Neustále zpochybňujeme oběť a nesoudíme pachatele, říká Urbanová

Poslankyně Barbora Urbanová komentuje soud psychiatra Cimického (zdroj: ČT24)

Rozsudek o psychiatrovi Janu Cimickém, kterému Obvodní soud pro Prahu 8 nepravomocně uložil pět let vězení a zákaz výkonu lékařské praxe po dobu deseti let, považuje spoluzakladatelka iniciativy Pod svícnem Barbora Urbanová (STAN) za pozitivní. Apeluje však, aby se lidé na problematiku sexualizovaného násilí nedívali prizmatem medializovaných kauz. Uvedla, že každý druhý pachatel dle statistik dostane za znásilnění jen podmínku. Oběť sexualizovaného násilí přitom prožívá dle psychologa Petra Válka z organizace Spondea celou škálu emocí a jde o zásadní zásah do lidské psychiky.

„Prožívají obavy, bezmoc. Jde o tak zásadní zásah do integrity lidské psychiky, který může vést k depresím, úzkostem, sebepoškozování... ke ztrátě důvěry v další vztahy,“ upozornil pro ČT Válek.

Povětšinou zdlouhavý soudní proces rovněž nepomáhá psychickému rozpoložení obětí. „Je to pro ně nesmírně těžké. Už jen proto, že se k tomu musí opětovně ve vzpomínkách vracet. Sexuální zneužití vytváří trauma a v okamžiku, kdy je potřeba se k němu vracet, to může vést k retraumatizaci a postupně také k rozvoji posttraumatické stresové poruchy,“ pokračoval.

Odsouzení pachatele má nicméně kladný účinek. „Pokud se u nás v rámci krizové pomoci setkáváme s oběťmi sexuálního zneužívání nebo znásilnění, hovoří o tom, že pokud dojde k nějakému rozsudku, tak je to něco, co jim v procesu uzdravení pomáhá,“ dodal Válek.

Urbanová, která je i členkou sněmovního podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí, prozatím nepravomocné uložení pěti let vězení pro Cimického kvituje. „Myslím si, že můžeme pozitivně hodnotit to, že se paní státní zástupkyně rozhodla žádat o nejvyšší možný trest, protože zvážila, že dopady na oběti jsou natolik závažné, že si to pan pachatel vlastně zaslouží,“ konstatovala.

Cimický se podle obžaloby dopustil skutků mezi lety 1979 a 2019. Ženy, které byly převážně pacientkami Psychiatrické nemocnice Bohnice a později centra duševního zdraví Modrá laguna, podle soudu osahával, líbal nebo s nimi prováděl další sexuální praktiky.

„Každý druhý pachatel dostane podmínku“

Podle Urbanové je případ zásadní, zdůraznila ale, aby se lidé na tuto problematiku nedívali jen skrze kauzu bývalého poslance Dominika Feriho a psychiatra Cimického. „Protože z nich můžeme mít pocit, že spravedlnosti bylo učiněno zadost a že jsou tady pachatelé trestaní. Ale ne vždy tomu tak je. Znám spoustu případů, kdy padají za vážné sexualizované útoky podmínky, což mě velice trápí.“

„Jako společnost se v tomto posouváme dopředu, ale pojďme se dívat i na ostatní případy. Pojďme se dívat do statistik. Pokud každý druhý pachatel sexualizovaného násilí dostane podmínku za znásilnění, tak je někde problém,“ zopakovala.

Na otázku, v čem konkrétně je problém, odpověděla, že jde o celý systém. „Neustále zpochybňujeme oběť. Pořád ji nějak posuzujeme místo toho, abychom odsoudili pachatele, protože v mnoha případech je to tak, že se pachatel i dozná k tomu, co udělal, a za doznání očekává podmínku. To mě naprosto pobuřuje. Chci, aby pachatelé dostali trest za to, co dělali lidem. A ne za to, jak se chovali u soudu,“ upozornila Urbanová.

Psycholog Petr Válek komentuje soud s psychiatrem Cimickým (zdroj: ČT24)

Podle psychologa Válka jde v tomto kontextu také o to, že oběti mají z nahlášení pachatele obavu. „Zejména z toho, že jim nebude uvěřeno. Obavu z toho, že mají označit člověka, ke kterému chovají důvěru, za agresora a za člověka, který překročil hranice jejich integrity,“ vysvětlil.

Říct si po sexualizovaném násilí či znásilnění o pomoc je rovněž velmi složité. „Je to velké riziko. ‚Proč bych se měl vracet někam, byť do jiného zařízení, když někdo, ke komu jsem důvěru choval, překročil své i mé hranice.‘ Je to o znovunalezení důvěry, což je nesmírně složitý proces,“ upozornil Válek, který připustil, že kauza Cimického ovlivnila obor psychiatrie. „Já i mí kolegové jsme samozřejmě zatíženi, že se v naší branži stalo něco takového,“ dodal.

Jak bude Cimického kauza pokračovat?

Faktem aktuálně je, že obhájce Cimického podal odvolání k Městskému soudu v Praze. Co to v praxi znamená? „Věc bude postoupena odvolacímu soudu. Pokud se odvolá pouze obhajoba, pak bude moci odvolací soud trest případně jen zmírnit,“ vysvětlil pro ČT advokát David Strupek.

„Případně by mohl některé skutky vypustit, pokud by obhajoba tvrdila, že se pan doktor Cimický některých jednání nedopustil. Případně může být věc vrácena soudu prvního stupně, pokud by bylo nutné něco doplnit nebo přehodnotit. Pokud se odvolá i státní zástupce, mohlo by dojít k zpřísnění trestu,“ doplnil Strupek.

Načítání...