Neslušné a smutné, komentuje kampaň SPD člen dotčené minority

16 minut
Reportéři ČT: Vydání Tomia Okamury kvůli předvolebním plakátům
Zdroj: ČT24

Předvolební plakáty zobrazující muže tmavé pleti se zakrváceným nožem podle Tomia Okamury (SPD) představovaly legitimní upozornění na nebezpečí migrace a nadsázku. Podle policie ale mohlo jít o trestný čin. Proto požádala poslance, aby Okamuru vydali k trestnímu stíhání. Pro Reportéry ČT se vyjádřili i členové minorit, kterých se loňská předvolební kampaň SPD dotkla. Natáčely Barbora Loudová a Jevhenija Vachničenko.

„To je neslušné. Smutný obraz. Jak někdo může dát takový obraz do svojí kampaně, to já nechápu. Nechápu. Navíc kdyby držel skalpel, tak to pochopím, ale ten drží nůž na chleba,“ okomentoval jeden z plakátů urolog Abbas Jahaf.

Pochází původně z Jemenu a od roku 1994 studoval v Brně na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. „V roce 1998 jsem promoval jako samoplátce. Pak jsem jel pracovat jako specialista, urolog,“ dodal Jahaf.

Další plakát zobrazoval dva romské chlapce, jak místo školy kouří. „Najednou přijde někdo s plakátem, který vidí celá Česká republika a vlastně explicitně ukazuje Romy v negativním slova smyslu,“ upozornil odborník na vzdělávání Štefan Balog z organizace Romea.

„Například u studentů v rámci našeho stipendijního programu to způsobilo, že někteří z nich se ozývali a říkali, proč bychom se měli dál snažit, když uděláme jeden krok dopředu a někdo nás srazí dozadu o deset kroků. Zklamalo je to, demotivovalo je to,“ přiblížil Balog. „Říkali si, proč bychom měli dál studovat, když ta společnost nás stejně nepřijme,“ dodal.

Aktivity policie

Podle Okamury šlo prý na plakátech o alegorie, podle policie a státního zastupitelství spíš o možné porušení zákona. Případem se totiž začali zabývat pražští kriminalisté z odboru extremismu a terorismu.

„Chtějí mě stíhat za plakát, kde jsme si z jejich pokrytectví a lží udělali srandu, byť je hodně trpká a smutná,“ prohlásil Okamura. Pro Reportéry ČT aktivity policie označil za „kampaň čtyřkoalice“.

„Zabýváme se celou kampaní, musíme brát v potaz, jaký je její vizuál, tak slogany, které obsahuje, ale samozřejmě se musíme zabývat veškerým kontextem, a to i tím, jak byla tato kampaň prezentována v televizi, v médiích, na internetu, na sociálních sítích,“ sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

„Státní zastupitelství ve spolupráci s policejním orgánem se zabývá konkrétním jednáním, které podle jejich pohledu překračuje hranice trestního zákoníku,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Souhlas sněmovny

Minulý týden policie požádala sněmovnu o vydání Okamury ke stíhání. Chce ho obvinit ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Jako první žádost policie posoudí ve sněmovně mandátní a imunitní výbor v úterý 14. ledna. Potom budou o vydání nebo nevydání šéfa SPD hlasovat všichni poslanci a poslankyně. Mohli by podle odhadů rozhodnout zhruba v březnu nebo později během jara.

K vydání stačí prostá většina hlasů přítomných poslanců. Pokud by sněmovna Okamuru nakonec nevydala, policie může s trestním stíháním počkat, až mu skončí mandát a s ním i jeho imunita.

Vliv politických kampaní

„Já si myslím, že je to zlom. Opravdu s tím rasismem ve veřejném prostoru se tady začalo pracovat úplně nově,“ míní odborník na hate speech Tomáš Koblížek z Akademie věd ČR.

Odborníci navíc upozorňují na další podstatný aspekt podobných kampaní. Pokud za sebou má nějaká názorová skupina lidí politika, který jí potvrdí, co si myslí nebo z čeho mají strach, je pak mnohem snazší konat. Ať už v komentářích na sociálních sítích, nebo i veřejnými urážkami, či dokonce fyzickými útoky.

Vliv konkrétního politika a jeho strany na konání jednotlivce se pak podle pravomocného soudního rozsudku projevil v roce 2017. Tehdy senior a příznivec SPD Jaromír Balda pokácel několik stromů na koleje u Mladé Boleslavi. Vlaky do kmenů narazily a jen náhodou nevykolejily.

Balda byl jako první Čech odsouzen za teroristický útok, ve vězení strávil skoro tři roky. Ke všemu se doznal. Mimo jiné uvedl, že ho pronásledovaly „hrůzné sny o migrantech“. Svým činem prý chtěl vyvolat strach z islámu a migrační vlny.

„Nenávistné výroky vás vlastně portrétují jako ‚nečlověka‘ nebo jako podřadného člověka. A o to jednodušší potom je vlastně někomu způsobit nějakou bolest nebo na něho fyzicky zaútočit,“ míní odborník na hate speech Koblížek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přiklonit se k Rusku? V pravoslavné církvi panuje rozkol, zjistili Reportéři ČT

V české pravoslavné církvi se odehrává boj o to, jestli se přikloní více k Rusku. Rozkol, který v organizaci panuje, sledují i úřady. Situace je podle nich vážná a jde o bezpečnost země, obávají se posilování ruského vlivu v rámci této církve u nás. Situaci mapovali Reportéři ČT, kteří se dostali také na akci, kde arcibiskup Michal Dandár – bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti – slavil deset let ve funkci. Po jeho boku se objevil například duchovní, o jehož klášter se zajímají ukrajinské bezpečnostní složky kvůli prokremelské propagandě. Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka už v minulosti řekl, že se arcibiskup Michal a řada lidí kolem něj kloní k moskevskému patriarchátu. Mluvčí duchovního ale uvádí, že československá pravoslavná církev není pod žádným vedením té moskevské.
před 6 mminutami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 36 mminutami

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
před 1 hhodinou

Před půlstoletím napsal Havel Husákovi, přečtení dopisu končilo vyhazovem

Od poslání dopisu, který pozdější první český prezident Václav Havel adresoval tajemníkovi ústředního výboru Komunistické strany Československa Gustávu Husákovi, uplynulo padesát let. Havel v listu popsal situaci, v níž se dle něj nacházela společnost v době normalizace – hovořil o ponížení, strachu či pokrytectví. Kopie dokumentu se následně dostala do rukou i zaměstnancům Pedagogické fakulty Karlovy univerzity. Za přečtení dopisu dostalo vyhazov pět lidí.
před 1 hhodinou

Stáhnout se ze zámoří, nebo tam naopak jít? Firmy zvažují, jak na americká cla

Dopady amerických cel stále analyzují i české firmy. Některé zvažují stažení ze zámořského trhu, jiné naopak přesun části výroby do Spojených států. Podniky i analytici se shodují, že nejistota okolo celní politiky USA může v dalších měsících způsobit tuzemskému průmyslu velké ztráty.
před 8 hhodinami

Pro výstavbu nových domů budou platit přísnější podmínky

Nové domy by postupně měly vznikat v bezemisním standardu. Počítá s tím unijní směrnice o energetické náročnosti budov. Bude se týkat i těch stávajících, ale ne tak přísně, a ministerstvo průmyslu chce při úpravách legislativy brát ohled na české podmínky. Právě budovy přitom spotřebují čtyřicet procent energie. Na jejich renovace má jít do konce dekády z různých zdrojů asi 200 miliard korun.
před 10 hhodinami

Chtějí novinářům nasadit náhubek, tepe Michálek návrh podpořený výborem sněmovny

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v pondělním Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Kručinskou opět kritizoval návrh podpořený před pár dny sněmovním ústavně-právním výborem – i když úprava i po zákazu zveřejňování totožnosti podezřelých a stíhaných lidí počítá s vyjmutím jmen politiků a dalších veřejně známých osob z tohoto pravidla. Podle Michálka jde o snahu novinářům nasadit náhubek a omezit právo veřejnosti znát informace ze závažných kauz. Pirátský poslanec se obává, že se tyto kauzy budou v budoucnu zametat pod koberec. Předkladatel návrhu Radek Vondráček (ANO) interpretaci, že jde o nový náhubkový zákon, už dříve odmítl.
před 10 hhodinami

Policie obvinila bývalého soudce, poskytl dle ní médiím verdikt v kauze Čapí hnízdo

Policie obvinila bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalku z toho, že neoprávněně stáhl a poskytl novinářům rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023, píší Seznam Zprávy. Kydalka serveru potvrdil, že obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání. U městského soudu skončil loni, když odešel do předčasného důchodu.
před 13 hhodinami
Načítání...