednou z nejčastějších poruch nových toyot.

„Dodavatel, ve spolupráci s výrobcem vozidel, provádí výměnu vadných vstřikovačů v rámci reklamačního programu (svolávací akce) zdarma,“ přibližuje Simona Cigánková z tiskového oddělení ministerstva.

„Jednalo se o případy, které byly řešeny přes síť autorizovaných servisů ve spolupráci a s podporou výrobce vozidel. Všechny tyto případy byly řešeny individuálně (…) a v rámci záruky výrobce vozidel,“ upřesňuje Jaroslav Major, mediální zástupce firmy Glomex MS, jež toyoty vojsku dodává.

V armádě je nyní něco přes osm stovek nových terénních toyot, podle Simony Cigánkové na nich ministerstvo eviduje téměř 150 „technických událostí“ neboli závad. Kromě vstřikovačů prý dochází i k zanášení a poruchám filtru pevných částic. Při jeho vypalování například nesmí vojáci vypínat motor a nastartovaná vozidla tak musí odstavit i na několik desítek minut.

„Požadavky emisního systému vozidla na regeneraci filtru pevných částic nejsou problém. Jde o nutnou proceduru spojenou s přísnými emisními normami (…). Provoz každého vozidla je specifický vzhledem k aktuálním podmínkám a způsobu používání. Pokud k regeneraci nedojde během jízdy, může systém řízení emisí výjimečně požadovat dokončení při stání vozidla na zvýšený volnoběh,“ reaguje Jaroslav Major.

Plnohodnotná servisní smlouva chybí

Závady na vozidlech odkryly nedostatek celého nákupu. Součástí kontraktu sice byl balíček servisních služeb na 24 měsíců, ale plnohodnotná servisní smlouva doteď chybí. A tak se třeba musí odstavovat automobily s poškozenými skly nebo jinými mechanickými závadami. „Opravy skel, které nespadají do reklamačních řízení, řeší útvary nákupem služby u mimovojskových opravců samostatně,“ potvrzuje Cigánková.

I proto nyní ministerstvo obrany připravuje komplexní servisní smlouvu. Resort čeká do 7. září, kdy se mají přihlásit všichni uchazeči o kontrakt. Následně budou vyzváni k podání své nabídky. Podle zadávací dokumentace získá zakázku ten, kdo nabídne nejnižší cenu.

Reportéři ČT se zeptali i bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO), proč na servisní smlouvu terénních toyot resort nemyslel na konci roku 2020, kdy finišoval nákup. Na zaslané dotazy však současný poslanec a šéf sněmovního branného výboru neodpověděl.

K 15. srpnu 2022 měla česká armáda k dispozici už 831 nových toyot. Celkem by jich v rámci kontraktu za 1,07 miliardy korun měla získat 1200. Tato vozidla se mají stát základním osobním dopravním prostředkem vojáků, nahradí jak starší Land Rovery Defender, tak především „muzejní“ automobily UAZ-469.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 3 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 3 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 3 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
13:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 5 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 14 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 15 hhodinami
Načítání...