Neustále zpochybňujeme oběť a nesoudíme pachatele, říká Urbanová

7 minut
Poslankyně Barbora Urbanová komentuje soud psychiatra Cimického
Zdroj: ČT24

Rozsudek o psychiatrovi Janu Cimickém, kterému Obvodní soud pro Prahu 8 nepravomocně uložil pět let vězení a zákaz výkonu lékařské praxe po dobu deseti let, považuje spoluzakladatelka iniciativy Pod svícnem Barbora Urbanová (STAN) za pozitivní. Apeluje však, aby se lidé na problematiku sexualizovaného násilí nedívali prizmatem medializovaných kauz. Uvedla, že každý druhý pachatel dle statistik dostane za znásilnění jen podmínku. Oběť sexualizovaného násilí přitom prožívá dle psychologa Petra Válka z organizace Spondea celou škálu emocí a jde o zásadní zásah do lidské psychiky.

„Prožívají obavy, bezmoc. Jde o tak zásadní zásah do integrity lidské psychiky, který může vést k depresím, úzkostem, sebepoškozování... ke ztrátě důvěry v další vztahy,“ upozornil pro ČT Válek.

Povětšinou zdlouhavý soudní proces rovněž nepomáhá psychickému rozpoložení obětí. „Je to pro ně nesmírně těžké. Už jen proto, že se k tomu musí opětovně ve vzpomínkách vracet. Sexuální zneužití vytváří trauma a v okamžiku, kdy je potřeba se k němu vracet, to může vést k retraumatizaci a postupně také k rozvoji posttraumatické stresové poruchy,“ pokračoval.

Odsouzení pachatele má nicméně kladný účinek. „Pokud se u nás v rámci krizové pomoci setkáváme s oběťmi sexuálního zneužívání nebo znásilnění, hovoří o tom, že pokud dojde k nějakému rozsudku, tak je to něco, co jim v procesu uzdravení pomáhá,“ dodal Válek.

Urbanová, která je i členkou sněmovního podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí, prozatím nepravomocné uložení pěti let vězení pro Cimického kvituje. „Myslím si, že můžeme pozitivně hodnotit to, že se paní státní zástupkyně rozhodla žádat o nejvyšší možný trest, protože zvážila, že dopady na oběti jsou natolik závažné, že si to pan pachatel vlastně zaslouží,“ konstatovala.

Cimický se podle obžaloby dopustil skutků mezi lety 1979 a 2019. Ženy, které byly převážně pacientkami Psychiatrické nemocnice Bohnice a později centra duševního zdraví Modrá laguna, podle soudu osahával, líbal nebo s nimi prováděl další sexuální praktiky.

„Každý druhý pachatel dostane podmínku“

Podle Urbanové je případ zásadní, zdůraznila ale, aby se lidé na tuto problematiku nedívali jen skrze kauzu bývalého poslance Dominika Feriho a psychiatra Cimického. „Protože z nich můžeme mít pocit, že spravedlnosti bylo učiněno zadost a že jsou tady pachatelé trestaní. Ale ne vždy tomu tak je. Znám spoustu případů, kdy padají za vážné sexualizované útoky podmínky, což mě velice trápí.“

„Jako společnost se v tomto posouváme dopředu, ale pojďme se dívat i na ostatní případy. Pojďme se dívat do statistik. Pokud každý druhý pachatel sexualizovaného násilí dostane podmínku za znásilnění, tak je někde problém,“ zopakovala.

Na otázku, v čem konkrétně je problém, odpověděla, že jde o celý systém. „Neustále zpochybňujeme oběť. Pořád ji nějak posuzujeme místo toho, abychom odsoudili pachatele, protože v mnoha případech je to tak, že se pachatel i dozná k tomu, co udělal, a za doznání očekává podmínku. To mě naprosto pobuřuje. Chci, aby pachatelé dostali trest za to, co dělali lidem. A ne za to, jak se chovali u soudu,“ upozornila Urbanová.

8 minut
Psycholog Petr Válek komentuje soud s psychiatrem Cimickým
Zdroj: ČT24

Podle psychologa Válka jde v tomto kontextu také o to, že oběti mají z nahlášení pachatele obavu. „Zejména z toho, že jim nebude uvěřeno. Obavu z toho, že mají označit člověka, ke kterému chovají důvěru, za agresora a za člověka, který překročil hranice jejich integrity,“ vysvětlil.

Říct si po sexualizovaném násilí či znásilnění o pomoc je rovněž velmi složité. „Je to velké riziko. ‚Proč bych se měl vracet někam, byť do jiného zařízení, když někdo, ke komu jsem důvěru choval, překročil své i mé hranice.‘ Je to o znovunalezení důvěry, což je nesmírně složitý proces,“ upozornil Válek, který připustil, že kauza Cimického ovlivnila obor psychiatrie. „Já i mí kolegové jsme samozřejmě zatíženi, že se v naší branži stalo něco takového,“ dodal.

Jak bude Cimického kauza pokračovat?

Faktem aktuálně je, že obhájce Cimického podal odvolání k Městskému soudu v Praze. Co to v praxi znamená? „Věc bude postoupena odvolacímu soudu. Pokud se odvolá pouze obhajoba, pak bude moci odvolací soud trest případně jen zmírnit,“ vysvětlil pro ČT advokát David Strupek.

„Případně by mohl některé skutky vypustit, pokud by obhajoba tvrdila, že se pan doktor Cimický některých jednání nedopustil. Případně může být věc vrácena soudu prvního stupně, pokud by bylo nutné něco doplnit nebo přehodnotit. Pokud se odvolá i státní zástupce, mohlo by dojít k zpřísnění trestu,“ doplnil Strupek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
10:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 4 hhodinami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
11:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 6 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 9 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 10 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 11 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 14 hhodinami
Načítání...